Roto- drljača

Teska operacija za traktor
Veca potrosnja nafte
Jedna u 15 godina je takva da se bez nje tesko priprema
Spora operacija
Za moje zemljiste apsolutno ne potrebna
Da je tako dobra odavno bi je imale velike gazde i kompanije kao Matijevic.Kod nas u firmi ih je bilo par komada i nikako se nisu pokazale sem u sahrani Rakovica 120-130.
Za povrtarstvo i pomozi Boze.
To je moje misljenje,vidjenje i iskustvo.
 
Kao sto sam rekao,RD na nekim tipovima zemlje nije potrebna kao i na velikim,ravnim parcelama gdje je.moguce ici vecim brzinama. Za te parcele su idealni spremaci,germinatori,drljace...Za male i brdovite parcele je idealna RD jer moze da spremi u svim uslovima i malim brzinama.Nijedna masina nije savrsena za sve uslove.

Poslato sa Samsung Galaxy
 
Dali netko zna na ovoj mojoj drljači eberhardt dali se može mjenjati ležaji i semerinzi po jedan nož da se vadi, a ne da se skida cijela kada?
 
Teska operacija za traktor
Veca potrosnja nafte
Jedna u 15 godina je takva da se bez nje tesko priprema
Spora operacija
Za moje zemljiste apsolutno ne potrebna
Da je tako dobra odavno bi je imale velike gazde i kompanije kao Matijevic.Kod nas u firmi ih je bilo par komada i nikako se nisu pokazale sem u sahrani Rakovica 120-130.
Za povrtarstvo i pomozi Boze.
To je moje misljenje,vidjenje i iskustvo.
Što se pripreme tiče je broj jedan a ostalo je kako si naveo pa ne može "i jare i pare" ,jedino se ne bi složio sa tobom oko potrošnje kada sabereš šta ona uradi od jedanput a ti iz nekoliko prohoda onda vidiš da je potrošnja na strani RD,za sahranu traktora je uglavnom kriv vozač ili njegovo strpljenje sa njom treba polako samo koliko može.
Kod nas je koristi zadruga koja radi 2000 ha u kombinaciji sa amazon sejačicom.
Po meni najveća mana brzina ovo proleće 3-4 km na sat da se use##š ali opet kažem ima parcela koje su i teške drljače radile po 3 puta.
 
Ja ako bih se odlucio za roto drljacu isla bi samo u kombinaciji sa zitnom sejalicom, za prolecnu pripremu sa njom nemam potrebu!
 
RD.stedi vozaca a to je najvaznije. Boli uvo Nekog tajkuna sto mu tamo neki decak oskace ko lopta kada je nesto guravo. Njima je samo bitno da radi 14 sati a da mu da platu 350 e. i da sto manje goriva potrosi ,a dali ce on biti za nesto kada dodje kuci kod zene .sta ga briga.
Takodje stedi traktor ,Prvenstveno gume i menjac osim kardanskog sklopa,naravno.
Sto se tice kvaliteta pripreme tu je na vrhu lestvice.
Ovo pisem ,da se nebi stvorila fama o ovom prikljucku kao teskom i nerentabilnom stroju.
Neka svako izvaze ove nase postove i sabere prednosti i nedostatke i neka odluci dali ima potrebe za njom .jer i nisu bas jeftine.
 
Welger: ne mora se skidat cjela kada al opet je zajeban postupak zamjene. gornji poklopac odvnes i skines gornji lezaj, gore ima matica ili za veliku gedoru ili za cjevasti kljuc s dva "zuba". odvrnes tu maticu i radno tjelo bi uz malo "nagovaranja" trebalo ispasti dolje (kompletna osovina s nozevima, i RD mora za toliko biti podignuta od zemlje) zatim imas donje kuciste u koje ide donji lezaj sa semeringom njega odvrces s donje strane i skidas. Zamjeni se lezaj sa semeringom, po potrebi se obradjuje osovina i sve se sastavlja nazad. Prije ove operacije obavezno ispustiti ulje iz kade da se ne bi iznenadio kada krene curjeti 50-60l ulja van ;)

Imas u ovoj temi par slika kako sam ja radio kompletan remont na mojoj RD rastavljana je do zadnjeg sarafa. Prijasnji vlasnik je samo mejnjao gornje lezajeve i nije uopce sipao ulje u nju zadnje dvije godine. Jednu osovinu je sribao do kraja pa su ju navarivali i obradjivali brusilicom i ona sad malo "felsa" ali nista strasno. Slusao sam preporuke s foruma i od strucnih lica pa sam u RD sipao cisti hipenol 140 u potrosenoj RD on iscuri za tjedan dana malo po malo iako je sve bilo ocisceno i namazano crvenim silikonom. Naknadno sam kupio naj jeftiniju mast koja je postojala i uzmjesao s hipenolom 140 i dobio finu tekucu mast koja uopce ne curi iz stola RD a kad otvorim cepove na RD tokom rada mast fino cirkulira izmedju zupcanika i uopce se ne pjeni.


Po pitanju rentabilnosti RD, ovdje SVI veci poljoprivrednici (ljudi koji rade od 100 do 200 kj zemlje) imaju RD i za njom sijacicu i u jesen i u proljece. Prikljucak koji na mom terenu nema konkurencije pogotovo u proljetnoj pripremi. Lako se zemlja obradjuje al iako se na proljece ne podrlja i vlaga ispari, nema te tanjurace i sjetvospremaca koji ce ju dovoljno dobro pripremiti za kukuruz ili soju... I ja sam mislio da je to ogromna potrosnja goriva ali ako uzmemo u obzir da sam isao jedan trag 5106 i tanjuraca 36 diskova i za tim dva traga 549 i sjetvospremac 2.2m ispadne mi jeftinije proci jedan trag RD i dobiti finiju pripremu. Jos da imam sijacicu na njoj pa da odmah i sijem, usteda goriva i vremena je ocigledna.
 
Ovakvi mi klinovi idu na rotodljaču dali netko zna di ima takvih nožev za kupiti ili klinova, a da su jeftiniji, u Jakopicu dode komad 110 kuna, aj da su bar noževi?

1461-home_default_zpsfjsr4smh.jpg
 
Bre prijatelju pokusaj da trazis u oglasima. Oglasi su na prvoj stranici skroz dole. Ovde je diskusija o RD. I ti sa tvoja pitanja ometas diskusiju. A mozes i sam postaviti oglas.
 
TANG radi ali jaaaako smanjenim kapacitetom. Krug "tvornice" zarasta u korov ali proizvodnja nozeva i klinova za RD radi, nozevi za grubere i podrivace se prave, cekici i nozevi za malcere te slicni proizvodi...

Cjela Nova Gradiska malo po malo propada iz dana u dan :(
 
Bre prijatelju pokusaj da trazis u oglasima. Oglasi su na prvoj stranici skroz dole. Ovde je diskusija o RD. I ti sa tvoja pitanja ometas diskusiju. A mozes i sam postaviti oglas.


Pitao sam u vezi klinova di i je mjesto za ovakva pitanja koja imaje bilo kakve veze sa rotodrljačama!

Vi ste tu iskusniji možda netko ima takvu pa zato pitam dali se mogu ovakvi noževi naći, za klinove znam da imaje.
 
Nazad
Vrh