Skladištenje zrnaste robe

Kada sam se raspitivao kod prijatelja mlinara u vezi silosa, rekao mi je da ću uvijek izvući manje kilograma nego što sam spremio. To sam se uvjerio ovoga proljeća kada sam u punoj prikolici, koja je dovezla 8t u silos, izvezao oko 7.7t kukuruza
Vlaga zrna se brzo spušta zbog vlažnosti zraka usred ovako lijepog vremena.


Htio sam podijeliti ovu informaciju sa vama jer vidim da su mnogi protivnici limenih silosa, zbog problema sa vlagom, kad probate vidjet ćete.

LP
Код лимених силиса није проблем влага,него кондензација.
 
Jutros pokušali da beremo i odustali, i prije bi da nije bio mrak. Kad smo vidjeli da je otprilike trećina do polovina klipova potpuno okrunjena odmah smo stali. Mislim da sam na oko 1000m2 koje smo obrali izgubio 500kg zrna, to je nevjerovatno bilo koliko se kukruz kruni. Hibrid je Pioneer P1114. Dok smo taj koš istresli u prikolicu i iskipali u dvorište, okrunilo se još više. Kupio sam gustu žicu i obložio okrugli čardak iznutra na visini od 3 metra (nismo stigli više), to je nekih 25 kubika, mislim da će tu moći da stane sve što imam a ako ne bude moglo onda ću dići nešto na garažu. Ne znam kolika je vlaga ali nemam drugog rješenja ni izbora, niti ga mogu obrati niti osušiti kad ga ovršem, moram ići na rizik. Čardak je 3.96m prečnika sa 0.8x0,87 tunelom u sredi, patos je daska, svi zidovi žica, na provjetrenom mjestu. U tunel ću dole ubaciti ventilator od 1.1kW i 40cm prečnika a gore začepiti na nekih pola metra ispod nivoa kukuruza i tako ga dodatno hladiti i sušiti ako počne da se grije.

Zabelajio sam se danas pravo, u cijelom životu nisam vidio da kukuruz može onako ekstremno da se kruni.
 
Nosio danas jedan klip kukuruza na provjeru vlage ,izmjereno 14%.Sad me zanima dali ce i koliko vlaga se dici dok kukuruz proleti kroz kombajn i dali ga smijem skladistiti kuci bez susenja?
 
Nosicu ja naravno iz prikolice kad ovrsim ove sedmice na silos da mi izmjere vlagu ali se unaprijed malo informisem da znam sta mi je ciniti.Nisam namjeravao brati u zrnu ali se puno mrvi pa moram a kukuruz mi treba za moju stoku tako da bi ga rado uskladistio kod kuce.
 
Prosirivali podno skladiste.
2qstkxc.jpg
IMG]http://i64.tinypic.com/1pxe0z.jpg[/IMG]
 
Au ono je baš velika gomila kukuruza. Jeste sušili ili direkt sa njive? Juče je nekoliko ljudi iz mog sela nosilo kukuruz na mjerenje vlage i svima je od 12 do 14%. Zanimljivo da od prije 3-4 dana niko više ne može da bere kukuruz, svi naveliko krenulo da skidaju u zrnu. Nebitno koji je FAO, jednostavno ne mogu da se beru zbog krunjenja.
 
Na izolovanom betonu sam stavljao sa 18 posto vlage i sledece godine je imao 14% vlage. Tako da neznam sta ljudi cekate sa skidanjem kukuruza.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Na izolovanom betonu sam stavljao sa 18 posto vlage i sledece godine je imao 14% vlage. Tako da neznam sta ljudi cekate sa skidanjem kukuruza.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Ne znam u kom sloju se lageruje i na koji rok,ali 18 je previse...tj moze sve do jednom,pa ces sve to platiti.a da spusti vlagu toliko sam od sebe sigurno nece.
 
Možda je taj vlagomer bio "friziran" na 18%, ili je pak bio u jako tankom sloju, ispod pola metra debljine.
U gomili, bez ventilacije je neka granica 16% vlage na 5-6 meseci, i to pod uslovam da je temperatura samog kukuruza ne prelazi 20°C, a što hladniji, to bolje.
 
Nazad
Vrh