Sejalice za pšenicu.Opšta tema.

U gram precizna sto se tice semene,sve sto sam merio uradjeno u gram,cak i ovu travu ,sto sam sejao 30 ha posejao na 45 kg po ha,pa mi trazili da povecam na 47 kg ,pa smo zavrsili na 75 kg po ha.Znaci ko ume da izracuna ,sejalice su vrlo precizne . Ako neko ne ume onda dzaba i ne treba da pise da sejalice ne valjaju i nisu precizne
 
Imam Irtem od 3m, nemam nekog velikog iskustva prvu sezonu je odradila bez greske, precizna je, ima dobar potisak nema jednog semena odgore, jedino sto mi se ne svidja sto sam uzeo i taj uredjaj za djubre jer je mali sanduk onda, stane 300kg semena, a kad skinem pregradu stane 550-600kg..
 
Da li ima neko turske sejalice za zito sto prodaje agro panonka mislim da je marka ozduman ?
 
Ja bih voleo Amazone al nemam novaca za nju,jbg,a i ko nam je kriv kada nasi nisu u stanju da naprave nesto ko svet,a i da prate malo taj svet a ne da prave jedno te isto . Moj ferdza iz 1997god i sad kao ovaj nov tafe ili imt 539 koje su razlike? Sta je unapredjeno? Poboljsano?
 
A sta fali AGRIJI ? Robusna,dupli disk,ja sam zadovoljan kako radi,malo je brojac stalnih tragova pravio problem ali je stvar navike kako funkcionise i stvar finog stelovanja......ja je preporucujem
 
Ja imam Irtem sejalicu od 3m i ovo mi je bila prva szona da sejem sa njom., Sto se tice stelovanja dubine setve tu je ok. a sto se tice stelovanja kolicine semena tu se pokazala lose bar u mom slucaju. Uputstvo za upotrebu i stelovanje je katastofa lose. Posto ima i da baca djubre to je uredu ,samo posle se jako tesko opere od njega,ona sitna prasina se svuda uvuce. Sve u svemu nije losa ali ocekivao sam nesto malo vise od nje.....
 
Ako nekom treba za hms od 3 metra racunanje semena je sledece: 10 krugova tocka,izmerite ispusteno seme na vagici,puta 2 ,puta koeficient 7,4,puta 10 jednako hektara. Nikada nisam imao problema sa racunanjem,ali morate da otvorite klizne poklopce na 2 ,one makaze na broj 1 i to je to za Psenicu. Postoji tabela za razne kulture na poklopcu sejalice sa unitrasnje strane,jes da je na turskom ali ima i na engleskom pa se potrudite da to prevedete i bice vam lakse. I jos nesto ne curi svaka psenica tj seme isto,imao sam prilike da sejem usluzno 8 jutara,isti proizvodjac ,4 jutra zvezdane i 4 jutra 40s i morao sam da merim za svaku posebno da bih imao semena,a isto bacano po hektaru. Nemojte da vas to mrzi ,pa da posle pricate kako sejalice nisu precizne
 
I meni se desavalo kod Irtema da 'laze' setveni aparat prvih 30-ak jutara. To mi se pre nje nikada nije desavalo na staroj Amazone sejalici i sistem kalibriranja je potpuno isti. Kad je 'ulegao' menjac bez problema sam stelovao od 2 do 200kg pu jutru semena.

Sto se tice stelovanja spram razlicite sorte zita, to je normalno jer nemaju sve sorte istu krupnocu i isti hektolitar mada se za sve sem za Ingenio priblizno isto steluje posto je njegovo zrno krupno i tesko i uvek sam morao da malo smanjim na skali.
 
Pazi kada budes podesavao da se ne zeznes kao mi. Podesili je kuci sa vagicom u pola kg. Kada smo izasli na njivu ona bar 25% vise isejala. Seme je takvo da se od truckanja slaze i onda vise iseje nego kada radis podesavanje kod kuce.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Nije poenta gde se meri, i gde se sipa seme to nema nikakve veze. Poenta je da je seme lagano i specificnog oblika i da vise semena stane u ozljebljeni valjak dok se agregat krece nego dok miruje jer se usled truckanja i pomeranja sejalice valjak vise puni. Tako da se bez probe sejanjem ne moze tacno podesiti.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Nije mi jasno kako toliko trucka i kako je uopste spremljena ta njiva da ti kada namestis sejalicu ona umesto 45kg/ha poseje 60kg /ha? Sejao sam travu ove godine i to 110 ha u vocnjaku i nisam imao tih problema da baci 25% vise. Prosecno sam posejao oko 55 kg/ha a poceli smo od 45 pa povecavali na 47,5 pa 50 sve zavisno od sorte trave,a zavrsili smo sa uzglavnicama koje su isle 75kg/ha jer je bila neka stara trava pa da potrose. Sve je mereno i stelovano na licu mesta
 
Ovde je stelovanje bilo na 22 kg/ha a bacila je oko 27kg/ha. To je oko 25%. Znam zasto sam ovo napomenuo Draganu. On ima koliko znam 50 kg da seje pa da se ne zezne i da mu zafali semena.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh