Sistemi za navodnjavanje

Kakvo pitanje , pa naravno struja i to višestruko , samo ako je imaš na njivi , to se nemože porediti.
 
"Kakvo pitanje"... Pa nisam pitao...ne znam sta. :osmeh: Nemam nikakvo iskustvo sa navodnjavanjem i zato pitam sta je najbolje i najekonomicnije.Inace,imam mogucnost za struju.
Hvala na odgovoru na jedan deo pitanja :bravo:
 
Konkretno prosječan tifon ovde tjeraju traktorskom pumpom i potrošnja je oko 4.5 do 5.5 l nafte na sat . Ako je top bez tifona mogu i pumpe malo manjeg pritiska npr Morava , i onda je potrošnja oko 3.5 l na sat. Slične tifone se može pokretati sa električnom pumpom 11kw , eventualno 15 kw . Jasno je kolka je njihova potrošnja na sat . Kod kupovine je širok pojam cijena ali okvirno tu je to.
Ako imaš struju , trofaznu , nema razmišljanja.
 
Imam trofaznu struju 100-150 m od njive.To je trenutno sve samo u planu,ali cu u za godinu-dve to i realizovati. Ici cu na opciju sa topovima,ne sa tifonom.Hvala jos jednom :ppozdrav:
 
Dali bi mogao t-40 da vrti bauerku cetvorku? Imam dve solucije,cetvorka ili trojka....
 
Samo sam vidio da komšija jedan dan vuče tifon sa Masejem 70 ks , a zetor 5211 nosi pumpu neka talijanska ali otprilike kao bauer 4 , drugi dan promijenjena postava zetor vuče tifon a masej nosi pumpu.
 
Pa imam i cetvorku i trojku, a imam i t-40 i 820. ali nekako mi se cini da ce biti bolje da zalivam sa t-40 ipak je vazdusar i lakse ce podneti temperaturu preko dana nego 820-tka.... :ppozdrav:
 
Juce i danas radjeno je ovo:
vtcu.jpg
29o9.jpg


84j2.jpg
I postavljena su creva
s5sh.jpg
 
I jel mogla plastična cijev da ide ili je morala metalna . Sjećam se kad smo radili , svaki bunar smo probali sa plastikom ali nije moglo pa smo išli sa metalnim . Jel to fi100 ? Jeste našli dobru vodu , kolko je cijena po m?
 
Plasticna cev je usla bez problema, jer majstori prilikom busenja stavljaju njihovu metalnu cev i posle se samo izvuce , a crevo ostaje dole.
Metalne nisam mogao da nadjem , a ovo je i jeftinije 420 din metar, a buseno je na 9.5m
Nisam stigo danas da povucem vodu jer sam se zezao sa klapnom koju sam pravio ispred pumpe, a tu vodu vec imam na cevima od 2cola samo smo pomerili busotine jedno dva metara od tih cevi i pronasli bas dobar krupan sljunak i voda krece na 4 metra. Cena busenja je 200evra do 10m i prvo pregledaju teren i garantuju da ce naci vodu . Jeste f100
 
Dosta jeftinije nego ovde , jedino mi se čini dabi trebalo da bude više rupica .Radili smo uglavnom oko 1 metar donji dio (vrh) nebušen pa onda oko 3 metra rupičasto .
 
Ako se postavljaju cevi koje mi samo pobijamo onda ide od 7 do 10 metara, tako da smo i ovde sa busotinama isli na 9-9.5m
U prvoj njivi sljunak je krenuo negde na 5-6metara i posle su imali muke na 7 metara naisli na krupno kamenje i jedva probili i tako bilo do kraja, samo vadili krupnije komade.
U drugoj njivi, takav je teren pa je brzo krenuo pesak mozda na 3 metra (ima delova njive gde smo kopali za pesak, pa ga ima i posle jednog metra) i posle je krenuo sljunak negde na 4-5m i tako do kraja, malo sam se i zabrinuo jer je bio malo sitniji nego na prvoj busotini, ali majstori kazu da nece biti problema.
Kazem ja na tim parcelama imam pobijene cevi od 2cola sa rupicama od 8-10mm na istim dubinama na kojima smo radili i busotine i sa vodom nikada nisam imao problema, a radio sam sa pumpom slap800 od DMB-a, tako da smo sad samo malo p[omerili busotine od tih cevi.
Ovi majstori sto su radili, oni prvo svrdlom izbuse do peska, pa onda postave metalne cevi precnika oko150mm i onda koriste bucku i sa njom vade pesak ili sljunak i tako silaze na dole
 
Čuo sam da postoje na tržištu Srbije, al su krajnje nepristupačni sa cenom za naše poljoprivrednike. 1300 dinara za plastični rasprskivač sa dometom od 10 m, priključak 1/2". Mnogo! Neću da navodim distributera.

Svakako taj rasprskivač ima prednosti: nema vibracija, ravnomernost zalivanja neuporedivo bolja kao i univerzalnija primena od voćarstva do ratarstva. Ko je smislio svaka mu čast!

http://www.nelsonirrigation.com/products/family/rotator-sprinklers/R33-Rotator/
 
Poslednja izmena:
Pogledao sam tehnicke karakteristike, i otisao sam do tog distributera da pogledam rasprskivac, ali jos uvek nisam proverio kako radi. Ukoliko je sve ono sto je navedeno apsolutno tacno, onda je sigurno da taj rasprskivac treba da bude skuplji od otsalih, ali slazem se, ne bas toliko skuplji.
Nadam se da cu u narednih 20-ak dana proveriti taj rasprskivac i na polju, pa javljam rezultate.

http://www.hidroponika.com/srb/index.php?route=product/product&path=33_63&product_id=449
 
da li ta traktorska pumpa moze da vuce iz bunara i koliko kosta ta pumpa sto kacis za traktor?moja njiva je duzine 600metara pa bih ja na duzini od 300metara busio bunar da ne kupujem creva za 600metara,nega zalijem jednu polovinu duzi njive pa onda drugu....drug kaze da kosta oko 1000e pumpa sto ide na traktor,verovatno nova....koliko ti traktor potrosi nafte kad to zaliva?za 20jutara u komadu sta je najbolje i najekonomicnije ,a da nije jako skupo
 
Nazad
Vrh