Soja 2008

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Juče sam uslužno vršio ogledno polje za Selsem.
Malo su previše čekali sa žetvom ranijih sorti.
Sada imaju neku novu sortu soje: Gorštak. Stabljika visoka oko 170cm, a puna mahuna.
Dao je daleko najbolji rod na ogledu. :D
 
branko znasli o kakvom je prinosu rjec tog gorostaka a i ovi raniji sorti :ppozdrav:
 
Mladene, treba sledeće nedelje da ovršim još nekih pola hektara soje iz ogleda.
I tamo sam video ovu sortu. Slikaću je da bih ti pokazao koliko je bolja u poređenju sa ostalima. :D
Danas sam počeo sa žetvom moje soje, ali sam se vratio kući. Moram još malo da pričekam. Iako je Galeb ranija sorta, verovatno je stajsko đubrivo, koje sam zaorao pretprošle jeseni, sada proradilo punom snagom i produžilo soji vegetaciju.
 
E Čugi i ja ću isto da baliram sojinu slamu, jer je odličan energent.

Šandore ja sam iz Stare Pazove. Firma u kojoj radi Olas Imre proizvodi najbolje premikse na ovom terenu.
 
Jedan moj drugar greje svoju i roditeljsku kuću na sojinu slamu. Kaže da ga to košta oko pet puta manje nego da se greje na gas.
Mene je to jako interesovalo, pa sam malo istraživao.
U procesu sam kupovine sušare za žitarice koja kao energent koristi slamu...
Mada mislim da ću ove godine imati malo posla sa njom.
Kada je instaliram postaviću slike...
 
I ja već duže vreme razmišljam o nabavci takvog kotla-peći za grejanje, otvoriću temu o tome.
 
Slike uzorka soje Galeb i Gorštak.



ili drugačije...



Prednost Gorštaka je malo veći rod (iako neznatno), ne poleže (jer ima jače stablo) i najvažnije: najniže mahune su barem 15cm iznad zemlje, tako da se heder ne mora "vući" po zemlji.
 
Prvi rezultati :

Galeb......... 1750 kg/kj
Mima......... 1700kg/kj

Obe sorte su skidane sa vlagom do 10%, i zrna su dosta sitna što znači da su prinudno sazrela. :ppozdrav:
 
Ovo gore je sa ogledne parcele.
Ja lično sam sejao samo Galeb.
Rod je bio šarolik.
Na jednoj parceli 1200 kg/KJ, ali je pre toga tu par godina bio parlog.
Na drugoj 1700 kg/KJ, takođe radim tu parcelu prvi put, ali je predusev bio kukuruz.
Na trećoj parceli 2200 kg/KJ, moja lična zemlja, pre dve godine dobro nađubrena stajnjakom. Predusev kukuruz.
Četvrtu parcelu još nisam ovršio - nije potpuno sazrela, jer je predusev bila repa, a sa tri strane je okružena kukuruzom, pa nema dovoljno "lufta".
Svuda sam zaorao po 200kg/KJ NPK 8:16:24.
 
meni je soja rodila 1000 kg po lancu i nije se videla od ambrozije.
bilo me sramota da stavim slike.
gde li sam pogresio... :scratch
 
Ove godine sam za nadničare koji su čistili soju od korova dao skoro isto para kao za čišćenje šećerne repe.
Previše proletnjih padavina je učinilo da niknu korovi čije je seme bilo dublje, tako da nažalost nije bilo dovoljno samo prskanje, već su i nadničari imali posla.
 
Prolećne padavine su bile delom uzrok povećanom broju koruva i njegovog kasnijeg nicanja ali ni herbicidi nisu baš odradili svoje.Meni je prvi put ostao po koji divlji sirak u njivi.to mi se nikada nije desilo.Radio sdam sa AGIL-om i to sa 0,6dcl/ha.Prilikom pražnjenja ambalaže ostajao mi je neki talog na dnu flaše.To nikada nije bilo.Na njivi sa pokazalo tako da je jedan sirak osušen a do njega drugi zelen kao gora.

:ppozdrav:
 
evo jedne jako prljave soje
situacija je bila takva da je morala da se prebaci iz kamionske u prikolice u zmajevku jer kamionska nemoze da udje u dvoriste.
pa smo odlucili da je nekako malo ocistimo kad vec moramo da prebacujemo da ne ide bas sva zemlja na selektor.








prljava soja u kamionskoj prikolici.

dosta ociscena soja u zmajevki i sada ide na selektor

seme trave malo loma i kojecega u auto prikolici
img0192bs9.jpg
 
dobar ti taj tvoj spiralni transporter jesil ga ti pravio il si ga kupio , i sto mu je motot u sredi i u tom duzem djelu jel spirala bez lezaja na sredini puta ili se varam
 
kupljen je na sajmu.imao sam pre sa motorom na vrhu ali sam imao problem da ga ubacim kroz otvore na silosu zbog velicine motora.cim smo videli ovakav odmah smo ga uzeli.
nikad ga nisam otvarao ali mislim da ima lezaj na polovini duzeg dela gde je prirubnica
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh