Soja 2016

E ona rijetka soja me pozitivno iznenadila . Prinos je oko 100kg po dulumu ili tona po ha . Znači da se isplatilo kombajnirati . Jedino je vlaga bila visoka , pa je morala na dosušivanje , dok ovo kucam trebalo bi da je osušena kod druga koji ima sušaru , ali to nema veze sa gustinom to je zbog jako kasne sjetve . Uglavnom jedan od zaključaka koji sam potvrdio ove godine da gustina sjetve u granicama normale nema veze sa prinosom soje , sve drugo utiče ali možda jedno 70-80kg sjemena po ha je dovoljno , dal 50 dal 70 cm svejedno . Po ko zna koji put : posij koju sortu oćeš , djubri kako oćeš , sve zavisi dal si imao kišu u cvat ili u odmetanje to je presudno , iza toga tip zemlje , položaj , humus , a agrotehnika skoro pa nebitna .
Još da napomenem , u mom kraju (sjever BH) ove godine je bilo soje 2x više nego prošle a po pričama sledeće godine još bar 2x više , isto za toliko ljudi smanjuju pšenicu .
 
Procitao skoro celu temu, dosta toga korisnog procitao. Vidim da je najzastupljenija Sava, tu su jos Valjevka, Apolo, Fantast.
Ja bi za probu izdvojio Savu i Valjevku, sta vi mislite koju pre probati? I da li je bolje ici na 50cm ili 70cm medjuredno, ima li razlike u prinosu? :ppozdrav:
 
Valjevka u nasem ataru je bila bolja od save,maksimus je podbacio skroz,galeb stadardno dobar,angela i vendi su izgledale ka da ce biti rekordni prinosi ,a dale isto ko valjevka oko 2,2 tone,i mislim da nije svaka sorta za svaki tip zemljista,treba se drzati sorte koja odgovara ,tipu zemljista koje posedujes [neko moje razmisljanje].
 
To jeste, slazem se. Moram sada ovih danas odneti na analizu, da vidim zemljiste da li moze soja da se gaji. Navodno price da nije za nas teren, videcemo.
Uglavnom kod mene ceo atar nikad soju nije sejao
 
Da li zaorati sada 3x16 250kg/ha ili baciti pred setveno. Posto ovi sa analizom mogu tek za 20tak dana da mi jave. A ja bih ranije poro, posto od 25 tok ponovo kisa.
Nisam bio pre nosio, posto nismo planirali da radimo soju :)
 
Mozes da bacis a nemoras to je na tebi ja bacam 200 kg po kj i ispod soje i kukuruza da nebude posle ako nebacim nista pa da skinem 700 kg soje

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ja sam već zaorao 200 kg/ha 6:24:12 i planiram pred setvu isto toliko KAN a verovatno i 1-2 folijarne tokom leta.Tako sam radio i ove godine.
 
Kod osnovnog djubriva osnovno pravilo je da svake godine das onoliko koliko si izneo, e sad dal u prolece il u jesen, ali najbitnije je da ne izostane!
 
Pa sve ti to ide kako ti je isplativo kad ti sebi izracunas,tako ja radim i sa kukuruzom sadim dekalb ali na 22 cm iako se kao stavlja na 17-19cm ja sam sa rodom prezadovoljan na 22 kad sem rekao zastitaru kako ja stavljam nije mogao da veruje. Ali za sve ti je kisa najbitnija

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh