Samogradnja plastenika

@zixo
To za izraelski ,nas i ostale vrste i sotre sam i ja primetio.
@nebojsa
Ne volim postavljanje folije.Uvek ali uvek u toku prebacivanja dune vetar i zeza.Sa ostalim poslovima nemam problema mada mi ide na zivce onaj deo posle sadnje dok nema nekog posla u plastenicima.Ujutru idi otvaraj luftove otkrivaj.... uvece kontra pokrivaj zatvaraj luftove.
Mada do para ima bas puno da se radi,ali ajde......... ubija i ova zima.
 
@zixo
To za izraelski ,nas i ostale vrste i sotre sam i ja primetio.
@nebojsa
Ne volim postavljanje folije.Uvek ali uvek u toku prebacivanja dune vetar i zeza.Sa ostalim poslovima nemam problema mada mi ide na zivce onaj deo posle sadnje dok nema nekog posla u plastenicima.Ujutru idi otvaraj luftove otkrivaj.... uvece kontra pokrivaj zatvaraj luftove.
Mada do para ima bas puno da se radi,ali ajde......... ubija i ova zima.

:haha: istina živa,sve je mirno dok ne digneš nalon haha
 
jedini problem zna da bude vjetar ali i to se lako riješi sa jačim trakamo od cerade ili slično,na svakih par metara prebacivanjem preko plastenika i najlon nema kuda,a što se tiče zatezanja samog najlona ima tu dosta i do vrste i kvaliteta najlona,npr slovenski koliko god zategnes pa i usred ljeta on će se opet vremenom dodatno opustit,turski i izraelski neće skoro ništa
lako je zateci foliju na klasicnom tunelskom plasteniku koji je maximalno visok 3.4 metra,jer sve u sutini radis sa zemlje. zateci foliju na 5 m visine i stajati u olucima pocetkom februara je prava igranka. nije toliko bio jak vetar,ali kad imas"jedro" od 600kvadrata na toj visini,onda je to problem.nikada gore nisam zategao foliju,ali sta sad. kada bude nesto toplije vreme naspanovacu je.
 
Da li se kanalić pored lukova u koji se ubacuje folija pa se zatrpa zemljom pravi bliže ili dalje od lukova? Ja sam iskopao kanalić s jedne strane i udaljio ga jedan ašov negde 20-30cm. Vidim da je kolega ljubek sa svojim spacešatlom postavio odmah do lukova. Da li i koliko to ima uticaja na stabilnost konstrukcije?
Na čeonim stranama sam kopao odmah do stubova, odmah od luka na uglu pa do stuba koji će nositi vrata.
Potrebni su mi vaši komentari.... hvala.
 
Da li se kanalić pored lukova u koji se ubacuje folija pa se zatrpa zemljom pravi bliže ili dalje od lukova? Ja sam iskopao kanalić s jedne strane i udaljio ga jedan ašov negde 20-30cm. Vidim da je kolega ljubek sa svojim spacešatlom postavio odmah do lukova. Da li i koliko to ima uticaja na stabilnost konstrukcije?
Na čeonim stranama sam kopao odmah do stubova, odmah od luka na uglu pa do stuba koji će nositi vrata.
Potrebni su mi vaši komentari.... hvala.

pravilno je ravno uz luk s vanjske strane,ja mislim da ga ne možeš na taj način kao što si ti uradio dobro zategnuti sa strana kao kod najlon koji ide u kanal kraj samih lukova,najlon mora biti na luku,ako je malo odmaket vjetar će te počet zajebavati,a možda se i varam,ako je dobro zategnut i ne mrda kad vjetar puše onda neće nikud ni odletit

- - - - - - - - - -

lako je zateci foliju na klasicnom tunelskom plasteniku koji je maximalno visok 3.4 metra,jer sve u sutini radis sa zemlje. zateci foliju na 5 m visine i stajati u olucima pocetkom februara je prava igranka. nije toliko bio jak vetar,ali kad imas"jedro" od 600kvadrata na toj visini,onda je to problem.nikada gore nisam zategao foliju,ali sta sad. kada bude nesto toplije vreme naspanovacu je.
koliko te je koštalo to čudo? oko čega si omotavao najlon koji je pričvršćen na oluku?
 
10€ kvadrat


Sent from my iPhone using Tapatalk
meni to odlično izgleda,kad vidim koji i kakav je materijal korišten nije ni skupo u odnosu na ono što si dobio,a što se tiče zatezanja ni to ti ne bi trebao biti neki problem osim penjanja odvrtanja i zavrtanja,ne vidim jesu to letvice ili željezni profili na oluku,kad otopli sigurno ćeš moć još bar po jedan krug najlona napravit
 
10€ kvadrat..... odgovara cena.Posalji jedno 2-3m2.Ocu odmah da platim:osmeh:
Salu na stranu........ ekstra objekat neka sluzi dobro.
 
I ja sam mislio da pravim ovako nesto kao indor ali problem mi je voda iz oluka.Teren gde je plastenik je nizi od dvorista i velika je verovatnoca da ce ako padne jaka kisa biti ribnjak a ne povrtnjak narocito kod komsija.A da kopam sabirne rupe i pumpe to je vec visa matematika.
Vidim da je kolega ljubek sa svojim spacešatlom komentar od wuxda moj plastenik je avioncic naspram indorovog spacesatla.
Za indora sve pohvale sretno i neka te sluzi dugo i nek zaradi manija...
::novac::
 
Pozdrav,

Pravim plastenik od drveta, postavio sam stubove i 'konstrukciju' od drveta a kao lukove koristim dugačke leskove grane koje sam spojio na sredini pomoću žice. Delove gde bi se najlon naslonio na žicu sam obmotao selotejp trakom onom braon. Planiram da prvo postavim običan 'građevinski' najlon, onaj providni, širine 4 metara, od centra sa obe strane po dva metara pa da ga pričvstim pa preko njega da postavim najlon preko cele površine. Postavio bih ga kao neku vrstu zaštite glavnog najlona da se nebi oštetio zbog neravnina drvenih lukova.
Ionako glavni najlon planiram da kupim najjeftiniji jer nisam siguran kako će se cela konstrukcija ponašati a i da li će izdržati vremenske uslove... vetar... sneg...

Čime bi mogao da pričvrstim najlon na drvene stubove? Da li možda ekserčićima sa širokom glavom ili se možda stavlja neka podloška od najlona ili neke plastike? Čime se to uobičajeno radi? Da li možda onom heftalicom za drvo?

Završio sam juče postavljanje najlona. Duvao je vetar pa mi je na neki način i pomogao ali i odmogao. Najlon sam na 'čelima' plastenika zatezao pomoću drvenih letvi koje sam uvijao u krajeve najlona pa zakucavao. Sa strane plastenika gde su lukovi sam ukopao jedan i po ašov pa zatrpao zemljom i na to dodao još jedan ašov zemlje. Ispalo je da je sa strane višak najlona od oko 30-ak cm tako da tom dužinom nisam zadovoljan. To je moja krivica jer sam loše izmerio dužinu luka a kad sam kupovao najlon kupio sam već odrezan deo od 6,7 metara. Da sam kupio 7 kako sam hteo taman bi imao još 15-ak cm više.
Na jednom delu najlon se isprljao od zemlje kada sam ga raširio da se 'sunča' :osmeh:. Taj deo je sa unutrašnje strane plastenika. Ostalo je da dokupim još najlona kako bi obložio vrata. Imam otvore za vrata na oba čela. Jedna vrata sam napravio od drvenih leskovih grana koje sam iskucao a druga su od letvi.
Ima dva ulaza jer ne mogu da obilazim plastenik svakodnevno i da otvaram i zatvaram. Razmišljam da će biti više luftiracije sa dva ulaza koja neće baš toliko da dihtuju (a neće).

Ja sam uglavnom zadovoljan. Ukupna cena je oko 2200 dinara za foliju, 100 grama eksera, 20 metra žice četvorke i 5-6 sati laganog rada + još oko 500+ dinara za 2x8m folije za vrata. Bilo je hladno vreme pa nije bilo piva.... a i gazda je neki škrtica... :osmeh:...

Folija nema kuda da mrdne.... daleko.... s jedne strane je šljiva a sa druge je višnja.... :osmeh: ....

Zahvalio bi svima na savetima a i postaviću i fotku sledećih dana čisto da vidite kako to izgleda. Definitivno izgleda bolje sa najlonom....
 
Visnja ce ti praviti probleme.
Ne secam se tacno razloga ali visnja pored plastenika nije dobra.
Cini mi se da generise neke bolesti ali nisam siguran.
 
JuRa za višnju sam napisao figurativno.... daleko je nekih 20-ak metara na obodu gradine a šljiva je udaljena 2m.
 
Ima li neko dobro resenje za čeoni lufter kako napraviti dobar sistem za otvaranje a da vetar ne landara sa lufterom.
 
Juce proveo ceo dan u njivi pokusavajuci da nabacim jednu foliju.Ceo dan je vetar duvao i nista.
Danas smo uspeli.........2 minuta po zavrsetku je krenula kisa.
Ima li neko iskustva sa kritis antikapajucom folijom..... kakva je.
@ljubek
ja imam luftere na razne nacine.Kruta veza, da su spojeni lancem i padobranski kanap.
Najbolja je kruta veza, vetar ne moze da zatvori lufter nikako.

Ovako to izgleda
 
Ok ali ja nemam parapet preko lukova pa kako bi onda to izveo.Razmišljao sam okretnu cevcicu na cevi od koja povezuje horizontalno prvi luk i onda da ide druga cev kroz nju sa mogućcosti fixiranja sa ekserom ili srafom.Danas kad dodjem sa posla onda cu malo dumat....
 
Završio sam juče postavljanje najlona. Duvao je vetar pa mi je na neki način i pomogao ali i odmogao. Najlon sam na 'čelima' plastenika zatezao pomoću drvenih letvi koje sam uvijao u krajeve najlona pa zakucavao. Sa strane plastenika gde su lukovi sam ukopao jedan i po ašov pa zatrpao zemljom i na to dodao još jedan ašov zemlje. Ispalo je da je sa strane višak najlona od oko 30-ak cm tako da tom dužinom nisam zadovoljan. To je moja krivica jer sam loše izmerio dužinu luka a kad sam kupovao najlon kupio sam već odrezan deo od 6,7 metara. Da sam kupio 7 kako sam hteo taman bi imao još 15-ak cm više.
Na jednom delu najlon se isprljao od zemlje kada sam ga raširio da se 'sunča' :osmeh:. Taj deo je sa unutrašnje strane plastenika. Ostalo je da dokupim još najlona kako bi obložio vrata. Imam otvore za vrata na oba čela. Jedna vrata sam napravio od drvenih leskovih grana koje sam iskucao a druga su od letvi.
Ima dva ulaza jer ne mogu da obilazim plastenik svakodnevno i da otvaram i zatvaram. Razmišljam da će biti više luftiracije sa dva ulaza koja neće baš toliko da dihtuju (a neće).

Ja sam uglavnom zadovoljan. Ukupna cena je oko 2200 dinara za foliju, 100 grama eksera, 20 metra žice četvorke i 5-6 sati laganog rada + još oko 500+ dinara za 2x8m folije za vrata. Bilo je hladno vreme pa nije bilo piva.... a i gazda je neki škrtica... :osmeh:...

Folija nema kuda da mrdne.... daleko.... s jedne strane je šljiva a sa druge je višnja.... :osmeh: ....

Zahvalio bi svima na savetima a i postaviću i fotku sledećih dana čisto da vidite kako to izgleda. Definitivno izgleda bolje sa najlonom....


Evo fotke:

attachment.php
 
Juce proveo ceo dan u njivi pokusavajuci da nabacim jednu foliju.Ceo dan je vetar duvao i nista.
Danas smo uspeli.........2 minuta po zavrsetku je krenula kisa.
Ima li neko iskustva sa kritis antikapajucom folijom..... kakva je.
Kritis unutrasnja dobra nema zamerke jedino je sada 3 sezona pocela da puca na preklopima gde je fabricki smotana.
 
Kupio sam juče cevi 1/2 cola pravio bi 6x15 plastenik za rasadu mislio sam da radim lukove od 10 m cevi.Dali da ofarbam cevi pre savijanja ili kad završim varenje
 
Nazad
Vrh