Rezidba šljiva u gustom zasadu

Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Auuu, diskutabilno! Činjenica da ćeš dobiti lep ugao grananja, al se plašim da će porast biti previše mali, 10-15 cm, ne više. Eo danas sam imao priliku da vidim takvo nešto, tj posledicu neprekraćivanja sadnice po sadnji.
Ja sam više za varijantu po školskom postupku. Prekratiti, pustiti do kraja juna da naraste što je krenulo. Onda poizbirati najbolje po položaju, 2-4 grančice, razvesti ih čačkalicama, vodilju po potrebi pinsirati. Jes da je jebada oko tih zelenih operacija, al to definitivno daje najbolje rezultate. :D
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Eto to definitivno jeste druga strana medalje kao i to da ovakav nacin nije zaziveo do sada :sta:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Znaš kako, i ja sam poprečnog mišljenja u vezi svega ovog. Mada, videvši jedan takav zasad, mogu sa sigurnošću da kažem puno zelenih operacija, pravilna ishrana donose uspeh!
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ma zaliva se to, obradjuje, hrani, mora tu da ima prirasta mnogo veceg od 10 15 cm.
Osnovno pitanje je kad poskidati visak.
Ali i to se moze proceniti na licu mesta i u odnosu na to kako to tad izgleda.
Nije neprekracivanje sadnice nepoznata stvar.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Nema čoveče, video sam ja danas. Ima sila prirasta, kratež sve neki. Neprekraćivanjem se ne potencira bočni porast, apikalna dominacija je tu neprikosnovena! :zli:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

FruitBoy je napisao(la):
Nema čoveče, video sam ja danas. Ima sila prirasta, kratež sve neki. Neprekraćivanjem se ne potencira bočni porast, apikalna dominacija je tu neprikosnovena! :zli:

Ma tu nesto nije u redu onda.

Sadnica, zemljiste, obrada, lisne vasi.. ebem li ga sta.

Naravno da se ne sme dozvoliti da sve ode u vrh i da to treba pratiti.
Ali da budu one sitne tanke kratke a mnogobrojne grancice (znamo na sta mislimo tu, vidja se to) ako je sve drugo u redu nije bas verovatno.
To se cesto desi kad se kasno posadi u lose pripremljeno zemljiste pa prijem em je los em traje do juna meseca i tek u junu krene nesto kao da raste,
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ode u oblake, zato sto bi prijatelj Mitar.,.,., ovaj FruitBoy rekao, Samo fik i gotovo :haha: :haha: :haha:

Uvek se prvo formira prva-donja etaza pa onda one gore, a ako se gore ne podreze, kao sto rece kolega nema bocnihizboja i enegrije rasta...

Svako prekracivanje grana izaziva bocno granjanje...a obrnuto ode grana u jednom pravcu bez povratne karte...
Post je spojen: [time]1299708387[/time]
_________________________________________________
ironman je napisao(la):
FruitBoy je napisao(la):
Nema čoveče, video sam ja danas. Ima sila prirasta, kratež sve neki. Neprekraćivanjem se ne potencira bočni porast, apikalna dominacija je tu neprikosnovena! :zli:

Ma tu nesto nije u redu onda.

Sadnica, zemljiste, obrada, lisne vasi.. ebem li ga sta.

Naravno da se ne sme dozvoliti da sve ode u vrh i da to treba pratiti.
Ali da budu one sitne tanke kratke a mnogobrojne grancice (znamo na sta mislimo tu, vidja se to) ako je sve drugo u redu nije bas verovatno.
To se cesto desi kad se kasno posadi u lose pripremljeno zemljiste pa prijem em je los em traje do juna meseca i tek u junu krene nesto kao da raste,

A ima i ovoga do agrotehnike i te kako, bude i prekracenja sadnica pa grancice opet 10cm...

Nemam sta da jedem rece sljiva pirevini...pa gdje ces imati kad sam ja juce sve pojela ono djubriva sto je bilo :haha: :haha: :haha:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ma jednostavno, mora da se radi i gotovo. Bukvalno da se biljka natera da raste tamo gde želimo. To je vrh svega! ::svaka cast::
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Tako je kolega...tih primera u prirodi ima jako mnogo, kao i sa zenama,stim sto sljiva prvo mora da rodi pa se onda otrese, a kod zena ide obrnuto, prvo se dobro otrese pa rodi :haha: :haha: :haha:

bem ti susu odo u avut :haha: :haha: :haha: :haha:

P.S. Ljudi moro sam :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

i meni se krpe oci kao da sam ih medom mazao, ocni kapci po 2 kg...a sutra me cekaju makaze i mnogo granja :ppozdrav:

Kolega jedno pitanje iz nase struke, ako moze....

Da li ti ovih noci sanjas grane, raklje, vodopije :haha: :haha: :haha: :haha: ja ceo dan rezem i uvece smao mi pred ocima sljivik :haha: :haha: :haha:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Dragojlo je napisao(la):
stim sto sljiva prvo mora da rodi pa se onda otrese, a kod zena ide obrnuto, prvo se dobro otrese pa rodi :haha: :haha: :haha:

bem ti susu odo u avut :haha: :haha: :haha: :haha:

P.S. Ljudi moro sam :ppozdrav:

Ima i slicnosti, ima

Sto sljivu bolje kreses bolje radja :)
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Pored orezanog vegetativnog prirasta, sanjam makaze i čujem kako štekću! :haha: :haha:
Inače, to je muzika za moje uši! :ppozdrav: :spavam:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

E ljudi, ja sam svoj voćnjak sa jučerašnjim danom konačno orezao. Preživi :)
Tako je Dragojlo, uveče, nakon cjelodnevnog orezivanja samo su grane preg očima i to najviše one neorezane :)

Orezivalo se predhodnih dana al fest, prštile grane, a makaze kvrckale. Vremenske prilike baš čudne, od dijelova dana sa ekstremnim sjevercom, do navale snijega kao mećava po 15 min. pa do vedrog dana. A bilo je i dana i do 15 stepeni.

Orezivano je oštrijim rezom (jer prošle godine nije orezano kako treba). Po svoj prilici biće roda, samo da se izguraju ovi mrazovi. Snijeg iščezava, ali je mokro u voćnjaku i ne mogu se izvesti još grane od orezivanja. Nadam se da će ubrzo biti suvo, pa da i to uradim da se može sa mirom izvršiti zimsko prskanje.

:ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

- PRVI SLUCAJ:da li prilikom uklanjanja konkurencije vodilju uvek skracujem na 4-5 pupoljaka ili je ostavljam u punoj ili nekoj drugoj duzini ?
- DRUGI SLUCAJ:ako je vodilja duga i slaba a ima malu bocnu grancicu na samom vrhu da li je tu rezem ili i nju skracujem kao uprvom slucaju ?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Pa poprečna su mišljenja, iskreno.
Eo, rećiću ti kako ja mislim da bi trebalo da se uradi. Nikako je ne smeš ostavljati celu, jer terminalni pupoljak je uvek rodni pupoljak i u slučaju zametanja plodova i kasnije rasta istih doći će do savijanja produžnice, a ona uvek mora da je uspravna. Dakle prekraćivanje obavezno. Na koju dužinu? Ako je još u toku formiranje uzgojnog oblika, trebalo bi je prekratiti na 40ak cm iznad posledenjeg grananja. U slučaju da je redovna rezidba u toku, prekraćivanje treba izvršiti na manjoj udaljenosti od poslednjeg grananja.

A situacija vezana za drugi slučaj? Mislim da je treba ostaviti samu, slobodnu i izolovanu, bez bočnog grananja, prekraćenu kao u gore navedenom slučaju.
 
Nazad
Vrh