Sečenje zuba prasićima

Ja treci dan obavezno dajem gvozdje i secem zube.Repove ne i nisam imao problema.Nekad ga je zgodno uhvatiti za rep.:osmeh:

Jeste zgodnije (jer ima drsku ) prilikom merenja i utovara ali sam imao problem u tovilistu kad su poceli sami da seku repove i onda krvav ceo boks, mada se to desilo zbog GUSTE naseljenosti ali nije na odmet uraditi na vreme.

marko@
Bilo bi dobro da praktikujes davanje FEDEKSA.
 
Ja sam to jednom imao i namazao naceti rep sa viksom za cipele.Moze jednom probati i vise mu ne pada na pamet.To se koristi i kod pilica ako se ne daj Boze pocnu cokati.Jeste babski recept,ali pomaze,a rep tj drska ostane.Cak je i neka vrsta dezinfekcije.
Inace gvozdje preporucujem svima,koji drze krmace u zatvorenom,tj na betonu.Kad ima da rije,to nije potrebno_Ona sebi nadje sta joj treba.Na betonu dodje do problema sa jetrom usled nedostatka gvozdja.Simptomi su slicni kao kod endema.Stradaju najkrupniji,tj najhalapljiviji prasici i to sa 20,25 kg,pa i veci.Mozda je to neko i imao pa sumnja na endemsku.Fasovo sam i od tada obavezno gvozdje.
Inace mozda neko ne zna,ali je pozeljno muske ustrojiti pod krmacom.Prase lakse preboli,a ne mora se davati anti tetanus ni vitamini,dok sisaju.Zasticeni su preko mleka.
 
@ SAMA
Upravo tako i radim strojenje, dok su na sisi a najkasnije sa tri nedelje od prasenja, posto nas je vet. tehnicar zeznuo par puta i nedodje na vreme poceli smo sami da strojimo tako male, malo bivacina, skalpel, fik i gotovo.
 
citat:
Secenje zuba prasicima klestima je mnogo gora stvar nego nista ne uraditi.Takvim nacinom se zub slomi i opet ostaju spicasti delovi koji takodje bodu, u 99% slucajeva se otvara pulpa zuba a ti je idealno za infekciju vilice pa prasad prvih nekoliko dana mnogo manje sisaju a moze se jos i iskomplikovati i dovesti do upale zglobova, nervnih poremecaja.... Prasici obicno povrede vime krmace kad ih ima previse u leglu ili kad krmaca nema mleka.Ako ih ima previse i postoji druga krmaca sa prasicima slicne starosti do 4.dana se moze raditi legalizacija ako ne, najslabije ubiti i da na kraju ostanu 12, eventualno 13, vise i ne moze krmaca da odgaji kako treba. Ako krmaca dobije upalu vimena, pobrinuti se za izmenjivac mleka i traziti gresku kod sebe sto se infekcije pri prasenju, ishrane ... tice.
Postoje uredjaji za te svrhe koji samo vrhove zuba rotirajucim kameno obruse i naprave tupu porsinu koja je zatvorena. Najbolje je nista ne dirati ali ako mora onda na zadnji nacin kao sto sam opisao.
Ovo su podatci iz nekoliko naucnih radova medju kojima su i neki gde sam i sam ucetsvovao.
Probajte, pa se mozda i sami uverite
 
Ako je veci broj prasadi ne vredi seci samo vrhove zuba. Kada je mali broj skoro da je i nepotrebno ali prave problem u tovu kasnije,
U prvim danima zivota su prasad najranjivija tada ako se tuku i grizu ja secem zube odmah prvi dan a ima nekih koji iako ih je velik broj ne prave problem za sisu sto je donekle i do krmace ,ima dosta mleka mirnija itd.

Kada se 3 dan iseku zubi ili kasnije tad bakterije ne mogu uticati toliko kao u prvom danu zivota.
 
galic@

Kada se 3 dan iseku zubi ili kasnije tad bakterije ne mogu uticati toliko kao u prvom danu zivota.[/QUOTE]

Mozda je bolje sto se tice bakterija ali su zubi cvrsci tj krtiji i pucaju kao stakleni i onda bolje ih uopste i ne dirati. Zato bolje secite zube kao i do sada odmah po prasenju ali samo vrhove tj. samo malo.
 
Sjecam se,mi smo im skoro uvijek rezali te zubice kad se oprase pa prode 2-3h onda.
Ali bilo je i prasadi kojima nismo rezali zubice i nije bilo nikakvih problema.
 
Zadnja 4 legla,uopste nisam sekao zube.
A kod krmace ostanu i po 8 nedelja,nisam video da ima nekih problem sa njom.
 
Kod zadnjeg legla nisam sekao zube , ali su se toliko izgrizli po glavi da su od 12prasica 4 dobila cadj i uginula. Posle sam negde procitao da prasici dobiju cadj bas preko tih rana, zato cu od sada uvek seci zube.
 
Ja imam malu elektricnu brusilicu,pravilnije receno za one koji znaju to je BIMBALO.Ima razno maleno,u raznim profilima radno kamenje koje se dodaje.Ako neko ima sliku tog kamena za brusenje zuba neka postavi ili kaze gde moze da se nabavi.Inace to bimbalo je istog oblika kao i ono profesionalno masince sa slike iz ovog linka gore postavljenog.
 
Nazad
Vrh