Romanovske ovce

ti sarbanac prijatelju ako na ovih 55 strana nisi nasao ono sto te zanima onda neznam sta da ti kazem, :nono: ni 5 strane cestitaka nije dovoljno povodom gesta gospodina Njegica tako da... koliko god nas ovde ima niko nije ponudio takvu vrstu pomoci i podrske.. ::lose:: ok netreba sad ni preterivati ali mislim da tvoj komentar nije na mestu .. pozdrav svima :ppozdrav:
 
Kolega dzigi plodnost po ovci na godisnjem nivou od 3.25 je za mene ne zamislivo :sta: .Uglavnom svaka cast ako je to moguce,uskoro cu kopiti nekoliko grla romanova pa se nadam da cu se stravno uveriti u to.

pozdrav za sve ovcare :ppozdrav:
 
dzigi je napisao(la):
sarbanac je napisao(la):
Šta je ovo čestitke i pozdravi. Čitam nove poruke o rom ovcama. Dajte nešto konkretno. Zivo me interesuje sve u vezi romanov ovaca. Ima li ko neke rezultate sa 10. 20 ovaca koja je plodnost kakva je policikličnost koji je procenat prezivljavanja na rođenju i u prvim danima. Rado bi prešao na stado romanovih ali ja imam mali broj grla pa moja iskustva i ne moraju biti merodavna.
sto se tice rezultata kod mene je u prosloj godini na 34 ovce bila plodnost 3,25 po ovci na godisnjem nivou i imao sam dvije cetvorke i cetri trojke ,imao sam od toga cetri uginuca i da naglasim da ovce nisu bile na vrhunskoj ishrani (srednje hranjene) a sto se tice ove godine jos nista pouzdano nemogu reci
Prošle godine obišao sam dvojicu uzgajivača romanovske.U oba slučaja su stada sa oko 50 grla.
U štalskim objektima nalazi se veliki broj pregrada.U boksovima gdje su ovce sa dvojkama,nalaze se po 3-4 ovce.Ovce sa trojkama i četvorkama su u pojedinačnim boksovima.Jedan od uzgajivača drži i dvije koze.Na moje pitanje da li prihranjuje trojke i četvorke, odgovorio je negativno_Ovce u boksovima hranjene su lucerkom i koncentratom.Ostale ovce (bez jagnjadi) bile su na paši.
Mislim da su ovi uzgajivači stalno prisutni u štali i u radu oko ovaca.Veća stada romanovske zahtjevaju više radne snage.Sve plemenite rase ovaca zahtjevaju intenzivan uzgoj, a romanovska više od svih. :ppozdrav:
 
neznam koliko brzo napreduju kada imaju 3 ili 4 jagnjeta bez ikakvog dodatnog mleka,da zahtevaju vise paznje i radne snage to nije samo ta rasa svako ko drzi priplodan materijal ima 3 puta vise posla oko ovaca nebitno rase
 
Poruka

Ovo su prave informacije i iskustva koje sam želeo da čujem. Što se tiče ishrane i nege mislim da nisu preterano zahtevne. Mozda malo više truda za vreme jagnjenja. Pokušaću da povećam broj romanovi u stadu. Bolje je drzati 30dobrih nego 60 koje jagnje jedno jagnje godišnje. Kod nas ih je teško naći a i to što ima kvalitet ne opravdava cenu. Rezultat kolege Dzigija je za primer. Čovek kaže ne gaji ih nešto posebno što znači da je genetika presudna. Dali je bilo nekog uvoza u Srbiju? Izvinjavam se za komentar o čestitkama i pozdravima ali to je kao što vidite pokrenulo temu u pravom smeru. Hvala svima na pravim informacijama!
 
Sika je napisao(la):
Kolega dzigi plodnost po ovci na godisnjem nivou od 3.25 je za mene ne zamislivo :sta: .Uglavnom svaka cast ako je to moguce,uskoro cu kopiti nekoliko grla romanova pa se nadam da cu se stravno uveriti u to.

pozdrav za sve ovcare :ppozdrav:
kolega to za romanovsku i nije neki rezultat jos sam naglasio da ih nehranim nesto posebno i to mozes dobiti cak i od socevke tri jagnjenja u dve god. po dva jagnjeta .kako me sjecanje sluzi slavisa ima prosjek 5 i preko5 a bio sam kod nekih odgajivaca u HR koji imaju preko cetri i po
 
23ro56h.jpg

Evo moga Romanovog ovna MIKE on je gazda moga stada!
 
Hvala na dobrodošlici jako mi se sviđa vaš forum i zato sam se i učlanila jer ima puno dobrih i zanjimljivih tema i savjeta. :cao:
 
Dobro dosla @medolina.

Lijep ovan,ali mi se cini da nije cisti romanovac,vidim da nema cisto crne noge...
 
ovan je fino uhranjen ne cini mi se kao mjesanac ali je za mene cudno sto mu je veci dio vune izgubijo tamnocu a na primjer kod vrata nije :D
ispred njega se vidi bijela glava neke druge o cemu je rijec
ona mi lici na mjesanca :ppozdrav:
 
Ovan je čisti Romanov sa rodovnikom i ima odličnu ocjenu!
Što se tiče vune za mene je to normalno koliko se ja razumijem a što se tiče šara na nogama pa ja imam malih janjaca svakakvih šara i ni jedan nije isti!
Bijela ovca je isto Romanova čista a takve imam još tri i sve mi daju crne janjce kao i crne ovce.
Drago mi je da ste komentirali moga ovna jer svaki komentar je dobrodošao. ::svaka cast::
 
extra izgleda nema sta a i vidi se da je cist romanov.. :D koliko je star i tezak otp?
 
izgleda uhranjeno kako sam i napisao :D
po meni ima 83-87 kg mada mozda grijesim
sve u svemu stvarno fin koliko od njega dobijas po ovci jagnjadi :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh