Savremeni staklenici

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Pre nekoliko dana sam bio u poseti firmi Grow rasad u Irigu koji poseduju 1 od 3 najsavremenija staklenika u Evropi.
Staklenik je izgradjen na povrsini 10 000kvm,dok su jos prateci objekti za djubrenje,naklijavanje i sl jos 2000kvm,vrednost investicije je 4 000 000e,planirani period otplate je 15godina,dok oni prognoziraju 8 godina.Najskuplja stavka je beton koji je laserski nivelisan i kostao je oko 3 000 000 000e,dok je ostatak opreme 1 000 000 000e. Biljke se gaje iz briketa,sva prihrana ide hidroponskim sistemom tako sto se pomesaju voda i hranjljivi elementi,zatim se prska po biljkama i betonu,biljke usvajaju vodu i hranjljive elemente,visak vode se ocedi,profiltrira i onda se automatski vrsi analiza kako bi se dodali neophodni sastojci za sledece djubrenje. Plastenik poseduje podno grejanje,ventilaciju,obicno grejanje,sisteme za zalivanje i rasvetu.
20131108134512.jpg

Soba za kontrolisano naklijavanje:
20131108134840.jpg

Skroz desno veliko je rezervoar sa vodom,a na pravac su spremnici sa hranjljivim materijama,kompjuter sam odredjuje i dozira potrebnu kolicinu.
20131108135200.jpg

Imaju i 2 gasna kotla za zagrevanje vode,jedan je sasvim dovoljan dok je drugi tu samo u slucaju rezerve:
20131108135200.jpg

20131108135628.jpg

20131108135646.jpg




20131108140000.jpg




 
Pre nekoliko dana sam bio u poseti firmi Grow rasad u Irigu koji poseduju 1 od 3 najsavremenija staklenika u Evropi.
Staklenik je izgradjen na povrsini 10 000kvm,dok su jos prateci objekti za djubrenje,naklijavanje i sl jos 2000kvm,vrednost investicije je 4 000 000e,planirani period otplate je 15godina,dok oni prognoziraju 8 godina.Najskuplja stavka je beton koji je laserski nivelisan i kostao je oko 3 000 000 000e,dok je ostatak opreme 1 000 000 000e. Biljke se gaje iz briketa,sva prihrana ide hidroponskim sistemom tako sto se pomesaju voda i hranjljivi elementi,zatim se prska po biljkama i betonu,biljke usvajaju vodu i hranjljive elemente,visak vode se ocedi,profiltrira i onda se automatski vrsi analiza kako bi se dodali neophodni sastojci za sledece djubrenje. Plastenik poseduje podno grejanje,ventilaciju,obicno grejanje,sisteme za zalivanje i rasvetu.

Soba za kontrolisano naklijavanje:

Skroz desno veliko je rezervoar sa vodom,a na pravac su spremnici sa hranjljivim materijama,kompjuter sam odredjuje i dozira potrebnu kolicinu.

Imaju i 2 gasna kotla za zagrevanje vode,jedan je sasvim dovoljan dok je drugi tu samo u slucaju rezerve:
Profi posao, nema sta.
Nego da li su ove brojke u redu?
 
Rasadnik postoji vec nekoliko godina i sto se tice mene i moje saradnje samo reci hvala.....Ovakav rasadnik nemaju ni neke mnogo razvijenije zemlje...Utisak koji ostavljaju je mnogo impresivan,od sistema gajenja rasada bez kontakta tj.potapanja i mnogo drugih stvari...
 
Kako god ljudi, plastenik je odlican, steta sto nisam blize, al dobro, vazno je da radi :).
 
Oprema im je vrhunska,imaju i ove sijalice koje uticu na fotosintezu biljaka.
20131108140249.jpg

20131108140256.jpg

20131108140919.jpg

20131108142130.jpg

20131108142133.jpg

A u sklopu kompleksa imaju i proizvodnju na otvorenom.
20131108140905.jpg

20131108140912.jpg
 
hmm, osim onog' "'Di su naši novci? ", ima tu još malo priče iz opozicije,...
Ne bavim se politikom, radim kao profesor u školi (Elektro), a plastenike sam do sada gradio sedam puta,..
Poslednje plastenike sam napravio 2003. godine. Navukao foliju 31. avgusta,.. veoma zadovoljan, jer sam sutradan (1. septembra) mogao sa manje briga da krenem u školu, na "državni pos'o",..
Te večeri se dogodilo ovo : http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:149887-Oluja-razbila-Zrenjanin . u mom gradu,..

Šteta je bila velika,.. folija je bila totalno uništena, biljke poprilično i delimično sistem za navodnjavanje (sa programiranim doziranjem).
Moj prijatelj iz susednog sela je bio u postupku podizanja staklenika od jednog hektara (100 ari), kupljenog kao polovnog za milion maraka,.. U njegovom mestu su oluja i led bili malo slabiji, ali mu je polupala više od polovine okna (prozora), koji su bili dole na zemlji (naslagani jedno pored drugo u vertikalnom, malo ukošenom položaju). Nikada se nije oporavio od toga,.. i staklenik je uzeo na kredit (na poček),.. montirao samo cele prozore na trećini planirane površine,..
Država obećala pomoć (vlada Z. Živkovića) i,.. nikad ništa,..
Polovnih staklenika i opreme, je tada bilo puno u ponudi, jer su Holanđani i Nemci menjali stare staklenike, i montirali nove PLASTENIKE, zbog očekivanih klimatskih promena,.. zaključke izvucite sami,..
Uzgoj biljaka u Hidroponiji podrazumeva inaktivnu podlogu (u podlozi nema hrane, niti se ona vremenom stvara, jer nema ni organske materije koja bi trulila), pa biljka treba da dobija petnaestak elemenata, rastvorenih u vodi, putem zalivanja).
Tada sam hteo kupiti i takvo navodnjavanje i prihranu i "mozak" takve prihrane je koštao 5000 maraka (polovan), ali,.. taj sistem nije imao popravku oceda (vode sa hranom, koju biljke nisu usvojile, bude je puno više od rastvora, koji su biljke usvojile). A biljke usvajaju hranu, prema uslovima za fotosintezu (svetlo, temperatura, itd,..)., pa bi "mozak" (računar koji upravlja elektroventilima i pumpama), trebao pravovremeno da reaguje,.. Ima takvih sistema kod nas,.. bilo ih je i onda (u Gospođincima kod Laze Đukića,..). Računar (sa sve softverom) je tada koštao (nov) 55 000 maraka bez senzora i analizatora
Znači kompjuter koji upravlja prihranom (temperaturom, vlagom,.. svetlom), treba da ima senzore za sve te uslove i analizator oceda (ne može bilo koji analizator,.. treba da ima digitalni izlaz,.. signal, koji računar prihvata i razume).
Dopunsko (veštačko) osvetljenje (za koje se slovim kompetentnim), ima raspodelu inteziteta obrnuto srazmerno kvadratu rastojanja (ako je lampa na duplo većem rastojanju, jašine osvetljenja je četiri puta slabija,.. cca.).
Pogledajte, gde su lampe na konstrukciji staklenika (​ovih iz Iriga) i visinu biljaka, koje se gaje.
Bio-lampe (inače se radi o Na-HPS lampama, velikih snaga,.oko 1000 W), koje su tri puta skuplje od Na-HPS lampi za ulično osvetljenje, nakon određenog broja sati, gube svojstva BIO (za fotosintezu.. pa je moja preporuka, nemojte kupovati polovne, koje Zapad izbacuje)
Ali, ovde (u staklenicima na slikama iz Iriga) se svetlo jako neracionalno koristi,...
Imamo mi već dosta primera grejanja na dubinsku vodu (toplotnim pumpama,..)

Sumnjam da su to najmoderniji staklenici u Evropi, a zanima je i šta je sa ocedom. Sa rastvorom koji biljke ne uzmu,.. da li ga upije beton, ili se koristi ponovo (jedino je tako isplativo,..)
 
Poslednja izmena:
Lepo objašnjeno.
Ima tu što šta da se razmotri i popravi usvoji i primeni ali mi obični proizvođači smo još daleko od toga.
Zapadnjaci su se pripremili za predstojeće klimatanje a mi kupujemo njihovu odbačenu tehnologiju misleći da smo sad na konju..:sjasi:neću zaboraviti priču naših lokalnih majstora stolara kako švabei izbacuju pvc stolariju i meću drvene prozore,a ustvari oni izbacuju 3-komorne prozore a meću 5-8 komorne koji su isto toliko puta energetski efikasniji u imitaciji drveta.One rabljene naravno sirotinja kupuje po povoljnoj ceni...
Za svaki posao važi naša stara srpska deviza kolko para tolko i muzike...
A kakvu mi sigurnost nudi takav posao da sutra uložim i počnem da razvijam u ovakvoj truljavoj državi u kakvoj mi nažalost živimo...
ps u našoj robovlasničkoj realnosti ne bi me začudilo da čistačice nakon završenog dana skupljaju oced u irigu sa džogerom..
 
Oced se preciscava, radi se hamijska analiza oceda I ponovo se dodaju neophodni elementi, staklenik poseduje I svoju meteorolosku stanicu, a oko samih lampi ne znam mnogo. Mislim da se njihova jedinica nije izrazavala u W, nego u necemu po m2, tako da sigurno nisu be veze postavljene na bas toj visini.

- - - - - - - - - -

Zato sam I naposao da je najskuplje bilo izlivanje betona, jeste vi mislili da je bjeton mjesalcom izljelo par dodjosa?
Ako bolje pogledate slike odmpocetka tamo gde je avion postavljen videcete da jos odatle pocinje "ukopavanje"u brdo odnosno tavnanje terena, zatim tamponiranje, pa onda izlivanje betona I laserski nivelisano kako bi oced bio sto bolji. Ni sam beton nije nigde napukao sto ipak ukazuje da su znali sta rade ti ljudi koji su to projektovali.
 
Moram malo da ispravim kolegu , u prvoj poruci piše da koriste kao supstrat brikete. Ne koriste brikete , nego hranjive kocke, hranjive kocke se prave od mešavina treseta itd. sterilni su.

Druga greška, sistem dovodi vodu od dole, i puni segment plavljenjem. Kada upumpa vodu u segment zatvara se ventil i voda sa hranjivim elementima ostaje nekoliko minuta u segmentu dok hranjiva kocka ne povuče vodu sa hranjivim elementima u sebe. Voda se ispušta, filtrira odredjuje se elektroprovodljivost vode odnosno EC i nakon toga se dodaje odredjena količina vode da se razblaži rastvor koji se koristi ponovo. BOOM krila služe za osvežavanje i folijarnu prihranu.

Jačina lampi i njihova gustina se odredjuje sa W-WATIMA / metru kvadratnom!
Beton je bio najskuplji baš zbog te nivelacije jer kad se ulije voda sa hranom treba ravnomerno da se rasporedi i da dopre do svake hranjive kocke a potom kad se uključi ventil za isisavanje da se sav višak rastvora vrati u tank!

Što se tiče KOTLOVA za grejanje objekta jedan je dovoljan da zagreje 10 puta veći prostor nego što je trenutno pošto planiraju proširenje površine, a što se tiče toga da imaju 2 komada to je zato što je jedan na GAS , a drugi na MAZUT u slučaju nestanka jednog od ova dva energenta može da se prebaci na drugi, ili da se radi sa onim koji je jeftiniji u tom momentu. Zamislite da proizvodnja u februaru pri spoljnoj temperaturi od -10 ostane u negrejanom prostoru... hmmmm
 
Hvala, imenjače, :osmeh: sada je već mnogo jasnije,..
a čini mi se da si takođe u generaciji mladih (budućih) stručnjaka, koja treba da unapredi ovu našu zemlju (po oba smisla,.. i kao državu, zacrtanu kao perspektivnu u poljoprivredi, i kao plodno tlo,..).
Dopunsko (veštačko) osvetljavanje, bi verovatno trebalo obraditi u posebnoj temi,... samo ću kratko : nije trenutno isplativo, izuzev u klijalištima, (možda) na hrizantemama i eventualno gerberima,..
Tu ima puno dezinformacija,.. a ja se tu igram (eksperimentišem), već dvadesetak godina, jer mi je to struka (dipl. el. inž. sam po struci,.. starije generacije).

Već i uvodne slike su mi puno toga rekle, jer na slici sa posudama za prihranu nema petnaest (elektro) ventila za popravku oceda (a trebalo bi ako ima petnaest neophodnih elemenata,.. ali i ne mora sve biti savršeno,,..,.. mogu se koristiti i gotova mineralna đubriva,..), ali sa primenom organske materija (treseta,... itd) se zahtevi prihrane smanjuju, jer će truljenjem organske materije, nastati potrebni mikroelementi,... i još štošta,.. mikrobiološki naboj,.. no da ne komplikujem,..

Dužan sam reći da u Vojvodini, neko to, ipak, radi jako dobro,.. i sve to zna,.. i koristi samo najbolje (puno bolje i jeftinije od ovih u Irigu).
To je porodica Farago iz Temerina. Od njih treba učiti ,..
 
Moram malo da ispravim kolegu , u prvoj poruci piše da koriste kao supstrat brikete. Ne koriste brikete , nego hranjive kocke, hranjive kocke se prave od mešavina treseta itd. sterilni su.

Druga greška, sistem dovodi vodu od dole, i puni segment plavljenjem. Kada upumpa vodu u segment zatvara se ventil i voda sa hranjivim elementima ostaje nekoliko minuta u segmentu dok hranjiva kocka ne povuče vodu sa hranjivim elementima u sebe. Voda se ispušta, filtrira odredjuje se elektroprovodljivost vode odnosno EC i nakon toga se dodaje odredjena količina vode da se razblaži rastvor koji se koristi ponovo. BOOM krila služe za osvežavanje i folijarnu prihranu.

Jačina lampi i njihova gustina se odredjuje sa W-WATIMA / metru kvadratnom!
Beton je bio najskuplji baš zbog te nivelacije jer kad se ulije voda sa hranom treba ravnomerno da se rasporedi i da dopre do svake hranjive kocke a potom kad se uključi ventil za isisavanje da se sav višak rastvora vrati u tank!

Što se tiče KOTLOVA za grejanje objekta jedan je dovoljan da zagreje 10 puta veći prostor nego što je trenutno pošto planiraju proširenje površine, a što se tiče toga da imaju 2 komada to je zato što je jedan na GAS , a drugi na MAZUT u slučaju nestanka jednog od ova dva energenta može da se prebaci na drugi, ili da se radi sa onim koji je jeftiniji u tom momentu. Zamislite da proizvodnja u februaru pri spoljnoj temperaturi od -10 ostane u negrejanom prostoru... hmmmm
Ja sam par puta bivao tamo i cak razgovarao sa jednim od vlasnika...ovo sto je Dragan napisao je sve tacno sistem se saoji od bazena koji podizanjem nivoa potapa hranljive kocke i taj hranjivi rastvor se ponovo cedi ide na filtraciju analizu i ponovo korisscenje...Sve je lepo i dobro osmisljeno odakle su se pare obezbedile iko je pravi vlasnik tek ce vreme pokazati...
 
Hvala, imenjače, :osmeh: sada je već mnogo jasnije,..
a čini mi se da si takođe u generaciji mladih (budućih) stručnjaka, koja treba da unapredi ovu našu zemlju (po oba smisla,.. i kao državu, zacrtanu kao perspektivnu u poljoprivredi, i kao plodno tlo,..).
Dopunsko (veštačko) osvetljavanje, bi verovatno trebalo obraditi u posebnoj temi,... samo ću kratko : nije trenutno isplativo, izuzev u klijalištima, (možda) na hrizantemama i eventualno gerberima,..
Tu ima puno dezinformacija,.. a ja se tu igram (eksperimentišem), već dvadesetak godina, jer mi je to struka (dipl. el. inž. sam po struci,.. starije generacije).

Već i uvodne slike su mi puno toga rekle, jer na slici sa posudama za prihranu nema petnaest (elektro) ventila za popravku oceda (a trebalo bi ako ima petnaest neophodnih elemenata,.. ali i ne mora sve biti savršeno,,..,.. mogu se koristiti i gotova mineralna đubriva,..), ali sa primenom organske materija (treseta,... itd) se zahtevi prihrane smanjuju, jer će truljenjem organske materije, nastati potrebni mikroelementi,... i još štošta,.. mikrobiološki naboj,.. no da ne komplikujem,..

Dužan sam reći da u Vojvodini, neko to, ipak, radi jako dobro,.. i sve to zna,.. i koristi samo najbolje (puno bolje i jeftinije od ovih u Irigu).
To je porodica Farago iz Temerina. Od njih treba učiti ,..
To je zato što se hranjivi elementi ne nalaze svi u posebnim posudama već se u tanku A nalaze kalcijum nitrat,amonijum nitrat i gvožđe a u tanku B kalijum nitrat ,magnezijum sulfat cink sulfat molibden bakar sulfat itd


p.s. ukopavanje objekta je delimično zbog nivelisanja, a više zbog vetrova ...
 
Imate li vi nekog iskustva sa njihovim rasadom.Imaju vrhunski rasad i bojli nego iz rasadnika u Madjarskoj.Paradajz im je babaroga.Bolji njihov rasad star 40 dana(i cveta nedelju dana po rasadjuvanju)nego moj star 60 dana.
A dobar rasad je pola posla.
 
Baš tako, kvalitetan rasad je i više nego pola obavljenog posla! Ranije cvetanje, više cvetnih spratova, više plodova , nema izduživanja itd.
 
Rasad imaju dobar, samo dali je neko kalkulisao isplativost kupovine njihovog rasada? Bacite malo na papir.
 
Nazad
Vrh