pocetnik-mk
Član
Ovo što vidim na slici i nije tako bezazleno stvorenje. To je jedna od mnogobrojnih varijacija majskog bumbara. Kad se udruže, znaju oni da pojedu svo lišće u voćnjaku, a prava poslastica su mu i mladi plodovi (sigurno znam za hibridnog badema)
Proguglao sam malo i evo jos nesto sto ce mozda koristiti:
Sreo sam nazive kao majski ili junski bumbar... japanski bumbar ili POPILLIA JAPONICA NEWMAN...
neke korisne linkove:
http://entnemdept.ufl.edu/creatures/field/white_grub.htm
http://lanwebs.lander.edu/faculty/rsfox/invertebrates/popillia.html
http://www.ekapija.com/website/sr/p...breskve-za-svežu-upotrebu-Bolesti-i-štetočine
...a evo sta pise o njemu Dr Mirjana Bulatović Danilović u svojoj knjizi (koja je uglavnom prevod)
JAPANSKA BUBA PIVAC POPILLIA JAPONICA NEWMAN
BIOLOGIJA ŠTETOČINE
Pivac nije naročito probirljiva štetočina. Hrani se raznim biljnim vrstama, voćem, povrćem, ukrasnim biljem, travama, pa čak i korovom. Postoji na stotine vrsta u okviru gotovo 100 različitih porodica ove štetočine. Ovi insekti prezime u obliku larve koje nazivamo grub. Migriraju na 20 – 25 cm u zemlju, kako ih mraz ne bi uništio. Larva skreće ka površini zemljišta kada zemljište počne da se zagreva. Na tom putu, ona se hrani korenjem jačih korova, mada se ne ograničava samo na njih, već će napasti svaku biljnu vrstu na koju naidje. Do kraja maja i početka juna prelazi u stadijum lutke, a kao imago će se pojaviti od kraja juna do sredine jula. Odrastao insekt će narednih 30 – 45 dana provesti hraneći se i obezbeđujući kontinuitet opstanka svoje vrste.
Ženke polažu jaja u zemlju na dubini od 5 – 15 cm, tokom jula i avgusta. Potrebno je od 10 – 12 dana da se jaja izlegu, a nova generacija larvi počinje da nanosi štetu hraneći se organskim materijama u zemlji, uglavnom na korenu biljke. Pad temperature i hlađenje zemljišta za njih su signal za premeštanje u dublje slojeve zemljišta, gde će sačekati sledeće proleće i opet nastaviti isti ciklus. Larve mogu da provedu u zemlji i do 10 meseci. Obično ovaj insekt ima samo jednu generaciju godišnje, ali u uslovima kranje hladnih vremenskih uslova severnih oblasti može da se desi da sum u potrebne dve godine da kompletira zivotni ciklus.
Odrasli insekti ove štetočine za sobom ostavljaju vrlo ozbiljna oštećenja. Oni se hrane listovima i, što je još važnije, na plodovima ostavlajući na njima brazed i ožiljke što void formiranju deformisanih plodova. Sorte breskve ranog do srednjeg vremena sazrevanja su najviše na udaru, jer se njihovo vreme sazrevanja poklapa sa najintenzivnijom aktivnošću ovog insekta.
SUZBIJANJE
U osnovi, postoje dva načina kojima se može umanjiti potencijalna šteta. Najpre primenom agrotehničkih mera, sa ciljem održavanja dobre bujnosti, tako da stabla mogu da podnesu izvestan gubitak lišća, a da previše ne ‘osete’ stres, a potom i održavanje zdravstvenog statusa stabala, u smislu zaštite od bolesti i štetočina. Oboleli plodovi i/ili prevremeno sazreli plodovi (oštećeni insektima) privlače insekte tako da na stablu pronađu i druge plodove kojima će se hraniti. Prskanje preparatima fokusirano je na odrasle bube. Treba prskati čim se bube pojave, odnosno pre nego što budu u stanju da nanesu ozbiljnu štetu.
Neki od preparata koji efikasno kontrolišu ovu štetočinu su Sevin 50 WP, Sevin 80 S, Provado, Piretrum (PiGenik i Evergrin), Asana XL 0.66EC, i dr. (2, 13) Larve pivca mogu se suzbijati ili primenom pesticida ili uvođenjem mlečnih spora (Bacilluspopilliae), što predstavlja biološki metod kontrole. Za uspostavljanje mlečnih spora može biti potrebno i više godina (2 – 3), kako bi se obezbedila efikasnost njihovim stalnim prisustvom. Larve pivca mogu se suzbijati i insekticidima namenjenim za suzbijanje bele bube na busenu (Diazinon, Dursban, Orten, itd.) (2,13).