Sečenje zuba prasićima

Moram se ukljuciti u pricu i dati moje misljenje.
Ja imam 44 godine i slusao sam od starijih ljudi da to treba da se radi i radim sa veterinarom kada daje gvozdje.
Ne iseceni zubi nanesu vecu stetu sami sebi tj jedni drugi grizu ali to je priroda borba za zivot. moje krmace su u boksu i uvek se vidi i oseti ko ima cime jer! ako je vise prasica nego sisa to je problem ja imam 2 koje imaju 16 sisa ali dzaba nemaju sve mleka ili dovoljno. imam lepoticu koja sedi i doji nikad ne lezi dok doji ali prasici idu kao iz vode kako se to kaze, mislim da treba dodati vise hrane prasiljama i nece se klati. Predlog neciji a i veterinaramog da smanji broj imacu boli prirastaj iako je suludo ja to ne mogu da ubijem prase ako se rodilo bog mu dao zivot ja nemam pravo sa tom kilazom da zakoljem ,bacim ubijem. Jedna krmaca je oprasila 17 a ima 14 sisa deset dana je bila razlika sa drugim krmacama to je bila muka sa cuclama i serpama a kraj je bio da je odgajila 8 tj preziveli su samo naj jaci. Ovo postade opsirno ali da remiziram ako krmaca nema dovoljno mleka praci se kolju izmedju sebe. Mislim da secenje nije pametno a radim to jer slusam struku, ali u prasilistu dve su iskasaplene a dve normalne bez ostecenja vimena a ovi prasici i u tovu budu agresivni nemozes ih nahraniti koliko su alavi.

Ja cu i dalje seci ali vidi se iz napisanog da neverujem da sam upravu a i rece neko da nije sve onako kako bi mi hteli i voleli. Mozda ce ovo nekom pomoci.
 
Neznam koja je razlika izmedju ljudskog zuba i praseceg,pokusajte zamisliti,jelo,prljavstinu.....

Moj otac je uvek kidao zube,Dobro sam rekao KIDAO> Neznam kako moze taj zub da se odsece ravno ma koliko bila klesta ostra ili ti neznam kakva...

A kad budete sekli pogledajte na cega ti zubi lice.

Postujem svaku odluku ali mi se generalno ne svidja i protiv sam toga.
 
Galic@
Da niste valjda sve zube povadili?
miljko@
miljko je napisao(la):
u pravu ste drugari, na pogresnom mestu ja ovo pisem :cao:
Druže ti si protiv sečenja zuba prasićima ali nisi protiv sečenja repa jagnjadima?Ja naprimer mojim jagnjadima još nisam seko,sve dok mi neko ne kaže pravi razlog za to.
 
Zanima me dali sijecete rep i zube prasicima,a ako to radite -koja je svrha.Molio bih da mi odgovorite jer i ja bih htio da se ukljucim u komentare , nemam nijednog kontakta.Pozdrav iz Republike Srpske
 
Pa ja zube secem, zato sto ujedaju krmacu pri sisanju, pa se ona rita i buni. Naravno ne radim to u svakoj turi vec po potrebi. Mozda neko drugi to radi iz drugog razloga, ja samo iz ovog.
 
ja iz ovog razloga kojeg je Surdonja naveo i jos zbog toga da se medjusobno ne grizu kad se bore za sisu (ono kad poneki promasi svoju) jer i to je jedan od uzroka moguce cadjavosti.. kad smo vec u ovoj temi ja dezinfekciju radim sa izosanom http://www.pliva-sept.hr/izosan.html, i to obicno s dozom koja je napisan na njemu (2g na 5 l vode) ali sam prije dvije godine u ocaju jer mi je svako leglo dobilo cadjavost lupio 50 g na 10 l vode, po dvoristu se nije moglo prolaziti koliko je zaudaralo ali s time i s nekim drugim radnjama sam se hvala bogu rijesio cadjavosti.
 
@mbranko naravno i ja zube secem zbog tog ujedanja, samo sam zaboravio da napisem. Nedavno sam bas pricao sa veterinarom o cadjavosti. On kaze da time sto im secem zube povecavam rizik da se cadjavost pojavi. Ja na to kazem, pa i oni kad isparaju jedni drugima usi, opet je prisutan povecan rizik. Sad budi pametan, seci ili ne. Mislim da je najbolje redovno dezinfikovati objekat, a zube seci samo kad se javi potreba.
 
moje zadnje leglo (dobio sam upalu lijenosti) nisam im skratio zube svi su bili puni krasti po nosu isto kao i kod cadjavosti i vec sam mislio da je vrag opet dosao. ali sam onda ih pratio kad su sisali i vidio da se medjusobno grizu ko ludi odmah sam im skratio zube, dezinficirao rane (izosanom) i stanje se smirilo jedino smo imali vraskog posla s njima jer su bili u dobi od cca 10 dana. ovo je prvi i zadnji put da im odmah nakon prašenja nisam skratio zube. a ovo sto ti je rekao veterinar stoji ali samo ako se previse skrate tako da dolazi do krvarenja, ja im samo lagano otupim vrh i to radim s grickalicom za nokte.
 
Mojim prasicima koje sad imam nisu seceni zubi, a dobili su cadjavost. Zato sam i pitao veterinara da li treba seci ili ne. Primetio sam da mi se cadjavost nikada ne javlja leti, vec samo zimi. Ne znam da li je slucajnost ili joj vise pogoduje niza temperatura. Zube secem sa klestima, koje sam dobio od jednog tatinog prijatelja, koji je radio na farmi svnja. Secem im samo spiceve zuba cisto da ne mogu da se paraju i grickaju. Na prolece cu da dezinfikujem sve objekte odjednom, pa se nadam da cu tako uspeti da je se resim na neko vreme. Ovako kad radim objekat, po obkekat, konstantno mi se opet javlja. Valjda je prenesem na cizmama.
 
I kod mene je slučaj da se čadjavost javlja samo zimi.Rečeno mi je od strane veterinara da je uzrok (veliki) vlažnost u prostoriji,što kod mene jeste zimi!
 
Dezinfekciju radim Oxicid S preparatom,i bas je dobar. Do sada nisam imao cadjavost.A stigao mi je i preparat "Zabota" iz "Agro Akademije",pa naredno prasenje idem sa njim.
 
Zanima me dali sijecete rep i zube prasicima,a ako to radite -koja je svrha.Molio bih da mi odgovorite jer i ja bih htio da se ukljucim u komentare , nemam nijednog kontakta.Pozdrav iz Republike Srpske

Sečem zube i repove odmah po rođenju.Čađavost kod prasića i grižu repova u tovu nikad nisam imao,a i krmače su mirne što se tiče iskasapljenih bradavica (to je svrha).Ja lično ne volim da vidim prase i i krmače sa repom,lepše je bez :osmeh:.
 
Ja treci dan obavezno dajem gvozdje i secem zube.Repove ne i nisam imao problema.Nekad ga je zgodno uhvatiti za rep.:osmeh:
 
I ja secem zube i trecinu repa odmah po prasenju, a gvozdje ne dajem redovno, nekad da, nekad ne i nisam primetio nikakvu razliku i kad dajem i kad ne.
 
Nazad
Vrh