Skladistenje slame

p1080737.jpg


Нешто мало пшеничне сламе и ресто сојине за огрев.
 
Šta mislite, da li bi se moglo od dve armaturne mreže 6x2m napraviti samostojeća konstrukcija nalik plasteniku (i koja bi bila prekrivena ciradom), ispod koje bi se sadenule bale soje za loženje? Dakle po dužini da se zavare dve armaturne mreže (tako da se dobije 12mx2m) i onda da se sredina izdigne u vis da formira polukrug ili parabolu, a krajevi da se fiksiraju za zemlju. Da li bi ta konstrukcija držala sama sebe, da li bi bilo dovoljno da se na nekoj visini koanstrukcija ukruti poprečnim šipkama (kao u plastenicima), ili bi morao da postoji i centralni stub koji bi držao konstrukciju? Time bi se dobio oblik pećine za lak istovar bala (jer radnici stalno negoduju kad skidaju bale u šupu jer ih onda ne mogu samo zbaciti sa prikolice na kamaru već ih moraju i ručno nositi par koraka), i naravno da bih dubinu proširio po potrebi (meni bi bila dovoljna dubina 4m, tj. od 4mreže da se napravi taj lučni krov iznad bala). Sve ovo u cilju izbegavanja stalnog odvezivanja i zavezivanja ponjave preko sadenute kamare sleme, kod uzimanja bala za loženje, a ne traži ni dozvolu za izgradnju...
 
Moglo bi da posluzi, nije skupo i uvek mozes taj materijal kasnije da iskoristis .
Ja cu verovatno nesto slicno, od armaturne mreze uspravni valjak, samo od gore cerada, za smestaj tuluza, kad se isprazni 2-3 ga podignu i premeste gde hoce.
 
Koliko tu treba ove strec folije isplativije je napraviti hangar,a ako je obicna strec onda ta nema sanse prolece cela da doceka kod mene su neki likovi motali bale u strec i do proleca sve se raspala folija vise su smeca napravili nego sto im je koristilo!
 
Šta mislite, da li bi se moglo od dve armaturne mreže 6x2m napraviti samostojeća konstrukcija nalik plasteniku (i koja bi bila prekrivena ciradom), ispod koje bi se sadenule bale soje za loženje? Dakle po dužini da se zavare dve armaturne mreže (tako da se dobije 12mx2m) i onda da se sredina izdigne u vis da formira polukrug ili parabolu, a krajevi da se fiksiraju za zemlju. Da li bi ta konstrukcija držala sama sebe, da li bi bilo dovoljno da se na nekoj visini koanstrukcija ukruti poprečnim šipkama (kao u plastenicima), ili bi morao da postoji i centralni stub koji bi držao konstrukciju? Time bi se dobio oblik pećine za lak istovar bala (jer radnici stalno negoduju kad skidaju bale u šupu jer ih onda ne mogu samo zbaciti sa prikolice na kamaru već ih moraju i ručno nositi par koraka), i naravno da bih dubinu proširio po potrebi (meni bi bila dovoljna dubina 4m, tj. od 4mreže da se napravi taj lučni krov iznad bala). Sve ovo u cilju izbegavanja stalnog odvezivanja i zavezivanja ponjave preko sadenute kamare sleme, kod uzimanja bala za loženje, a ne traži ni dozvolu za izgradnju...

Ja držim slamu u plasteniku dimenzije 4.2x19x2.1(šxdxv) od vrata do vrata u polukrug slagano stane oko 700 bala soje.Plastenik se koristi preko sezone za proizvodnju rasada i kornišona tako da ima kombinovanu namenu.Mislim da je ukupno koštao sa folijom i izgradnjom oko 250 evrona..
 
U tvom komšiluku sam ja i do 2000 bala slagao na ovakvu gomilu. Učio kod Sremaca kako da pravim sprat :haha:
Oni su pokrivali nekom ceradom a i kada ne pokriju, vrlo malo propadne bala.
 
Dobrincan@
Auu svaka cast majstorima koji su ovo slagali pa ova kamara ovako sadenuta moze godinama da stoji i da ne prokisne!:bravo:
 
Zakisne samo prva bala,unutra bude sve suvo.

Tomo,cale je zapocinjao krajeve a cigan popunjavao sredinu.
 
Ništa specijalno godinama smo tovarili na njih...tehnika je čudo prvi dan se uhodaš i posle bale same idu.Mi smo dizali još više redi gore.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh