Rezidba vinograda

'Ajde bre Bosanac, koja kritika, taman posla! Moze biti samo "konstruktivna raspravka", jel da? Sala mala, naravno. Ti i ja mozemo samo ovim mladjim forumasima pomoci savetima, nista drugo.
I naravno da popijemo po neku ::vino::::vino::
 
Zocili kud zuris? Ima vremena, jos je vreme za grejanu rakiju i kpseo kupus. :D Ja nisam ni za Sv. Trifuna nista dirao
Bice dana za megdana! :D

Rubin iz Krusevca svoje vinograde upravo aktivno reze, placa po hektaru 18.000 din, ako je 1 euro = 110 din. lako se dodje do cifre. Smestaj i jedan obrok je placen. Placanje se vrsi cim se oreze hektar. U rad se racuna rezanje, i izvlacenje lastara...
 
Pitao bih iskusne vinogradare :proslog proleca zasadio sam 100 cokota vinove loze ( sa voskom ) a brat 300 i ni komad se nije primilo ? Neki mestani kazu
da je prodavac loze ( iz Milutovca kod Krusevca ) prodao kalem koji je ostetio vrucim voskom ????? Sto je nekorkno on odbija svaku reklamaciju ! Sta
vi mislite otome ? Nije mi do ::novac:: vec propade godina:sta:
 
Bora 63 Milutovac je kod Trstenika .
Prica oko ostecenja kalema voskom ne pije mi vodu jer ljudi koji parafinisu to rade u posudi koja ima grejac i termostat.
Termostat iskljucije grejac kada vosak dostigne odredjenu temperaturu ,tako da ne dolazi do pregrevanja voska.

Imao sam negativno iskustvo sa kupovinom kalema proslog proleca.
Posadio sam proslog proleca moj kalem ali mi je nesto kalema zafalilo pa kupim kod prijatelja.
Kalem od ovog prijatelja u poredjenje sa mojim kalemom bio mnogo bolji jaca zila , bolja kalem granka ma extra roba kupujem od coveka koga znam godinama. Odradimo sadnju i njegovog i mog kalema bez ikakve razlike. Medjutim od samog starta njegov kalem kasni losije krece dok moj kalem radi odlicno. Na samom kraju prijam njegovog kalema nije ni 20 procenata dok je moj 97 . I ono sto bi krenulo dostizalo bi 20-30 cm i naprosto susilo ,nikada pre nam se to nije desavalo.
Sva sreca kuci sam imao u rezervi dobru kolicinu pilca u flasama kojim sam kasnije popunio los prijam kupljenog kalema.
Kada bih pricao dom prijatelju sta se desavalo nije imao objasnjenja.
Da li se radi o izmrzavanju njegovog kalema u trapu ili je los prijam uticaj njihovog prskanja u prporistu ko ce znati ali je moja steta i skola.
Od sada sta planiram kalemim sam proizvodim kalem i ne boli me glava.
 
Pri parafinisanju moze doci do ostecenja okca ako to radi neko neiskusan ali taj kalem nece ni docekati sadnju jer ce se osusiti pri izvodjenju u njivi(u njivi povede 1 godinu pre sadnje) . Zato ako nisi siguran nebi bilo lose da posaljes sliku kalema i objasnis kako si posadio da bi znali o cemu se radi jer razloga je mnogo od bolesti kalema do nepravilne sadnje .Pozdrav
 
staljin Bora63 kako sam shvatio misli na ostecenje kalema parafinisanjem posle prporista a pre sadnje kalema na stalno mesto.
 
Jedno početničko pitanje. Zanima me koji uzgojni oblik se preporučuje za otelo (pominjana je ta sorta, ali ne i uzgojni oblik, ili ja nisam razumeo).
 
Brajda, vinjaga, čardaklija, pergola ili odrina kako gde već sve to nazivaju.
Bujna široko lisna sorta izmišljena za ladovinu, kroz nju sunce nedopire do zemlje.
 
За то знам, али како ју је најбоље орезати када је чардаклија а како када је на шпалиру?
 
Vrbak, 30 godina se bavim rezidbom i uzgojem vinove loze, iskreno, prvi put cujem za izraz "cardaklija". Sta je to, mozes li da nam objasnis?
 
Brajda, sađena u produžetku ili bližoj okolini čardaka (čardak za sušenje kukuruza), stari naziv koji potiče iz vojvođanskih sela (za bačku znam sigurno). Obično je to bilo spojeno sa čardakom pa je po tome i dobilo naziv, prava dvorišna ladovina
 
Ja sam samo uzeo jedan od naziva koje je pomenuo zocili, ali on je sve objasnio. Ako može odgovor na pitanje kako orezati otelo?
 
ja otelo režem na kako mi to zovemo "reznike".
 
Poslednja izmena od urednika:
Pitao bih iskusne vinogradare :proslog proleca zasadio sam 100 cokota vinove loze ( sa voskom ) a brat 300 i ni komad se nije primilo ? Neki mestani kazu
da je prodavac loze ( iz Milutovca kod Krusevca ) prodao kalem koji je ostetio vrucim voskom ????? Sto je nekorkno on odbija svaku reklamaciju ! Sta
vi mislite otome ? Nije mi do ::novac:: vec propade godina:sta:

Sve mi pade napamet misao da su ti kalemovi prestojali van "prporista", i da su se kalemovi isusili. Desava se da s proleca, prodavci nacupaju kalemove, pa od pijace do pijace vucaraju ih, ili nakvase koren ili ne, pa se desava da takav kalem nece da krene, sto je i logicno.
Moj je savet da, ako vec morate, kalemove kupite iskljucivo kod prodavaca koje znate, ili kod onih koji drze kalemove zasticene.
 
Ja sam juce poceo sa rezidbom vinograda a danas kisica ...... :sta: e bas mi se ne da ......
 
dobar vam dan, pratim forum duze vreme, a juce sam se registrovala da bih vas zamolila za savet. imamo na vikendici vinovu lozu koja je zapustena. vec par godina, niko je nije orezivao.. :(
ja sam procitala tonu literature, ali ovo kako je formirano nase grozdje ne mogu da uklopim nigde.. ili ja to nista nisam shvatila.. prosle godine sam vezala grane za zicu da se ne slme od roda i kidala zaperke, grozdja je bilo dosta ali bilo je sitno.. postavicu vam slike, koje sam napravila sad za vikend, pa ako mozete da me posavetujete kako da ga orezem...jer racunam da je sad zadnji voz..
sto se tice sorti, ide afuzali, hamburg, a slankamenka i smederevka oko bazena..





hvala!
 
Nazad
Vrh