Soja 2016

RAca

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2009
Poruka
992
Lokacija
Voganj
Ajd da i ja otvorim jednu temu, koja je meni jako interesantna. Sta planirate za sledecu godinu da sejete od sortimenta, i dali i koliko uopste planirate da sejete?
Moj izbor je nezamnjiva Sava i ubacujem ove godine Belgu (od cosun seed), povrsine odprilike iste kao 2015. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Što se tiče fantasta ,ne mogu reči da je bio br 1 ali nastavljam da ga sejem ,izrazito visok prvi red mahuna tako da nema šanse da ga kombajn ne pokupi ,lako se kosi ,visok,ne poleže,ne osipa se ,zrno izrazito sitno prinos bio pri vrhu sa ostalim sortama ali ne najbolji.
Ovo su iskustva od ove godine.
 
Teme za ratarske useve važe samo za tekuću godinu, tako da će ova tema da se otvori sa početkom 2016 godine. Malo deluje kao nelogično rešenje, ali u praksi se pokazalo kao dobro, do tada pišite u temi soja 2015.
 
Probaj i NS-Fantast, kod nas je bio ubedljivo najbolji sa prinosom.

Imao sam ove godine fantast (doduse na ljutoj zemlji, koja je rano ispucala) dao je oko 300kg/j. Apolo i Valjevka takodje nisu se pokazale bar kod mene ( nisu presle tonu/j) jedino Sava 1800/j.

Sava
IMG_7259-75eaf3.jpg


Apolo

IMG_7263-89ce7f.jpg


Valjevka

IMG_7266-9c4112.jpg


Fantast

IMG_7270-3edbe9.jpg
 
Ovo je slika fantasta iz tri reda do komsijskih kukuruza koji su predvece bili u ladovini. To mu je bilo dovoljno za ovakav razvoj, sigurno da ima potencijal za rodnost, ali jednostavno prosle godine nisu bili uslovi za takav rod, bar kod mene.

IMG_7272-cd4ec9.jpg


- - - - - - - - - -

A ovo je kolegina Belga (dala 1800/kj)

IMG_7229-4c04f3.jpg


IMG_7228-a21ed3.jpg


IMG_7233-23cdba.jpg
 
"Ništa bez save" što bi neko reko:osmeh:, jel raco ta tvoja soja beše rano posejana pa je pregorela, a belga je izgleda kasnije sejana pa je dočekala malo kiše i zahlađenje.
 
Angela ceka selektiranje u dzakovima,sem nje jos Rubin ide za probu i Fantast...
 
@ sale ratar
Savu sam sejao 06.aprila, a belgu drugar nedelju dana kasnije.
I jedna i druga sorta su prva grupa zrenja, ali je sava na samoj granici 0 i prve, hocu reci najranija u I grupi.
 
Srecan Bozic svima. Raco koji ti je medjuredni ramak soje na ovim slikama,50 ili 70cm.Sejao bi savu u prvoj klasi u uslovima navodnjavanja.Hvala unapred
 
Da imam mogucnosti sigurno bih sejao na 50cm, ali sejem 4-rednom na 70cm.
 
Slažem se sa koleg nisam ni ja primjetio razliku u prinosu na 70, 50, 30 cm . Jedino dosta kasno ako se sije možda je bolje gušći redovi i gušći sklop , ali čini mi se da onda dobro dodju fungicidi i to ću probati.
 
I na 50 i na 70 ima prednosti i mana ali je prinos uglavnom isti, sad će neki verovatno reći da nije tako ali no.
 
Meni lično odgovara razmak 70, jer mogu raditi međurednu obradu dva-tri puta sa špartačem za kukuruz.
Mana je što sporije zatvara redove.
Mada, evo prošle godine sam na nagovor drugara posejao na 50cm sortu Venera. Ispostavilo se da je za tu sortu tako bolje, jer nema bočnih grana poput Gorštaka.
 
Nazad
Vrh