Sistemi za navodnjavanje

Ja kompresorom izduvam,to malo sto ostane to ne smeta.Inače kad nabije pritisak siklja voda na topu
 
https://postimg.cc/xqbtDgxr]
IMG-20221211-114259.jpg
[/URL][/url]
Danas razvukao
 
Pozdrav! Da li je neko imao iskustva sa Turskim topovima marke Ducar? Imam dmb slap 800 VP, letos sam zalivao kukuruz topom Grouner 343, ali sa ovim topom sledece godine ne mogu da pokrijem sirinu njive oko 35m, s tim sto treba malo i da preklopi...Pitanje glasi, da li moze ova pumpa da napaja Ducar topove sa ulazom od 2 cola i da pokrije precnik od oko 40m, i sta predlazete od topova za ovu pumpu? Da napomenem da pumpa ima redukovan ulaz i izlaz na 2 cola...

Evo i jednog video snimka od letos kako je proteklo zalivanje.
 
Poslednja izmena:
Evo detalja:
- Pumpa DMB slap 800 VP, 1000l/m 5bar (max. karakteristike)
- duzina odvodnog creva do 65m
- ulaz i izlaz 2 cola
- voda se izvlaci iz cevi 2 cola dubine 6m, voda na 3-3.5m od povrsin

Koji top na osnovu ovih karakteristika moze da pokrije 40m u precniku? Grouner 343 ne moze, nzm koju diznu koristi...
 
Evo detalja:
- Pumpa DMB slap 800 VP, 1000l/m 5bar (max. karakteristike)
- duzina odvodnog creva do 65m
- ulaz i izlaz 2 cola
- voda se izvlaci iz cevi 2 cola dubine 6m, voda na 3-3.5m od povrsin

Koji top na osnovu ovih karakteristika moze da pokrije 40m u precniku? Grouner 343 ne moze, nzm koju diznu koristi...
Ako bi samo maaaalo potrudio i ukucao bi u google pretragu grouner 343 vec bi odmah izbacio njegovu tabelu zalivanja gde se jasno vidi da vec sa drugom najmanjom diznom od 10mm lagano postize precnik zalivanja od preko 40m...e sad..zasto u praksi nije tako?Ili proizvodjac laze karakteristike ili tvoja pumpa ne dostize dovoljan kapacitet/pritisak vode.Nemam nikakva iskustva sa grckim topovima tako da ne mogu apsolutno nista reci o istinitosti tabele zalivanja sto se moze naci na netu.Ja koristim italijanske topove marke SIME koji su dosta kvalitetni i kod njih top koji ima 10mm diznu otprilike dostize precnik od 40m tako da i ovaj grouner bi trebalo da je tu negde...pa onda ostaje da VEROVATNO tvoja pumpa je u pitanju a ne top...ali je to samo moje licno misljenje
 
Ako bi samo maaaalo potrudio i ukucao bi u google pretragu grouner 343 vec bi odmah izbacio njegovu tabelu zalivanja gde se jasno vidi da vec sa drugom najmanjom diznom od 10mm lagano postize precnik zalivanja od preko 40m...e sad..zasto u praksi nije tako?Ili proizvodjac laze karakteristike ili tvoja pumpa ne dostize dovoljan kapacitet/pritisak vode.Nemam nikakva iskustva sa grckim topovima tako da ne mogu apsolutno nista reci o istinitosti tabele zalivanja sto se moze naci na netu.Ja koristim italijanske topove marke SIME koji su dosta kvalitetni i kod njih top koji ima 10mm diznu otprilike dostize precnik od 40m tako da i ovaj grouner bi trebalo da je tu negde...pa onda ostaje da VEROVATNO tvoja pumpa je u pitanju a ne top...ali je to samo moje licno misljenje
Hvala na odgovoru. Pretrazivao sam po netu, video sam tablicu Grounera, ali mi se to ne uklapa u realnu sliku... Cak sam napravio postolje za top visine 2.2m kako bi top imao u startu visi izbacaj i veci domet u nadi da ce postici neki rezultat, ali to je samo 1-1.5m dalje, verovatno zbog nekog dodatnog gubitaka npr. povecanje visine izbacaja... Razmisljao sam o mogucem problemu, i sve vise sumnjam na gubitke prouzrokovane redukcijom ulaza i izlaza pumpe, nego na samu pumpu, i pumpu bih odmah iskljucio kao moguci problem.. Istu pumpu ima lik tu iz sela, vuce vodu iz bunara, ali on nema redukciju na pumpi, i njemu ta ista pumpa pokrece tifon i neki top poput SIME Skipper-a ili ovih turskih Ducar-a, nisam bas siguran koji je, ali sam video da top ima okretanje pomocu zupcanika, i top cepa dobru dimenziju u precniku. Ovaj moj top ima reduckiju sa 2 cola na 6/4, plus dodatnu visinu, i sve vise sumnjam da sve te dodate redukcije smanjuju efikasnost topu.

Reci mi koji model SIME topa koristis i kojom pumpom ga napaja, da li se kod tebe poklapa tablica topa sa prakticnim radom... Ako nije problem, podeli malo detaljnije svoj primer...
 
I zaboravih, ovaj top je duze kod mene nego pumpa, ranije je top pokretao Tomos vakum pumpa... Dizna na topu je neke srednje mere, ostale smo izgubili... Jos jednom, zszolika hvala i misljenju, provericu pritisak i rad pumpe kao moguci problem...
 
Moze da bude da je i do redukcije na pumpi a i to igra ulogu da pumpa svoje karakteristike isporuke vode moze da ispuni samo ako je nivo vode blizu njega a ne na 3 metara dubine kao sto ti kazes da je slucaj kod tebe...
 
Da li neko može da mi kaže koliko dugačka cev treba da bude u bunaru ako mi je voda na 5m? Pumpa maksimalno može da povuče 9m vodenog stuba.
 
Malo pojasni sta pitas ,koliko da bude duga cijev u bunaru ? Jel vec uradjen bunar , kako ... ?
I ja da pitam ,kako konkretno radite fertigaciju prakticno , za malo vece povrsine kpk i jel neko radio ureu kroz sistem i kako ?
.
 
Imam bušeni bunar sa cevima 50mm. Rečeno mi je da vodu vadim okitenom od 1 cola.Treba mi savet koliko dugo to crevo okitena treba da bude ako mi se nivo vode nalazi na 5m.
 
Imam bušeni bunar sa cevima 50mm. Rečeno mi je da vodu vadim okitenom od 1 cola.Treba mi savet koliko dugo to crevo okitena treba da bude ako mi se nivo vode nalazi na 5m.
Zavisi koliki ti je dinamički nivo vode. ( Koliko padne u toku navodnjavanja...6...7..8 m )Bitno da ne ostane " na suvo ".. da je i u najnizoj tačci zaronjeno u vodi. Moja je cev od 9 m, a statički nivo je na 5... nisam pratio koliki je dinamički, za sad nije padao ispod toga...
 
Kod mene nivo vode je oko 5.5. Bunar cijev je 7m i nikad nije nestalo vode.
Mogu sva đubriva kroz kpk, ureja je 100% rastvorljiva, čak mogu i granulisana đubriva kao što je petnaeska, samo se mora istopiti u buretu dan prije navodnjavanja pa se vuče samo bistra voda u kpk i obavezan je filter u sistemu kpk.
 
Nazad
Vrh