Sjenicka ovca

kada neko zeli da gaji neku rasu i da je sacuva od nestanka ,onda mi je logicno da treba da se tezi ocuvanju izvornog tipa t.j. cistokrvnih grla a ne oplemenjena grla.
Meni ne moze biti isto oplemenjena sjenicka ovca i izvorna sjenicko-pesterska pramenka.
 
nestaju i oplemenjena grla,tezi se da se sacuva to sto se ima,izvorna su koliko ja znam na podrucju srbije nestala...
 
Ovnic kupljen kod Mirsada Bihorca i jedna vrsna ovca,vlasnik je moj prijatelj iz valjeva

wi0pdd.jpg

2poskz9.jpg
od svih slika ovdje, ova ovca najvise odgovara cistokrvnoj izvornoj sjenicko-pesterskoj pramenci

---------- Poruka napisana u 20:10 ---------- Prethodna poruka je at 20:04 ----------




---------- Poruka napisana u 13:24 ---------- Prethodna poruka je at 13:11 ----------

Zaista sam uzivao druzeci se sa vrsnim odgajivacima i pre svega divnim ljudima kakvi su Latif i Senad
trudio sam se slikat sto vise al nemoguce je zamenit dozivljaj uzivo
grla na slikama su birana,vidi se tu sta je elitno(isli smo kod domacina koji imaju po 60 ovaca a elitne su samo po 2 il 3),a kao sto rekoh samo je jedno stado u potpunosti elitno bez primesa i razlika u kvalitetu

ovca sa caktarom super grlo , u tipu rase... (najbliza izvornom tipu) malo krupna ali ostalo sve Ok
 
ta sa zvonom ima preko 100 kg,covek je to dobio selekcijom i hranom,a ta sto kazes da je cistokrvna,pogledaj vunu pa ces videt da gresis(lepo grlo al ne izvorno,vuna mora bit ostra,najbliza je ovca skroz gola sa manjim kolutovima oko ociju slikana na giljevi)
 
ta sa zvonom ima preko 100 kg,covek je to dobio selekcijom i hranom,a ta sto kazes da je cistokrvna,pogledaj vunu pa ces videt da gresis(lepo grlo al ne izvorno,vuna mora bit ostra,najbliza je ovca skroz gola sa manjim kolutovima oko ociju slikana na giljevi)

Na vunu nijesam bio obratio paznju a vid po runu da je to zbijenije i plemenitije runo, kazem po glavi i nogama da najvise lici tom starom tipu sjenicke ovce ,
ovca sa zvonom ima bolju vunu t.j. originalniju.

---------- Poruka napisana 18-11-11 u 22:25 ---------- Prethodna poruka je 16-11-11 at 21:32 ----------

Za ljubitelje ovcarstva a i za sve zaintresovane koji zele da saznaju nesto vise o sjenicko-pesterskoj pramenci, preporucio bih da pogledaju sledece radove gdje osim dobrog teksta ima i dobrih slika.

"Izvjestaj o informativnom putovanju po Dunavskoj, Drinskoj, Moravskoj, Zetskoj i Vardarskoj banovini, proveden temelju rijesenja Ministarstva Poljoprivrede broj 24.108 od 29-VII 1929 Albert Ogrizek

"U odbranu nasih primitivnih domacih pasmina" Agronomski glasnik 1930 Albert Ogrizek

"Specijalna zootehnika (ovcarstvo i svinjarstvo)" 1951 Jovan Belic

"Poznavanje sjenickog (pesterskog) soja ovaca i mere za njegovo poboljsanje" 1952 Dragisa Nikolic
 
Ti svtvarno mislis da je sjenicka ovca ista i sada i pre 50-60 godina?

naravno da su se neke proizvodne osobine popravile u odnosu na prije 50 god, samim tim sto su se uslovi njege i ishrane popravili...
ali u principu osnovne karakteristike rase su stardandizovane i trebalo bi da su iste sada kao i tada, ako mislimo na cistokrva grla a ne na ukrstena (opemenjena).
 
Ti i dalje tvrdis da u srbiji postoje jos uvek cistokrvne sjenicke ovce(tj izvorni tip) a nemas dokaza za to.Svi ovi na forumu su glupi i trebali su sve ove slike u temi i rasprave da postave u temi melezanje jel ovo nista nije sjenicka ovca.Oplemenjena sjenicka ovca ima iste karakteristike kao i izvorni tip osim sto je veca tj krupnija zbog W-a.
 
Ti i dalje tvrdis da u srbiji postoje jos uvek cistokrvne sjenicke ovce(tj izvorni tip) a nemas dokaza za to.Svi ovi na forumu su glupi i trebali su sve ove slike u temi i rasprave da postave u temi melezanje jel ovo nista nije sjenicka ovca.Oplemenjena sjenicka ovca ima iste karakteristike kao i izvorni tip osim sto je veca tj krupnija zbog W-a.

stvarno ti je smijesan komentar, nema potrebe da ti objasnjavam, treba tebi jos vremena da upoznas i shvatis neke stvari. . .................
jbg ukrstanje je ukrstasnje pa bilo o kojim rasama da se radi.....
ko razumuje shvatice sta sam napisao :)
 
jadnostavna stvar jedne sjenicke su se svalerale sa w dok su druge ostale vjerne svojim rogonjama:haha:
vjerovatno te ciste sjenicke sto spominje mario se nalaze u nekim zabacenim djelovima gdje ljudi i neznaju za w ovcu
 
www.agromont.info pogledajte ima izvornog tipa sjenicke jezerskopivske i mislim sore

---------- Poruka napisana u 23:16 ---------- Prethodna poruka je at 23:13 ----------

2s6sjv4.png

2ro4wpj.png

2412ref.png

2wd1rvc.png

izvorni tip sjenicke ovce
na zadnjoj slici je jezersko-pivski soj
 
www.agromont.info pogledajte ima izvornog tipa sjenicke jezerskopivske i mislim sore

---------- Poruka napisana u 23:16 ---------- Prethodna poruka je at 23:13 ----------

2s6sjv4.png

2ro4wpj.png

2412ref.png

2wd1rvc.png

izvorni tip sjenicke ovce
na zadnjoj slici je jezersko-pivski soj

kolekcija ovaca na prvoj slici je bas dobra i najvise odgovara izvornom tipu sjenicke ovce,
samo na zadnjoj fotografiji su neki krizanci a nije jezerskopivska pramenka
 
Nazad
Vrh