Secerna repa 2020

Seme 130e*1.2sj*1.1(pdv) = 175e/ha tj 100e po jutru, goltix i betanal su oko 25e litra uk 3.5l i jednog i drugog = 90e, pola litre lontrela oko 10e i apexa nekog 70gr po jutru na cenu nepunih 20e, pipa oko 10-15e, djubriva 450kg djuture oko 150e kosta + graminicid oko 15e = 400e do cerkospore. U cerkospori sam potrosio Duett 10e, Sekvenca 35e + Galofungin 13e + Blauvit 45e = 105e. Na ovakav ulog je prinos bio oko 41t/kj.

I ovde se na tih 500e dodaje 300e za zakup i naftu i jos 100e za vadjenje. Ukupno oko 900e svi troskovi.
Slazem se,samo sto sam ja ove godine imao 2 herbicidna tretmana(nisam ni sirak prskao jer nije bilo potrebe) ,pipu osmrdio samo uvratine i 4 puta radio cerkosporu.
 
Jeste ide svake 2-3 godine ali je ovo parcela gde se dugo nisu zaoravali zetveni ostaci. Sejalo se bostan-kuruz-bostan-kuruz i tako godinama...
 
Seme 130e*1.2sj*1.1(pdv) = 175e/ha tj 100e po jutru, goltix i betanal su oko 25e litra uk 3.5l i jednog i drugog = 90e, pola litre lontrela oko 10e i apexa nekog 70gr po jutru na cenu nepunih 20e, pipa oko 10-15e, djubriva 450kg djuture oko 150e kosta + graminicid oko 15e = 400e do cerkospore. U cerkospori sam potrosio Duett 10e, Sekvenca 35e + Galofungin 13e + Blauvit 45e = 105e. Na ovakav ulog je prinos bio oko 41t/kj.

I ovde se na tih 500e dodaje 300e za zakup i naftu i jos 100e za vadjenje. Ukupno oko 900e svi troskovi.
Sa sve se slazem ali jedini problem ovde na odnos tamo, je plative repe po kj jer rezultati ovde idu od 22-34 tona po jutru...HA... i ondmah NEMA takve zarade!!!!
 
Kalkulacija u prethodnim postovima su radjene na digestiji 16, 16+ % i necistocama 12,3,4 %, vadjenje repe u septembru mesecu. Prinosi plative u proseku 4 vagona po kj ... U kalkulacijama gde je uz sve navedeno dodat bar jedan realan tretman vise u zastiti od pipe, korova i cerkospore, dodje se do druge racunice a kalkulacije uz takav ulog i rezultate digestije ispod 16 i necistocama za par procenata vecim od navedenih dovode u pitanje samu proizvodnju. Troskovi proizvodnje, vreme provedeno oko nje da bi na kraju dobra repa dala 4 vagona/kj su postali preveliki.
 
Poslednja izmena:
Oba Nastica,Bogdan,Medic,Krle,Kubota,Djercan svi smo 4 i jace ove godine tu oko Sida ko god je dobro uradio.
Ono sto sam napisao je ono sto sam ja radio i moji troskovi i moj rezultat.
 
Zaista lep prinos plative repe po kj i to je i jedna od boljih godina ako bi se analiziralo poslednjih 5. Konkretno govorim o odnosu troskovima proizvodnje svakog proizvodjaca (koji su kod svakog bili ili identicni kalkulaciji, visi ili daleko visi) i dobiti, koja je srozana cak i u dobrim proizvodnim godinama.
 
Poslednja izmena:
Zaista lep prinos plative repe po kj i to je i jedna od boljih godina ako bi se analiziralo poslednjih 5. Konkretno govorim o odnosu troskovima proizvodnje svakog proizvodjaca (koji su kod svakog bili ili identicni kalkulaciji, visi ili daleko visi) i dobiti, koja je srozana cak i u dobrim proizvodnim godinama.
Mi smo odustali od nje prije 2 godine i spasili smo se. Prinosi u dobroj godini 4 vagona digestija 14.5 i kad sve sracunas niie neka zarada s obzirom na posao. Bolje posijati kukuruze ako opali evo para
 
Komsija mogao si spomenuti koliko su u tom periodu bile debele subvencije (a mozda su i dalje, ne znam kakvo je trenutno stanje) po zasejanom ha pa se i pored toga smanjila povrsina ... ali da ne ulazimo u detalje ...
Ne tako davno secerna repa bila jedina kultura koja je imala sigurnost cene, mogucnost da se cela proizvodnja obavi na zaduzenje tj bez ulozenog dinara a i da se podigne avans (ni jedno od navedenog nije vise slucaj samo za nju) a takodje je u to vreme je i u losijim proizvodni godinama pri smanjenom prinosu, losijoj digestiji, vecim necistocama koliko toliko opravdavala ulaganja i trud oko njene proizvodnje, od tog ne tako davnog perioda ova kultura ima samo tendenciju povecanja troskova i truda oko proizvodnje a pada dobiti.
 
Poslednja izmena:
Da ima posla i obaveza to ima dosta, samo je pitanje da li je lakse npr 2-3 jutra psenice,suncokreta,soje raditi ili jedno repe.
I dalje ima mogucnost avansa na repu, kao i zaduzenje repromaterijala u zadrugama. O tome se uglavnom i radi da ljudi na repi naprave kompletno zaduzenje i kad se povadi malo para ostane dok se sve razduzi.
Druga matematika bi bila da se soja,kukuruz prodaju terminski da bi se kupio repromaterijal. Ovako repa njih pokrije a ovo ide na lager i ceka cenu.
Ali cinjenica koja je do pre 2 godine bila zanemariva je nedostatak radnika, mogao si i dobrog naci a sad vise nema jednog da vodu nosi do njive.
 
Da ima posla i obaveza to ima dosta, samo je pitanje da li je lakse npr 2-3 jutra psenice,suncokreta,soje raditi ili jedno repe.
I dalje ima mogucnost avansa na repu, kao i zaduzenje repromaterijala u zadrugama. O tome se uglavnom i radi da ljudi na repi naprave kompletno zaduzenje i kad se povadi malo para ostane dok se sve razduzi.
Druga matematika bi bila da se soja,kukuruz prodaju terminski da bi se kupio repromaterijal. Ovako repa njih pokrije a ovo ide na lager i ceka cenu.
Ali cinjenica koja je do pre 2 godine bila zanemariva je nedostatak radnika, mogao si i dobrog naci a sad vise nema jednog da vodu nosi do njive.
Ako je neka kultura teza za proizvodnju logicnije je da se neko upusta u njenu proizvodnju jer je ona isplatljivija ili daleko isplativija od druge sto bi trebalo biti slucaj sa secernom repom ali takva situacija poslednjih godina ukljucujuci i ovu nije, upravo zbog svega sto je gore u prethodnim postovima navedeno.

Nisam hteo da ti citiram post, pricamo uopsteno o s.repi.
 
Poslednja izmena:
Komsija mogao si spomenuti koliko su u tom periodu bile debele subvencije (a mozda su i dalje, ne znam kakvo je trenutno stanje) po zasejanom ha pa se i pored toga smanjila povrsina ... ali da ne ulazimo u detalje ...
Ne tako davno secerna repa bila jedina kultura koja je imala sigurnost cene, mogucnost da se cela proizvodnja obavi na zaduzenje tj bez ulozenog dinara a i da se podigne avans (ni jedno od navedenog nije vise slucaj samo za nju) a takodje je u to vreme je i u losijim proizvodni godinama pri smanjenom prinosu, losijoj digestiji, vecim necistocama koliko toliko opravdavala ulaganja i trud oko njene proizvodnje, od tog ne tako davnog perioda ova kultura ima samo tendenciju povecanja troskova i truda oko proizvodnje a pada dobiti.
Ovako zadnja dobra godina za repu je cini mi se bila 2011. Ako se ne varam ili 2013. Nemojte me drzati za rijec ali mislim da je bila 2011. Znaci tada je bilo plative repe 4.5 vagona po jutru, digestoja oko 15 necistoce su znali napisati vise nego sto je Al ok prodje godina s poticajem od nekih 500 eura po ha i bilo odlicno. Bilo je ilosojih godina npr 3 vagona po jutru Al cijena od 400 eura po vagonu ako je digestija 16 sve je pokrivalo. Preklane repa 3.5 vagona po jutru naplativo po 275 eura po vagonu poticaj 550 eura po ha Al to je bilo zadnji puta zaradio sam duple novce na kukuruzu naspram repe a ni upola se nisam umorio kao oko nje i nisam sto je najbitnije unisti zemljiste i izraubo ga. Sad su poticaj navodno ako je istina digli na 750 eura po ha ali nitko ziv ju nece sijati sredstva su u nebo otisla 6 prskanja od bolesti jednostavno nitko ne zeli a ne daj Boze suse jedva ce bit 2ipol vagona ili ko 2012.jad je bilo 1.05 vagona po jutru. Secerane su u problemima i u predstecaju pa ko zna oce platiti iduce kampanje
 
Nazad
Vrh