Saseks (Sussex) rasa kokošaka

Odg: Kokoške za dvorište

Sve je uredno procitano,ali sam zeleo iz licnog iskustva savet za to. :cao:
 
Na osnovu svega sto sam procitala ovde, za drzanje napolju za totalnog pocetnika najbolja je rasa Saseks, ako sam dobro shatila. Sad molim nekog da mi kaze gde mogu da se kupe kokice (pilici) te rase (ja sam u Ralji) i koja im je cena. Unapred veoma zahvalna!!!!
 
Saseks - kokoške za dvorište !

Da li postoji zasebna tema o ovoj rasi živine , imam je 6 godina i mislim da ova rasa to igurno zaslužuje... Video sam nekoliko postova Drakče,Maestro ...zavisi šta ko voli ,ali za mene je ovo jedna od najzahvalnijih rasa živine..( imao sam ih više..)

Pošto postoji izražen interes za ovu rasu kokošaka napravljena zasebna Tema. Na početku Teme kolega Tar dao uvod, ali evo još nekih, nepomenutih, činjenica (teorija).

Saseks (Sussex) je jedna od najstarijih rasa koja još uvek danas postoje. Potiče iz Engleske još iz doba rimskog osvajanja Britanije, sa dvostrukim ulogom: za meso ijaja. Veoma popularna vrsta kokošaka za dvorište. Pored klasične bele boje sa crnim perima oko vrata i na repu (na našim prostorima najpoznatije) postoji još sedam vrsta: braon, sjajna, svetla crvena, šarena i boja krune (Brown, Buff, Light, Red, Speckled, Silver, White and Coronation.) Rasa postoji i u bantam (mini) varijanti.

Saseks rasa živine je stalno na oprezu, mirna i može se prilagoditi svim uslovima, kako na otvorenom (slobodnom) prostoru, tako i u zatvorenim načinu gajenja. Veoma dobri tragači za hranom na otvorenom.

Saseks kokoške spadaju u najproduktivnije nosilje. Nose krupna jaja, krem i svetle braon boje. U poslednje vreme varijetet svetli Saseks, iako prilično retko, počele su da nose maslinasto zelena jaja. Saseks atokom godine lagano snese oko 200 jaja, mada su dostizale rekorde od 240 do 260 komada godišnje. Svetla i bela sorta smatraju se boljim nosiljama.

Sve varijante Saseksa su veoma mesnate. Pilići veoma brzo sazrevaju za klanje. Rasa je dala veoma veliki doprinos industriji mesa, čak se može smatrati predhodnikom modernih brojlera. Poseban varijetet rase (Coronation Sussex color) razvijen je u čast krunisanja kralja Engleske Džordža i poslužena kao specijalitet.


 
Podmladak Saseksa!

Na osnovu svega sto sam procitala ovde, za drzanje napolju za totalnog pocetnika najbolja je rasa Saseks, ako sam dobro shatila. Sad molim nekog da mi kaze gde mogu da se kupe kokice (pilici) te rase (ja sam u Ralji) i koja im je cena. Unapred veoma zahvalna!!!!

Za sada teško da se u blizini mogu naći pilići Saseksa. Možda negde krajem maja, Cena verovatno oko 200 dinara (starost 2 do 3 nedelje).
Eventualno bi moglo da se obezbedi 20-tak jaja, pa u inkubator ili pod kvočku. Cenu mi nije poznata, ali trebala bi da bude ispod 100 dinara komad.

Evo pogledajte Sasekse stare tačno godinu dana, prošle godine uzeti pilići stari par nedelja.

 
Dobro onda krajem maja. Odgovaraju mi samo pilici jer niti imam kvocku niti inkubator. U svakom slucaju hvala!
 
U mom kraju ima dosta poljo apoteka kod kojih se mogu naručiti rasni pilići....ti pilići dolaze iz NS sa farme...cena saseksa je bila 75 din po piletu (naravno jednodnevno pile)....e sad trebate proveriti da li i kod vas u poljo apaotekamo mogu da se naruče ti pilići...uvek treba uzeti vise pilića jer se često desi da nesto ugine, ali to je sasvim normalno...ukoliko dolazite u NS na poljoprvredni sajam mozete i tamo kupiti piliće..uvek ih ima...
Pozdrav
 
Zna li neko na koji nacin mogu da se transportuju jednodnevni pilici?Npr. ako bih narucio od nekoga,da li bi taj mogao da posalje siti~jem ili na neki drugi nacin(naravno manju kolicinu~recimo 1 kutiju)?
 
Да ли сте негде набавили пилиће, ја не могу да их нађем нигде... поздрав...
Meni je komsija kupio u Staroj Pazovi (150 din~jednodnevno pile).Dosta njih mi nije prezivelo,pa sam hteo da jos dokupim,medjutim taj covek nece izvoditi do jeseni zbog vrucine.Kupljeno je bilo 42 kom.(5 australopa,5 vijadota,5velikih brama,5 amroka i 22 susex~a.Prezivelo mi je: 2vijadote,3 australopa,2 amroka,3 brame i 8 susex~a.Sad se to sve lepo sareni ~ko' na vasaru :haha:
 
@Gacevic. Ne znam prijatelju,delovali su mi normalno kad su stigli kod mene. A onda...svaki dan po 2~3 komada.Taj lik sto su kupljeni od njega kaze da je zbog prevelike vrucine,e sad je.em li ga.Ma samo da meni ovi dodju u stadijum da pronesu,nalegnucu ja jaja pod cvrcine i izvesti prirodnim putem sebi pilad.Moj komsija ima cvrcine,brame,kukine,italijanke i argentince.Sve to izleze pod cvrcinima i zdravi su ko' dren.Od prvog dana hodaju za kvockom,bez sijalice,bez preterane upotrebe vitamina i nista im ne fali~zdravi ko' dren i napredni. A ja mojim sve po knjizi: hrana,vitamini,antibiotici,temperatura....i najebah 100%.
@123Danijel.Adresu i broj telefona cu ti poslati na PP cim se vidim sa tim komsijom sto mi je kupio,za koji dan bi trebalo da stigne sa terena.:ppozdrav:
 
Meni je komsija kupio u Staroj Pazovi (150 din~jednodnevno pile).Dosta njih mi nije prezivelo,pa sam hteo da jos dokupim,medjutim taj covek nece izvoditi do jeseni zbog vrucine.Kupljeno je bilo 42 kom.(5 australopa,5 vijadota,5velikih brama,5 amroka i 22 susex~a.Prezivelo mi je: 2vijadote,3 australopa,2 amroka,3 brame i 8 susex~a.Sad se to sve lepo sareni ~ko' na vasaru :haha:
Jel može broj telefona od tog čoveka iz Pazove ,ili još bolje adresu ako imaš :ppozdrav:
 
Na pijaci u surcinu koja je ponedeljkom poodrasli suseksi mislim da su oko mesec dana oko 200/250din komad, imaju i vijandot i domace svih boja, jednodnevne po 35 i starije po 70 dok su pacici i morcici po 150
 
odes na pijacu i izaberes graoraste pilice i eto ti amroka jos ako ih ukrstis sa austrolorpom ili crnim domacim pevcem dobijes amrok bolji od originala :)
malo se salim ali se i meni svidjao amrok pa sam na ovaj nacin dobijao zivinu najslicniju njemu
 
Nazad
Vrh