Secerna repa 2020

Bio sam danas da vidim,ne mogu da nadjem ni seme ni klicu...izgleda da je tu negde pri povrsini.
 
Bice mozda veci problem pokorica.Inace 2012 je bio mraz dobar a repa nikla i na kraju u mom slucaju bilo ok.Mada mislim da nije trebalo da srljas tako rano sa setvom.Sejali smo uglavnom oko 10 aprila i uvek prinosi bili odlicni
 
Pa kada me ljudi ne slušaju. Moje seme je još u šupi. Ima vremena.
Iz pokrajinskog sekretarijata su me zamolili da im odgovorim na par pitanja u vezi ove situacije. Prosledjujem moj odgovor.
Do početka zahladjenja prema informacijama koje sam dobio od ljudi sa terena pod šećernom repom je posejano oko 60% od planiranih 35-38.000 ha. Repa se može uspešno sejati sve do polovine aprila, bez nekih značajno većih gubitaka u prinosu korena. Ove vremenske prilike ne pogoduju šećernoj repi koja je nikla. Za sada je ta površina relativno mala. Gubici u broju biljaka na prvim rokovima setve posejanim tokom februara meseca od mraza zabeleženog 22. marta iznose nekih desetak procenata. Na rokovima setve od 10 do 15. marta, odnosno površinama gde šećerna repa tek počinje da niče u ponedeljak 22. marta nisam uočio oštećenja. Kada prođe ovaj talas zahladjenja nakon 4-5 dana moći ćemo da vidimo da li je bilo oštećenja, odnosno propadanja ponika šećerne repe. Na svim površinama gde je šećerna repa posejana, a nije nikla do ovog hladnog talasa ne bi trebalo da bude oštećenja, osim što će biti malo produžen period nicanja.
 
Moja sijana 13-og marta, 2 puta je prezivela cca -4C , secerna repa je cudo! Jeste ima poneka sto je izmrzla ali je gusce sejana i hvala bogu nicanje nije bila ujednacena, idemo dalje....
Oni koji su sejali krajem februara i pocetkom marta... presejavanje... na zalost.
 
Ja sam danas prskao totalom, nije jos izasla ali za dan dva eto je napolju. Korovi su krenuli, sejana je 19-og marta, a priprema oko 16og marta.
 
Nazad
Vrh