Skladištenje zrnaste robe

Imam čardak od 6 m visine,metalni stubovi su na svakih 1m.Na 3m visine postoji poprečna cev koja vezuje stubove čardaka čija je širina 2m.Da li je i na koliko mesta još potrebno povezati stubove od poda do te cevi koja je na 3m od poda? Planiram da ga punim zrnom do 3m visine,ne vise od toga.
 
I jos nemam predstavu čime ću ga zatvoriti.Ona metalna žica sitna ne dolazi u obzir jer mi je čardak na otvorenom,roba će upijati mnogo vlage iz vazduha.Razmišljam o osb plocama ili blažujkama,šta kažete?
 
Ako su ti stubovi od debelozidnih cevi ( pretpostavljam da su one tzv naftaške cevi ) i povezani su u temelju onda još samo na nekih 1.5-1.8m povežeš i možeš puniti do tih 3-3.5m visine.
Što se tiče zatvaranja.... Pocinkovan lim u rolni, npr? Ili ofset ploče tj štamparski lim. Mogla bi i mrežica bez obzira što je na otvorenom, ali ako nećeš puniti do vrha e to bi mogao biti problem. Mada možda i ne, ali nemam takvog iskustva da bih sa sigurnošću tvrdio..
 
I ja mislim da ti je u tom slučaju poprečna veza na metar i po visine dovoljna. Najednostavnije je da armaturom povežeš stubove.
Mislim da nema veze što je čardak na otvorenom. Pa svi čardaci su na otvorenom. Jedino da voda direktno ne zapljuskuje i ulazi unutra. Moji čardaci su tako urađeni, stavljena je pocinkovana žica na unutrašnju stranu letvi i nikakvih problema.
 
To odgore gde nema kukuruza je problem i to treba zatvoriti skroz. Dole gde je kukuruz moze da ide sitna žica. A blažujke su mama, poskupo ali extra. Video sam u BNS kod jednog člana, izgleda odlično. Ali i trajnije od žice.
 
Kod mene je sitna pocinkovana žica, silos je bivša kotarka (4m prečnika i 5m visine sa tunelom od 0.9x0.9m u sredini). Cijeli je obmotan paropropusnom folijom, evo treća godina tako, funkcioniše savršeno, kukuruz ne može da nakisne jer folija ne propušta vodu nikako sa jedne strane ali zato zrno može da "diše" jer folija propušta vlagu iznutra tako da ne može doći do kondenzacije. Obmotavanje folikom me izašlo 40 evra sa vrlo kvalitetnom folijom, izdržala je tri godine, na jesen ću dio morati zamijeniti, donji obruč se poderao. Obmotavana je odozdo na gore u trakama dužine 12.5m i visine 1.8m tako da ima preklop od pola metra pa voda ne može da udje. Nema kvara, ne može da nakisne a nije ni skupo i što je najvažnije, kukuruz ima zraka tj. nije zatvoren kao kada bi tu bio lim ili daska.
 
Jedan mlinar iz Botosa jos 90tih je preradio ambare za prijem psenice mislim da je koristio sperplocu jer je u to vreme samo ona postojala od tih zajebancija. Nisam bio dugo god. kod njega al mislim da i dan danas stoji tako. Ako hoces dugotrajno da ne pipas nista 30god, to neka ti bude reper sta da koristis od materijala.
Druga stvar, kada je sneg sa nanosima ako nije napunjen do gore ili nije zatvoren do gore sneg ce stojati po kukuruzu tu nema price.
 
Da, obična paropropusna folija koja se stavlja ispod crijepa. Uzeo sam najvalitetniju koju sam našao, nije neka razlika u cijeni i evo drži već tri godine, nisam je nikako skidao, nije ispucala od sunca samo mi se donji prsten izderao, djeca, kerovi, zakači ovim i onim i tako. Radi posao savršeno.
 
Jedan mlinar iz Botosa jos 90tih je preradio ambare za prijem psenice mislim da je koristio sperplocu jer je u to vreme samo ona postojala od tih zajebancija. Nisam bio dugo god. kod njega al mislim da i dan danas stoji tako. Ako hoces dugotrajno da ne pipas nista 30god, to neka ti bude reper sta da koristis od materijala.
Druga stvar, kada je sneg sa nanosima ako nije napunjen do gore ili nije zatvoren do gore sneg ce stojati po kukuruzu tu nema price.
Stoji šperploča i sada.
 
Snimak od pre 7god. mrezica nije menjana jos. Prvi put punjen koliko se vidi da je postavljena mrezica i te godine je stajao sneg na kukuruzu, do godine je dodata mrezica do gore i punjen je do vrha greda. Ne koristim ga vise jer imam podno skladiste, cale stavi po jedan vagon da ima za stoku da hrani.
 
Ne znam da li je tema ali ajde ovde da pitam.
Koliko tona kukuruza, psenice i soje moze stati u kamionsku kadu od 35 metara kubnih? Ili jos bolje ako znate zapreminsku masu ovih kultura. Googla sam ali slaba vajda.
 
Nazad
Vrh