Setva silaznog kukuruza 2012.

Kukuruz spada u zitarice,tako da se moze i tim opsirnijim imenom nazvati.
Samo sto je kod nas obicaj bar u mom kraju da se psenica naziva zitom,a ostalo ima svoje nazive.
 
Kukuruz spada u zitarice,tako da se moze i tim opsirnijim imenom nazvati.
Samo sto je kod nas obicaj bar u mom kraju da se psenica naziva zitom,a ostalo ima svoje nazive.
Znam sa u Srb kada se kaze zito misli na psenicu, dok se kod nas pod zitom podrazumeva kukuruz.
Inace prosle godine sam sejao AS160 i nije ispunio ocekivanja, ove godine ce dobiti jos jednu sansu na drugoj parceli pa cemo videti rezultat.
 
Do sada sa sejao zp677, zp684, d-12 a prosle godine singentin agrano na njegov prinos sam najzadovoljniji.I ove godine agrano i mozda as160.
 
I kod nas se za kukuruz koriti naziv žito. Uglavnom je u upotrebi kod starijih i ljudi koji ovu žitaricu ne kupuju ili ne prodaju.
@Pottinger
Sejati kukuruz iz grupe 400 u optimalnom roku je čist promašaj.


Prošle godine sam sejao AS160 silaž i imam samo hvale za taj hibrid. Jedina mana je što nije za berbu ako se iz nekog razloga ne isilira u optimalnom roku.
 
2011 sejao sam 3 lanca mikada i kao sto neko vec rece u samom startu nije bilo kao 2010 seme lomljeno vrhovi od klipa tako da se i nije moglo ocekivati puno. 2010 kisna godina mikado je bio odlican ali ZP735 extra nije imao premca na pravu duz (400 metara) tamo i nazad znaci jedan krug morao sam pri kraju da stajem da bi sa vilom pravio mesta kako bi izasao do kraja prikolica zmaj 485 8 tona te godine sam na ta dva lanca imao 22 zmajevke , jos ovo da napomenem pred usev je bila detelina a preko je rastureno 30 cetvorotonki stajnjaka do sada ni jedan hibrid nise tako pokazao , ove godine planiram da sejem as160 2lanca mikado 2lanca i naravno zp 735 5 lanaca njive natorene stajnjakom pa cemo videti ko ce se najbolje pokazati.
 
Evo jedna slika,jos malo pa ce doci na red i setva.
copyofslika0214.jpg




Ja sam imao mikada prosle godine i bas je bilo grozno seme jako puno ostecenih ne klijavih zrna..
narucili smo jos Helen od LG hibrida kazu da je taj isto za silazu pa sad videcemo,mozda jos neka dva hibrida umesati u kombinaciju i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ljudi jeste posejali kukuruz za silazu? :)
Jel seje neko ranije hibride po ivicama za probiranje puteva?il su vam komsije sa psenicom.
 
Ja sam ove godine kupio
106c0vr.jpg
20 dzaka As 160, pa nek se komsije sikiraju. Nadam se da cu biti zadovoljan a i da ce mi krave uzvratiti istom merom
 
Šta bi vi sejali za silažu na 800 metara nadmorske visine?

Pa ja neznam sta uopste uspeva na toj nadmorskoj visini. Pokusaj sa kukuruzima iz rane grupe zrenja vazno je da ina izrazenu stey green osobinu. Ili pokusaj sa hibridnim sirkom on dobro podnosi susu, mada bih se ja na tvom mestu specijalizovao za senaze trava ili nekih drugih kultura, biljaka. Cela Svajcarska je u brdima. Imao sam cast da obidjem tu zemlju i nisam primetio bas mnogo silaznih njiva. Mahom su to bile livade i kosenje.

- - - - - - - - - -

As 160 sam imao i testirao ga na jednoj njivi kojo celom svojom povrsinom nije ista. Tako gde je struktura zemlje bila dobra on je za razliku od drugih hibrida sasvim lepo rodio. klip je bio tanji i duzi ali kao sto je navedeno nije za branje. Tamo gde je zemljiste losije moglo je da prodje, a gde je bilo peska mi tu zemlju zovemo pregorljivom bio je do dva metra visine. Ali u mom kraju su ga sadili mnogo jaci stocari nego ja i poucen od njih i njihovom garancijom na kvalitet ja se odlucio za njega. Znaci ja verujem svojim kolegama stocarima koji ga sade vec par godina unazad. Jedina je razlika sto oni silazom dopunjuju obroke goveda a akcenat je kod njih na sena i deteleine, dok ja prevashodno hranim silzom. Znaci i ja polazem mnogo nade unjega.
 
a dali je imao klipove as 160?
Klipove je imao. Za probu sam brao nesto malo. Oko 30 ari. Kunina (sisarka) je bela. Koren tanak izduzen. Samo sto se tesko bere. Komusina mu je zbijena i tesko se odvaja od korena. Samo zrno je vrlo slatko mislim na pecenjake. Brali smo ih za jelo za probu. Zrno je meko i kad je zrelo, nije u stilu zubana. Ja sam ga mleo za krave sa kuninom lako se melje. Stoka ga rado jede. Cak sam i sumu seko davao je onako kravama. Krave su jele skoro sve. Vrlo mali odpad. Sve u svemu klipove je imao ali je vrlo tezak za branje.
 
Nazad
Vrh