Secerna repa 2015

Evo i od mene jedna slika za kraj sezone.
081de3a3608932e0e1feedec81f12318.jpg
 
Jel imas autopilot ili moras sam da drzis pravac? Nesto mi ovo deluje da je serija pre ovog sto nama radi...
 
Ima sigurno pilota,takav je meni vadio prošle god. i imao je pilota,to je valjda prva serija.Ove god.je Ropa Tiger vadila ali više mi se svidja kako radi Holmer,ili je do majstora jbm li ga.
 
Gledao sam kabinu i vidim da je stariji model od onog sto nama radi u selu. Da sad vidim da je presavijen na tarup. :ppozdrav:
I kod nas Ropa radi losije. Ne dopada mi se. Prljavo i ostane puno repe nepovadjene. Mislim da mi nemamo majstore/servisere koji to znaju da nasteluju. Ropa kao fabrika je sigurno napravila da ta masina radi dobro. Problem je u podesavanjima.
 
Gledao sam kabinu i vidim da je stariji model od onog sto nama radi u selu. Da sad vidim da je presavijen na tarup. :ppozdrav:
I kod nas Ropa radi losije. Ne dopada mi se. Prljavo i ostane puno repe nepovadjene. Mislim da mi nemamo majstore/servisere koji to znaju da nasteluju. Ropa kao fabrika je sigurno napravila da ta masina radi dobro. Problem je u podesavanjima.
Kao neko ko vozi holmera ja cu vam reci u cemu je problem. U vozacu. Svi vozaci se bore da sto manje zemlje ide na valjke i uopsteno kroz kombajn, jer ona pravi problem. Opterecenja skacu. Kombajn stopa, cisti se na tone. A sa druge strane juri se i ucinak.

@bojcetic ovo je prva serija T2 i oni imaju staru kabinu. Od 2000 godine ugradjuje se nova kabina.
 
Pretpostavljao sam da je do majstora,prošle god.je vadio neki cicica iz Idvora(Zika)a ove god klinac kog svi dižu u nebesa da je maher a ja garantujem da nema pojma.
 
Zavisi sve od uslova zemljista. Po nekad svaka grudva zemlje ume da stopa i dize opterecenja. A po nekad bude blato pa se solidno vadi. I u tom sarenilu vozaci pa i ja stalno sebi pokusavamo olaksati, pa onda bude to o cemu pricate. Jos kad vlasnik kombajna kaze da se juri ucinak to bude harakiri.


Ima i toga da njive su neravne,pa se mora ici dublje,a opet blato nedozvoljava. Ima i jaraka- razora. Nailazio sam na neke u kojima ni list tarup neskine. A kamoli da se ista izvadi. Zatim masina do medje uvek visi, a ima i stomak. Pa srednja dva reda guraju zemlju a krajnji jedva kupe.
 
Repari sta se ne hvalite da smo dobili doplatu do 32e + pdv. Secerana Crvenka tj. Helenik Sugar.:ideja:
 
Jedna slika od 22.7. ove godine.

U cilju smanjenja oštećenja od visokih temperatura, sunčevih zraka i ublažavanja posljedica suše malo smo "krečili" repu na lijevoj strani slike.

2mr8lqc.jpg
 
Becarino da li ste aminokiselinama prskali ili necim drugim? Sve je to ok, ali kad dodje do merenja digestije, svaki kamion svoje parametre ima, i nikakve logike nemaju analize sa stanjem sa njive. Tako da sam se prilicno smorio sa svim tim i nemam snage da se njakam sa njima. Nekad je bilo parica tu, i kad nas pokradu bilo je solidno. Sada je uzasno.
 
I kako se pokazao eksperiment ?

Na oko je repa bolje izgledala, ali nismo vagali tretirano i kontrolu. Zakasnio sam 5-7 dana sa aplikacijom. Trebao sam pred sam početak toplinskog vala tretirati, al zbog nekih drugih stvari nisam mogao. Da sam odradio na vrijeme bio bi još bolji efekat.

@bojcetic: Da, išle su i aminokiseline, folijarno NPK, PK i Ca. Prosječna digestija je bila 16,35, a najveća 16,8.
 
POštovani reparoši, izneo bih ovde jedno svoje razmišljanje pa bi da čujem vaše mišljenje.
Protekle dve godine su bile razočaravajuće za odredjeni broj proizvođača šećerne repe, prvenstveno zbog jako slabog kvaliteta korena. Jedan od glavnih razloga za to je i stvaranje rezistentnih sojeva cerkospore na strobilurine. U takvim okolnostima moramo promeniti agrotehniku u proizvodnji repe, odnosno prilagoditi je nastaloj situaciji. Moje iskustvo i nekoliko primera iz proizvodnje sa ljudima kojima saradjujem mi je ubacilo jednu ideju, koju ovih dana stavljam na papir, a dogodine bi krenuo i sa proverom u polju. Ideja je sledeća. Svi znamo da je preporučeni optimalni rok setve šećerne repe druga dekada marta meseca, naravno ukoliko to prilike dozvole. Moje mišljenje je da ovaj rok treba pomeriti. Trebalo bi utvrditi višegodišnjim ogledima, koji bi to bio rok, možda prva dekada aprila meseca. Šta dobijamo pomeranjem datuma setve. Pre svega biljke repe u periodu prvog napada cerkospore ulaze sa mladjim listovima koji su genralno otporniji. Eliminišemo jedan tretman u zaštiti od cerkospore. Rezultat bi trebao da bude bolji kvalitet korena i samim tim veći finansijski efekat. Na osnovu čega sam došao do ove ideje. Rezultati iz 2013. godine su bili izuzetni, a preko 90% setve je obavljeno posle 15. aprila. Prošle godine proizvodjači u ponovljenoj setvi su imali takođe odličan rezultat. Ove godine na sopstvenoj njivi u ponovljenoj setvi nisam imao problema sa cerkosporom. Dodatna prednost po meni je brzo i ujednačeno nicanje usled povoljnih temperatura zemljišta, manja opasnost od izmrzavanja. Koje su manjkavosti. Opasnost da se isuši setveni sloj, veće štete od pipe. Ogledi bi pokazali da li ima razlike u prinosu.
Dao sam uvod, pa da čujem vaše mišljenje i ideje u ove zimske dane.
 
Takvu logiku sam primenio prvo u soji, u repi se bojim samo zbog pipe. Nismo imali neke napade pipe poslednje 3 godine pa smo se opustili malo. Pipa je jedan ogroman problem koji ako kasnije posejes je muka ziva spasiti njivu. Cerkosporu ima 2 resenja. Stititi svakih 10 dana sa kombinacijom trijazol + preventivni, sto je jako SKUPO, ali tada nece probiti cerkospora nigde, drugo resenje je koje si naveo uz dodatak biostimulatora da biljka postane otpornija i da se jednim delom sama bori. Deo gde pises za nejednako nicanje u ranijoj setvi, je samo da pripreme. Priprema za repu nije kao za kukuruze i soju. Vrlo je delikatna i precizna.
 
Nazad
Vrh