Sirak stočni i metlaš

Da ali ti sekundarni ako mislimo na zaperke ne mogu da se vršu jer kada je metlica zrela oni su još uvek zeleni.Sviđa mi se vaš podatak o setvi na 32cm. :ppozdrav:
Matic, mislimo na zaperke. Kod mene lani, nije bilo razlike u vlazi zrna između zaperaka i glavne stabljike, bio je mraz prije žetve (1 i 2.10) a žetva bila 19.10. Da naglasim da i bez mraza nebi bilo velike razlike jer je razlika u dužini cvatnje i formiranje zrna bilo svega 10 dana.
površina pokusa 0,75 kat.jutra.
Ove godine nastavljam istraživanje, sviđa mi se ova kultura.
Pravio sam i mini labaratorijski pokus sa silažom sirka zrnaša. Ima razlike od kukuruzne, al nije loša
 
Tako je već u redu jer je mraz ubio celu biljku pa je moglo.Mi smo ga skidali sredinom Septembra i samo je metlica bila zrela dok je ostatak biljke bio potpuno zelen.Kum je skidao svoj u isto vreme ali je kupio i zaperke pa je imao jako veliku vlagu i na kraju ga je bacio jer se upalio.
 
Tako je već u redu jer je mraz ubio celu biljku pa je moglo.Mi smo ga skidali sredinom Septembra i samo je metlica bila zrela dok je ostatak biljke bio potpuno zelen.Kum je skidao svoj u isto vreme ali je kupio i zaperke pa je imao jako veliku vlagu i na kraju ga je bacio jer se upalio.
kolika je bila kod vas razlika dana u cvatnji zaperaka i glavne stabljike?
 
Bunjela nemam tačan podatak jer sam skidao samo metlicu.Zaperci nisu dirani a nije ih ni bilo mnogo jer su ih pokupili miki mausi.
Caco jel isto seme kao i prvi put?
 
Jutros detaljno izvadio svo seme iz masine od jucerasnje setve.Potroseno neki gram manje od 8 kg , parcela 1,4 ha . izbrojao 1000 zrna i izmerio 36 grama stto je oko 220000 zrna na tu povrsinu,otisao i ubacio na 15 cm jos jednom.Ostavljeno dva prohoda nedirana za kontrolu. Kembridz + dual gold .Sada cekamo.
 
Jutros prskao kukurtuz pored sirka koji je sejan krajem aprila,nije svako zrno niklo alo vide se lepo redovi.Nisamslikao jer nije vreme da se hvalimo kada neko nema nista ali ja sam sejao na 70cm redove au redu na 4,5cm.Nisam citao temu nekoliko dana pa se pitam zasto si na 15cm razmak kada preporuka instituta kaze od 6do 8cm?
 
Prvi put sam sejao na 6 cm ali mi se nija sviđala potrošnja semena pa sam prosao mašinom još jednom na 15 cm.Mani se prporuka i u knjizi posebno ratarstvo piše da se sirak može prskati sa motivelom. Probaj pa da vidiš preporuku.
 
Prvi put sam sejao na 6 cm ali mi se nija sviđala potrošnja semena pa sam prosao mašinom još jednom na 15 cm.Mani se prporuka i u knjizi posebno ratarstvo piše da se sirak može prskati sa motivelom. Probaj pa da vidiš preporuku.
Normalno da se moze prskati sa motivelom, moze da se prska sa svime i svacime........Samo sta posle bidne?
U ostalom evo link pa procitajte sami:
http://www.zastitabilja.info/kako-suzbiti-sirak-kod-kukuruza/
I ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=i_u2IACjUbE
Na 05:00 mozete cuti o prskanju sirka
 
Poslednja izmena:
Širokolisni korovi u sirku za zrno mogu da se prskaju hemijom za kukuruz bez problema i to je sve.Uskolisni ne smeju jer i sam spada u iste zbog toga se i prska na crno Dualom ali SAMO ako je seme tretirano protektantom.
 
Širokolisni korovi u sirku za zrno mogu da se prskaju hemijom za kukuruz bez problema i to je sve.Uskolisni ne smeju jer i sam spada u iste zbog toga se i prska na crno Dualom ali SAMO ako je seme tretirano protektantom.
ili za soju hemija npr.moze Bentazon aktivna materija,najjednostavnije je neki preparat Monosan npr,tj novije Maton ,Lantemul D...
 
do visine 10cm sirka netreba kasnije ,moze samo sa Bentazonima kasnije jer oni nereaguju bas nista na sirak
 
Planiram na 2kj sledece nedelje da sejem sirak, trenutno se na toj parceli nalazi detelina kojoj je vec 6-a godina, a vise ima trave nego deteline, mozda je deteline jedno 30-40%, to mi je odgovaralo, jer svakako sam to pre ovih kisa pokosio, izbalirao...pojesce se. E sad, najvise me zanima da li je kasno sledece nedelje da se poseje, koristio bi se iskljucivo za silazu, kakav bi mi predlog dali za agrotehniku, da li da se ore, potarinja... Razmisljao sam jedno plitko oranje, pa u zavisnosti od strukture zemljista, tj vlage samo setvospremiranje ili tanjiranje pa setvospremiranje. Za zastitu ste pisali u zadnjim postovima, tako da je to jasno. Unapred hvala.
 
Danas obisao njive sa Lucerkom i uverio se 99% da vise na tim parcelama NISTA ne krece!!! MNOGO sam izgubino na stocnoj hrani ali vise nemogu da sejem Kukuruz jer mi vise silaze netreba!!!! Sav Kukuruz koji sam presejao bice za silazu (sto je mnogo mnogo je)... Ali vise nemama NISTA sta da kosim celo leto...

Razmisljao sam (neznam koliko je pametno) da posejem Sirak zitnom sejalicom a da zatvorim svaki drugi red (ili da zadtvorim 2 reda a ostavim otvorena 2 i sve tako)...

Istanjirao bi Lucerku (ostala samo gola zemlja bila pokosena voda sve odnela) 2-3x Tanjiracom i uradice se SUPER (pretpostavljam)...

Razmisljao sam da posejem tako sirak zitnom sejalicom (smanjim je najmanje sto moze) i posle kad poraste malo pokosim to kosacicom i da izbaliram... Sta mislite o tome???? :sta: Sad da posejem Lucerku nece stici da se kosi,silaze mi vise netreba (jbg nemogu krave raniti samo silazom do sledeceg leta), treba mi nesto podhitno da posejem sta mogu da pokosim... Imam vec jedan dzak Stocnog Sirka (Ns Dzin) poslao mi nas kolega Hvala mu PUNO,kupicu jos 1-2 dzaka (nebitno) koliko mi treba za tu parcelu i da tako posejem...

Sta mislite??? :sta: neznam sta da radim a moram nesto da kosim inace kravama se crno pise!!!! :udri:

- - - - - - - - - -

I ako neko ima seme za prodaju neka mi pise na PP posto neverujem da ja mogu vise naci orginal seme pa da posejem bilo sta greota da ostanu njive tako....

A ako i od ovog Sirka nema nista onda ce njive da odmaraju ovu godinu... Nazalost...
 
Moj sam danas kontrolisao nisam verovao ali se uvrstio ,džaba sam merio i broja zrna i mislio da sam malo ubacio semena,nekada ne treba mudrovati, sklop je odličan taj što je prvi posejan ,ovaj što sam usejao je čist višaka. JBG šta da se radi. Vidim da ga jede nešto svi listovi su gricnuti. Ćiro posej sirak samo se bojim da ćeš zeznuti sa žitnom sejačicom ,treba ti sklop 50x 6,8,10,12 cm . Zar nemaš nekog tamo da ti poseje sa pneumatskom sejalicom.

- - - - - - - - - -

Ćiro možeš da poseješ soju ,nije kasno a možeš i proso.
 
Ma nije problem za Pneumatsku (pozamicu ako neko za siram ima ploce uopste) ali mi je problem sto kod nas NIKO nece da suzi sejalicu na 50cm a na 70cm ce mi biti retko za kosenje...

Jedino da ga siliram ali stvarno sav Kukuruz koji sam presejao bice za silazu... Da posejem Soju nije problem ali mi je problem sto necu imati tad nista za kosenje...

Jbg izgleda da ce njiva da odmara...
 
Nazad
Vrh