Sjenicka ovca

Ns sajam jedan lep ovan,mada tovljen i vidi se da nije u kondiciji,papci vuna itd al to ne umanjuje njegov kvalitet
90onr7.jpg


u koju je ovaj ovan rasu svrstan? Vjerovatno u nesvrstane xaxaxaaa
 
Ovan iz Tutina dve i po godina star. Ostale ovce su od 5 linija sa Pestera i iz okoline Tutina.


Sjenicke ovce u objektu


Buduci priplodni ovan


Sjenicke ovce na pasi


Ulazak u objekat



Dragi odgajivaci,sjenickih ovaca,pozdrav iz Kraljeva gde se i nalazi moja farma mesovitog odgajivackog sadrzaja.Pored ovaca tu su belgijski i norveski landras iz uvuza i mnostvo ekonomske zivine takodje iz uvoza.Vec vise od devet godina u okviru rada pri republickom sektoru sam stalno na terenu po celoj sandzackoj tojest staroraskoj teritoriji idugo pratim i istrazujem na temu porekla navodnih sjenickih ovaca. Evo do cega sam dosao,u arhivi prve sistematizacije ovcarskog fonda iz 1932 god. Kraljevine S.H.IS.NIGDE SE NE NAVODI SJENICKA OVCA,vec samo starodinarski tip rasiren od dalmacije do Pirinske Makedonije. tek sporadicno od neke41 god.pocinje narodno da se vrse liokalno izvedeni termini kao starorascanka,sjenicarska,rava i dr.,a u literaturi stocarstva ulazi pod nazivom sjenicka pramenka od 54 god.i dalje bez zvanicne drzavno stocarske komisije za tipizaciju istandardizaciju ove rase,a idanas bez osnovne licence o rasi.Pre 5 god.pokusao sam da oformim projekat o standrdizaciji jedne rase nase zivine sa podrucja N.Pazara uz podrsku najvece mecene iz te oblasti iz Francuske koji je bio spreman da promovise tu rasu i u drugim zemljama,naiso sam na veliko neznanje posla i kako niko iz datih sektora drzavnih inst. nezna ni kako se ulazi u pricu o radu i standardu rase.Hocu reci svaki entuzijazam pojedinaca na tu temu osudjen je na mrtvu trku. Na Pesteru sam nasao u tri bratstva ,tacnije kod Budjeva prvi pisani trag o prvom spiralnom selektivnom parenju pramenki sa merino ovnovima koji su iz drugog uvoza iz 1937. sto je rezultiralo vecom masom jedinki, izrazenijim rogovima i najbitnije rudom vunom. Tada je i prvi put nesto konkretno radjeno pa je noviji tip rude ovce vec '48 godine preplavio ovu oblast. Pre cetri godine sam u Turskoj u Jedrenu i Izmitu kod par odgajivaca naisao na identicne ovce sjenickog tipa i neke slike imam od njih sto potvrdjuje da je njihovo izvorno poreklo sa srednoazijske oblasti. Jedan primer ocigledan kako to da u surovim klimatskim uslovima se javlja ovca golog vrata i veceg dela stomaka sto je odlika svih azijskih i mediteranskih rasa. Zbog folklorno verske tradicije kurban zrtve rogatost se negovala vise od drugih svojstava ove rase. Uskoro cu staviti slike vise tipova vrlo slicnih ovaca koje sam dobio iz inostranih literatura da obojenost glave se javlja kod mnogih drugih rasa u svetu a cak u Francuskoj jedna rasa Le lot je jos pravilnija po obojenosti lica crnim okvirima. Pitanje je u kom smeru idemo kao odgajivaci a lici mi da samo mi izmedju sebe gradimo neki ideal rase koji nece imati nikakav trag u buducnosti. Ja sam iz hobija nabavio sest primeraka zenki u starom tipu a ovna sam dobio otkupljenog od najboljeg odgajivaca iz Tutina koji se time revansirao za jedno moje ucinjeno delo njemu. U Engleskoj mogu vam dati sajt trenutno je verovali ili ne 200 rasa ovaca u radu od sorpsirske ovce preko sulfoka razvilo se samo preko 27 varijateta svi priznati a vidite gde smo mi. Mozda je dobro sve ovo oko odgoja ovaca zadrzati u domenu licnog zadovoljstva i dusevne satisfakcije. Izvinite na duzini izlaganja ali jedino cete vi razumeti ono o cemu pricam na ovu temu.
Pozdrav!
 
Poslednja izmena od urednika:
Позивам све љубитеље ове расе на изложбу у Ваљеву која ће се одржати 30.9.2012. са почетком у 9 часова.
Такође ће бити излагане такмичарске колекције виртемберг расе, а у ревијалном делу очекујемо ил де франс и романовску расу.

- - - - - - - - - -


Позивам све љубитеље ове расе на изложбу у Ваљеву која ће се одржати 30.9.2012. са почетком у 9 часова.
Такође ће бити излагане такмичарске колекције виртемберг расе, а у ревијалном делу очекујемо ил де франс и романовску расу.
 
Dobrodošao kolega.Ukoliko te ne mrzi prelistaj celu temu i videćeš stvarno vrhunska grla ove rase, kao i grla koja odstupaju od standarda.Ukoliko planiraš da počneš sa odgojem ove rase, znaćeš na čega treba obratiti pažnju prilikom nabavke.

Pozdrav.
 
Hvala na dobrodoslici druze i preporukama. Ja zaista zbog obima posla pristupam odgoju ovaca krajnje iz hobija i to ovoj rasi koju pamtim od detinjstva u selima oko Kraljeva, podno Goca i Kopaonika. Za 9 godina video sam sva stada i sada pre nekih godinu i po dana izdvojio jedinke onog tipa i forme koje vuku izvornijem tipu. Razmena iskustva svakako ce dobrodoci. Pozdrav!
 
Sjenicke ovce poreklom od Milevica,klasican zatvoreni tip runa, vrlo popularna linija na Pesteri koliko vidim


 
Pozdrav kolege, evo slika najpre dve rase ovaca sa podrucja turske koje su najbolji primer zajednickog porekla nasih sjenickih i kosovskih pramenki od starih azijskih predaka.

viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]

Genotipiziranjem u uskoj zoni odgoja i medjusobnim mesanjem bez nove krvi prociscava se pigmentacija lica i nogu u odnosu na poreklo prvog primerka. To se desilo i na podrucju staro Raske oblasti, a beloliki bardok u Metohiji je potvrda jos slabijeg osvezavanja jedinki, sto rezultira anulacijom pigmenta.
Evo jedne rase koja vodi poreklo od azijskih ovaca a koju su francuzi strogom selekcijom usavrsili u vrlo pravilnoj pigmentaciji lica a koja podseca na sjenicku.U pitanju je rasa Le Lot.

viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]

I ako je oplemenjena nisu isli u menjanje forme sto i navode da im je jako bilo bitno da polozaj glave i vrata ne bude pod pravim uglom uspravan (kao kod nasih oplemenjenih), vec polunagnut sa nabijenijom muskulaturnom formom. Uspeli su da suzbiju i rogatost na 93%. Jos bolji primer je rasa Bizet (ukucajte na google Bizet mounton) da biste videli kako su francuzi sa sedam registrovanih eksperimentalnih farmi u Lempdesu oplemenili i usavrsili vrlo primitivnu rasu sa Korzike.

viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG] Zastace vam dah kada vidite kako je savrsenstvo u najpravilnijoj obojenosti uradjeno kod ove rase.


Bez obzira na potrebu za oplemenjivanjjem radi boljih produktivnih i proizvodnih svojstava neke rase sve zemlje Evrope cuvaju postojece autohtone rase radi povratnog parenja u trecem krugu kako bi zadrzali izvornost gena. Iz oblasti Alzas evo par slika njihovih pramenki, obratite paznju njihove zenke imaju rogove koji se mogu meriti sa rogovima nasih sjenickih ovnova, izvinite previse sam oduzeo prostora do skorijeg javljanja pozdrav.

viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
 
Pramenka kao grupacija ovaca primitivnog i grubog runa otvorenih pramenova je postojala i jos u tragovima postoji na teritoriji cele evrope i male azije. Neki sojevi kratkorepih rasa pramenke su direktni potomci muflona od koga su odomacivanjem pramenke i nastale. Primer je karakacanka. Drugi rodonacelnik ovaca je argar ili arkal koji je poreklom iz male azije i sa azijskih stepa od koga najverovatnije vodi poreklo cigaja a treci je argali od koga poticu masnorepe pustinjske rase ovaca. Merinosi su isto poreklom azijska grupa ovaca koja je u 16 veku uvezena u spaniju i tamo selekcionisana a od nje su kasnije nastajale skoro sve znacajne evropske rase
Sto se tice turskih rasa, ne zaboravite da su oni kao osvajaci odvodili iz osvojenih krajeva stoku u tursku i na svoja imanja a srednjevekovna srbija je bila bogata u ovcama i pasnjackim povrsinama.
 
Nazad
Vrh