Roto- drljača

Rakovica 60 ne moze da radi sa RD jer nije joj odvojena hidraulika od kardana. Dok Rakovica 65 bez problema i 560 . Ja imam u ponudi RD od 2m i od 2.3m .

Bobo prijatelju , ja i ti se nismo dobro razumeli
. U svakom slucaju casticu te pice za ovaj trud koji si ti ulozio da svima nama pokazes kako to funkcionise.

Manjevicu lako je Talijanu da daje komentare kakve on zeli. Ali on poseduje jednu fenomenalnu RD vec duzi niz godina i vidim da je svake godine pomalo koristi. Tebi nije lako sto jos nisi imao prilike da probas tu masinu u tvom zemljistu. Ali sredicemo i to.

Sta se tu ima za nerazumjeti?

Na komentare da RD ne moze ici u tanjurano zemljiste ti si postavio snimak kako covjek ide bez tanjuranja u kukuruziste "direkt" s onim riperom ispred RD. Ja sam samo poslikao sta znaci direkt u kukuruzovinu bez tanjuranja i sta znaci prava masa kukuruza a ne ono s tvojeg snimka. Ako je tom covjeku uvijek takav kukuruz, njemu svaka cast ali na krivom mjestu se spara... Da je ona kombinacija usla u ovakvu masu kao s mojih slika sto ima vecina ljudi po Vojvodini ono bi se sve postopalo od pocetka do kraja.

Jasno mi je da zivis od trgovine strojevima ali ne mozes tako krivo reklamirati neki stroj ljudima. Nadji negdje njivu gdje je bio dobar kukuruz i zamoli kolegu da posije psenicu u tu zemlju s onom kombinacijom i snimaj. Stvarno bih to volio vidjeti.
 
Sta ja tu krivo lekramiram . Ovaj sto je na snimku , nisam mu ja prodao ni riper a ni RD. A i ta RD sto je on vuce sa taj traktor nije mu predvidjena za traktor od 180ks. Ali je on lepo prskao svoje njive i nema korov kao ti , a i gustina setve mozda nije bila ista kao kod tebe.
 
Uvijek je rototiler bio bolja opcija ali je problem kad dodju nozevi za zamjenu, ceses se i gdje ne svrbi a od male privrede nema srece, dvije sezone i opet mjenjanje... A i cjena u startu je veca iako rototiler nema ni priblizno pokretnih djelova kao RD...

To da ne gusi, nije istina, namota oko osovine samo tako. Bas sam nekidan isao kolegi u ispomoc, njemu se traktor pokvario isao s njegovim rototilerom u travnato oranje, namotalo na osovinu, katastrofa...

Sto se tice njive s mojih slika, trave ima, ne kazem ali se kukuruzovina namotavala na radne organe. Ove godine kod nas i naj precizniji gazde imaju trave u kukuruzu, konkretno kostana ima na izvoz. Sve u svemu plug je zakon za kukuruziste a RD je samo za finis i nista drugo.
 
Kod mene u kraju se rd koristi samo u slucaju da se nema vreme za klasicno spremanje (tanjiraca pa setvospremac ili obratno) nego direktno u brazdu...
 
Kolega moj... Za proljetn sjetvu se u jesen poore njiva (gnojivo zaoravas po zelji) i s proljeca se rano podrlja da se poravna. Kad dodje tamo 4. mjesec, razbacas po ravnom gnojivo ko covjek i na to ide kombinacija RD+sijacica. Kakvo tanjuranje i vragovi sareni...

Za jesensku sjetvu se gnojivo baci prije oranja i po pooranom odmah kombinacija RD+Sijacica i imas funu, ravnu, posijanu njivu. Nema potrebe ganjati tanjuracu i sjetvospremac.
 
Moze orati neko ko ima 10-20ha.
A kad ja da orem 50ha, pa onda sprmanje. Ili ljudi koji rade po 100ha psenice.
Ako vec rade konstantno dva coveka, to je drugo.
 
Sto onda pitas za RD, ona radi dosta sporije od tanjurace i sjetvospremaca ali je priprema "stogod" iz jednog prohoda.

Od kako imam RD sjetvospremac sam zakopcao samo da ga premjestim u cosak basce jer mi samo smeta a prije remonta RD uradio remont sjetvospremaca i sad ga ne koristim... Ja sam mnogo zadovoljniji s RD nego s tanjuranjem pa poslije toga sjetvospremac u dva traga. Otac prije mene baca gnojivo i poslije mene sije stos je sto on na brzinu izbaca gnojivo, dok ja to sve potanjuram, on sjedi i ceka. Tek kad skopcam sjetvospremac ide za mnom i jos ceka dok uradim dvaput tragom. Ovako je Rd sve u jednom prohodu odradila. Sta bi bilo da imam njive dalje od kuce, pa vuci tanjuracu 30km pa se vracaj po sjetvospremac...

RD se samo cini kao gubitak vremena ali dok ju nisam nabavio nisam vjerovao koliko je to napredan stroj.

Druga stvar sto vecina vas za psenicu ne ore i tu RD nema sto traziti...
 
Da radi sporije od tanjurače i sjetvospremača, istina je da radi.
Od kako sijem sa kombinacijom rotodrljača+sijačica na nekadašnje kemijanje sa tanjuranjem i sjetvospremačem ni ne pomišljam više.
Druga stvar je što sad sve radim sam i u jednom prohodu po oranju, njiva ostaje ravnija i nicanje je ujednačenije.
Kod mene se, kao i kod Bobe za jesenju sjetvu(100-110 jutara) sve ore.

Evo moje kombinacije:

 
Nazad
Vrh