Roto- drljača

Drugar bi uzeo roto drljacu sa hidroliftom najvise zbog setve psenice a seje i povrce pa ce mozda da odradi i nesto za povrce. Interesuje ga koje bi bile prednosti i mane pripreme roto drljacom za kukuruz ?? Zemlja nije preterano teska, najvise uzima da bi sa sto manje prohoda posejao psenicu ali bi mozda i probao da odradi i nesto za kukuruz.
 
Drugar bi uzeo roto drljacu sa hidroliftom najvise zbog setve psenice a seje i povrce pa ce mozda da odradi i nesto za povrce. Interesuje ga koje bi bile prednosti i mane pripreme roto drljacom za kukuruz ?? Zemlja nije preterano teska, najvise uzima da bi sa sto manje prohoda posejao psenicu ali bi mozda i probao da odradi i nesto za kukuruz.
pa zbog tog da sto manje prolaza ima, a i ljepse se pripremi tj. dublje

Poslano sa mog SM-J510FN koristeći Tapatalk
 
U mom kraju svi koji se ozbiljnije bave ratarstvom pripremaju zemlju za kukuruz iskljucivo sa rotodrljacom ali i za sve ostale kulture.Jednostavno se pokazala masinom koja pripremi bilo kakvo zemljiste na bilo kakvom brdu uz minimalan broj prolaza a priprema savrsena,ujednacena dubina,ne vadi vlaznu zemlji.Savrsena masina.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Dubina priprema je ista i sa sjetvospremačem i sa rotodrljačom. U lakšim tlima kakva viđam po forumu kod članova iz racnice je rotodrljača nepotreban alat ali u glinovitim zemljištima joj nema ravnog. Pokazala mi se bolja čak i od rototilera mada kažu da dobar rototiler ide direkt u nedirnutu zemlju što rotodrljača nije u stanju.

Uglavnom, i meni se pokazala kao nezamjenjiv stroj. ako je vlažnije malo (pričam za moje glinovito zemljište) sjetvospremač ne može uraditi ni pola posla koji odradi rotodrljača i može se sijati ako je stiska s vremenom. Ako je dovoljno sposoban traktor, može se nositi i sijačica na njoj što uvelike olakšava i ubrzava sjetvu. U proljeće također, mada se kod nas zemlej u proljeće sasvim fino priprema ali kad ju već imaš, koristit ćeš ju u svim mogućim uvjetima rada.

Kod mene se sjetvospremač koristi samo kad je rotodrljača u kvaru ili je toliko mala njiva da nema smisla gaziti velikim traktorom...
 
Rototiler pravi od zemlje pustinju nije ni sličan RD-i ,koriste ga u kamenitim zemljištima ,ostavlja plužni đon,isušuje setveni sloj,ja ga probao kad mi je bio u dvorištu i ne treba mi ni za džabe.
 
Upravo ga zbog toga me i zamolio da pitam na forumu, jer mi spremimo zemlju bez problema spremacem ili drljacom malo tezom ( moze i lakom ali ponekad ako ne izmrzne lepo ne ispadne bas lepo ravno). U vecini slucajeva nema potrebe za roto drljacom, ali bi svakako ispalo super iz jednog prohoda spremiti. Ali trosi vise goriva pa misli na taj aspekt da li je isplativo gde moze spremacem raditi roto drljacom. Takodje bi probao ove godine jer misli da ce duze vremena trebati da prosusi od ovih kisa i snegova da udje spremacem a misli da ce moci roto drljacom ranije da udje da sprema. Tek je jesenas kupio pa nema mnogo iskustva a ni ja :osmeh:
 
Dubina priprema je ista i sa sjetvospremačem i sa rotodrljačom. U lakšim tlima kakva viđam po forumu kod članova iz racnice je rotodrljača nepotreban alat ali u glinovitim zemljištima joj nema ravnog. Pokazala mi se bolja čak i od rototilera mada kažu da dobar rototiler ide direkt u nedirnutu zemlju što rotodrljača nije u stanju.

Uglavnom, i meni se pokazala kao nezamjenjiv stroj. ako je vlažnije malo (pričam za moje glinovito zemljište) sjetvospremač ne može uraditi ni pola posla koji odradi rotodrljača i može se sijati ako je stiska s vremenom. Ako je dovoljno sposoban traktor, može se nositi i sijačica na njoj što uvelike olakšava i ubrzava sjetvu. U proljeće također, mada se kod nas zemlej u proljeće sasvim fino priprema ali kad ju već imaš, koristit ćeš ju u svim mogućim uvjetima rada.

Kod mene se sjetvospremač koristi samo kad je rotodrljača u kvaru ili je toliko mala njiva da nema smisla gaziti velikim traktorom...

Kao što je kolega Bobo više puta govorio , sve zavisi od tipa zemlje . Eto danas sam bio u Hr , tamo u dijelu od Zg pa sjeverno istočno (Križevci,Bjelovar , pa i u Moslavini) Bobo zna , blagi brežuljci zemlja slična kao kod njega . Čovjek kaže da se sve više tanjirače vraćaju u proljećnu pripremu iako svi imaju Rd , pogotove ovakve godine . Ja imam bar 5 potpuno različitih tipova zemlje pa znam da su pravila suprotna . Evo član Slavisa npr zna šta su , kako mi ovde zovemo : sionice, adske zemlje , teške crnice , pjeskulje, bijele zemlje, prahulje lake , lončare , ... Te zemlje su različitije nego planete mars i venera npr
 
Rototiler pravi od zemlje pustinju nije ni sličan RD-i ,koriste ga u kamenitim zemljištima ,ostavlja plužni đon,isušuje setveni sloj,ja ga probao kad mi je bio u dvorištu i ne treba mi ni za džabe.

Ja sam napomenuo da pričam za moje zemljište. jednog proljeća smo ukrčivali stari šljivik, povadili panjeve, poorao ja tu lediunu jednobražnjakom malo dublje i ne znam ni sam iz kojeg razloga to nisam odmah išao tanjurati (tad nisam imao rotodrljaču). Kad je to oranje speklo, probao tanjurati, nisam mogao grude su glaviel između tanjura i zaustavljale baterije na tanjurači. probali kad je malo zakislo, nema šanse. tanjurao sam s do pola podignutom tanjuračom da malo porazbijam te grude i onda išli sjetvospremačem po toj zemlji i opet ništa. Sjetim se da kolega ima rototiler. posudio sam ga i tako speknuto i neugledno zemljište pretvorio u njivu u koju je kukuruz posijan bez ikakvih problema.

Te sam jeseni nabavio rotodrljaču i preporodio se, zvali me uslužno da slično speknutu zemlju pripremim za novce i mislio sam: "moja RD ima teški paker valjak, ima da se to sruni u prah" nisam napravio NIŠTA. RD je odskakala iz zemlje u zrak i nije mogla uraditi ništa.

A čuo sma priču da je kombinat BELJE jedne godine imao tako speknute njive na jednom djelu i da su kidali i tanjurače i sjetvospremače i da su uspjeli s tešlim drljačama tek pripremiti zemljište za sjetvu.

Neki se opet kunu u rototiler, poznam čak čovjeka koji je godinama pripremao zemljište za ratarske usjeve velikom frezom i ništa usjevima nije falilo.

Rotodrljača je svakako dobar i univerzalan stroj u to sumnje nema. Mjenja tanjuraču, drljaču, sjetvospremač. Može raditi u više rezličitih uvjeta nego bilo koji od ovih strojeva koje sam nabrojao, sporije se radi al je priprema ujednačena i fina.
 
Ne znam što da vam na ovo kažem. Kolega ga ima sigurno 15 godina već i priprema svu zemlju s njime i nikad problema s nicanjem kultivacijom ili daljnjom obradom zemljišta. Mene je taj rototiler spasio te jedne godine i kukuruz je unatoč svemu bio i više nego dobar...

Uglavnom, rotodrljača je puno univerzalniji stroj i zato sam se na nju i odlučio i preporučam svima koji imaju malo "žestoko" zemljište za obradu.
 
Jes dobra RD , nema tu šta , ali posebno u slučajevima : manje parcele, nepravilnog oblika , brdo , ako oranje nije ravno ,... U slučajevima dužih parcela , ravnog zimskog izmrzlog oranja u normalnoj zemlji , ili zatvorenog na vrijeme u malo težoj zemlji nema potrebe za Rd,
 
Ovo me odavno interesuje, pa da pitam dok ste u kancelariji.

Jesenje oranje, posejem neku strninu, ječam, tritikal, svejedno. U proleće strninu pokosim i siliram ili izbaliram.

Mogu li sa RD odmah spremiti da posejem sudansku travu ili soju ?
 
Nazad
Vrh