Sadnice i seme za lavandu

Dobra je fora Marko, ovo je jedan od onih fensi baštovana što ne prlja ruke, nije mu loša lopatica od flaše.:=) i reciklirani karton od wc papira.
 
To je pravila i Kornelija ona na hrt-u nedeljom u plodovi zemlje ako gledate tu emisiju , ali od kartona za jaja
 
neka mi neko posalje na pp cene sadnica lavande i vreme sadnje kao i otkupne cene za suvu lavandu :ppozdrav:
 
Vreme sadnje je prva polovina aprila ,organizovani otkup koliko ja znam ne postoji ,znaci nudis sam na trzistu rinfuzno ili upakovano za maloprodaju .Cenu sadnica saljem ti na PP
 
Pravo je vreme da se razmisja o sadnicama, ukoliko se spremate sami da ih proizvedete trebalo bi nabaviti maticni materijal ili ako cete kupiti gotov rasad porucite kolicinu na vreme. Niko kod nas ne priizvodi neku ozbiljniju kolicinu da bi je drzao na polici ako se neko seti u aprilu da sadi da mu se moze ponuditi. Kolicine za dvoriste uvek mogu da se nadju , ali obzirom da na hektar staje oko 10000 sadnica za komercijalni uzgoj treba misliti vec sada da bi proizvodjac mogao da ih pripremi i isporuci pocetkom aprila ,jer je tad najpogodnije zasadnju.
 
pozdrav svima!
pratim forume već neko vrijeme, pa sam se odlučio registrirati i na ovaj!

imam plantažu lavande od 3,2ha, trenutno 2005. je posađeno 13.000 sadnica budrovke, na tu parcelu ide još cca 7.000, te planiram dignuti još 1ha prave lavande!
prinosi mi idu od 9-13 tona godišnje... sav urod uspijem riješiti!
može se reći da sam među prvima u kontinentu krenuo sa lavandom!
stavim koju slikicu kasnije!

nadam se dobrom druženju i suradnji!!
 
Pozdrav Roko
Sa koliko grmova skidas ovih 9-13 tona. Koliko susis a koliko destilises i koliki je prinos ulja.
Inace tvoja i komsijina plantaza su mi posluzile kao uzor i ohrabrenje da i ja posadim lavandu
 
Pozdrav!!
Bas mi je drago :)

Urod skidam sa 13000 grmova, zavisi puno od proljeca...ako je godina dobra ide i bolji urod.
Destiliram pola robe a pola susim u velikoj garazi. Sad sam uzeo
oko 40litara ulja a ostatak u cvijet. Ovogodisnji urod ide sav u cvijet..uspio sam dogovoriti ok 2,5 tona suhog cvijeta, tako da sam sav urod prodao. Pregovaram jos za plasman ulja...samo to mi je pre pre velik zalogaj za odraditi, ali tko zna, mozda uspijem...cca 500 litara lavandina u bocicama od 10ml...

Kkoju sortu ti imas i kakav je urod i plasman? Pozz
 
Imam oko 23000 grmova intermedia GROSSO od toga 5000 ce ove godine biti u trecoj godini a ostatak u drugoj, prosle godine sam skinuo u proseku oko 700 grama sirovog cveta sa ovih 5000 starijih grmova; godina je bila kisna i hladna tako da sam se bojao da ce biti i truljenja i gljivicnih oboljenja ali na svu srecu sve je proslo kako treba. Sto se tice plasmana prodajem ulje u bocicama po 10ml cvet u vrecicama i jastucicima. Prodaja za sad bas i ne ide glatko ali necemo se predavati
 
uff,,jači si od mene za par tisuća grmova :):)
nego, daj koju sliku ako imaš frišku, zanima me kako izgleda grm, koliko je širok nakon 3.godine i tako to..
nego, jel on daje i više cvijeta od budrovke ili je tu negdje..

lavanda za ulje 2009. 55kg za litru ulja- sušna godina i dobro proljeće, 2010. 70kg za litru ulja- vrijeme koma, kad je trebala kiša- pržilo je sunce a kad je trebalo sunce nebo se otvorilo!!
 
Slika je iz druge godine 2011. ce biti treca. slikano 07.2010
2qid5w0.jpg

grmovi su oko 50 cm u precniku kad su osisani
druga slika salikano 09.2009.sadnja 04.2009.razmak u redu 50cm
291n792.jpg

sto se tice postotka ulja 2010.je bila slaba bilo je 1.5% ali i po literaturi druga godina nosi slabiji procenat ulja, cekam trecu godinu pa cemo imati merodavan podatak
ie351u.jpg

na poslednjoj slici 01.05.2009. mlade sadnice
 
Obzirom na veliki broj upita preko PP za cenu sadnica za sve koji razmisljaju o sadnji lavande podatak bitan za grubu kalkulaciju
Cena sadnice lavande koja za sadnju dospeva pocetkom aprila je 0.3 evra. Sadnice su iz nase proizvodnje radi se o lavandi x intermedia "GROSSO"
na jedan hektar preporucena kolicina sadnica je 10000
takodje bih preporucio sadnju na malc foliju i navodnjavanje kap po kap oko 100 eur/km

cenu sam naveo uz odobrenje administratora da ne bih svakom odgovarao pojedinacno, a posto je to najcesce pitanje ovih dana. Za sva ostala pitanja i dalje me potrazite bilo na forumu ili na PP, mada mislim da je bolje na forumu tako da svi zainteresovani mogu da procitaju
 
Sadnice razmnozene u gelu moraju u plasteniku da se okale i odgoje do uzrasta pogodnog za sadnju u parcelu, dakako ovom metodom seproizvodi kvalitetan rasad i ukoliko cena biljcice u gelu nije jako visoka moglo bi biti isplativije od ožiljavanja reznica.
 
"Jedna od prvih i najvećih mušterija je kupac iz Hrvatske. Vlada u Zagrebu donela je uredbu po kojoj finansijski stimuliše podizanje zasada lavande, međutim u Hrvatskoj nema dovoljno sadnica."

koliko ja znam, kod nas su ukinuli opticaj za podizanje nasada...mislim da nije upitan količina sadnica, nego cijena...
samo Fitoaroma u Istri može da u jednom turnusu napravi preko 300.000 sadnica... ali po malo jačoj cijeni...

baš me zanima tko je kupac :) ;)
 
Sadnice u gelu kao sto sam rekao treba odnegovati do uzrasta pogodnog za sadnju, obzirom da za to treba imati uslove pogotovo za veliku kolicinu kupac mora biti neko sa ozbiljnim plastenicima ili staklenicima da bi mogao uspesno da odradi medjufazu i pripremiti biljke za sadnju. Ako ovaj deo poveri nekome da mu odradi usluzno mislim da ce sadnice kostati poprilicno, odnosno skuplje nego sto ih ima u prodaji. Dobra stvar kod ovakvog nacina razmnozavanja je sto od jedne odabrane biljke koja je pokazala najbolji prinos cveta i ulja moze u kratkom vremenu da se proizvede ogromna kolicina sadnica sa identicnim karakteristikama
 
Nazad
Vrh