Reprodukcija ovaca

Jedna od zabluda u našem ovčarstvu
 
sve počinje odavde


Picture1-1.jpg
 
Мислим да је ипак овца главна, јер ако она неда џаба ти је то што држиш у рукама. :nono:
 
Imam pitanje,a odgovor nisam mogao naci sam,a da ga probam sam izvesti kao eksperiment moram cekat sl sezonu parenja sad je kasno
Ovako,ovce su spremane za parenje flesingom al ne preteranim(do 300 gr zita dnevno i pasa odlicna).pustimo probaca i vidimo da ovca je spremna za parenje,ali je ne pripustimo tad vece cekamo sl ciklus i hranimoje bas bas ludacki,koncentrat ,pasa,klice zita,premix,max hrana
da li cmo povecati plodnost tako,tj da li ce napravit vise celija nego prvi put?
hvala na odgovoru
:ppozdrav:
 
Meni se logicno namece misljenje da ce biti vise jajnih celija nego prvi put nije ti losa ideja mada znas i sam iz iskustva ne ulazi svaka ovca u stadu u estrus svake tri nedelje neka ume da preskoci bez obzira na dobru hranu a onda se jagnjenje razvuce itd U svakom slucaju ideja mi je dosta ok moram je isprobati :ppozdrav:
 
pa to je logicno al me zanima dal ima naucnih dokaza za tu pretpostavku
danas sam jednu mesanku staru 7 meseci zadrzao bez parenja da ceka sledeci ciklus pa cmo videti sta ce biti na tom ne bas merodavnom primeru,ipak je jagnje u pitanju
:ppozdrav:
 
dugo vremena nisam citao ovu temu ali ovo sa eksperimentom mi je malo smesno. Kakv je to ogled sa jednom zivotinjom i sta treba time da se ostvari. Sto je neki efekat koji se trazi manje verovatan potreban je u toliko veci boj zivotinja da bi se slucajnost iskljucila i mogao dovesti neki zakljucak koji ce necemu koristiti. Da bi se tavakv ogled napravio potrebno je bar po desetak zivotinja podeljenih u dve grupe gde ce se jedna grupa zivotinja tretiratai a druga biti kao negativna kontrola na osnovu koje ce moci da se zakljuci koliki je taj efekat, odnosno za koliko je tom nekom ishranom poboljsana plodnost u istim uslovima gajenja.
Nadam se da smo se razumeli da ne bude nekih zadluda kod interpretacije nekih rezultata kad se prica o rezultatima par zivotinja pa se to onda mnozi 100 inama ovaca i puta godisnje itd. itd. Mnogo meradovnjia je analiza ostvarenih rezultata postignutih ranijih godina a ne prica o mogucnostima. :cao:
 
ok,skapirao sam poentu.moje pitanje se pre svega odnosilo na to da li je neko vec radio taj ogled u svetu?
 
Priplodna grla dobijena jagnjenjem iz sinhronizovanog estrusa ne razlikuju se od grla iz prirodnog parenja. Nešto veča plodnos ovaca je kada se pare sredinom sezone oktobar mesec. Problem je sto takva jagnjad stižu na tržište kad je najveća ponuda a najniža cena. Ovo su lična iskustva iz višegndišnje prakse.
 
Pa nemozes sinkroniziranim estrusom dobit bolje grlo. Ovisi o ovci i ovnu normalno.
Sinkronizacijom povecavas plodnost i programiras janjenje.
Sinkronizaciju radi van sezone parenja, pa ces imat janjad kad ih malo ima, a cjena je veca :)
Pozdrav.
 
Kolega Cigaja kad smo se kroz dresuru pasa dotaki ove teme evo nekih informacija. Prof. Dr. Blagoje Stančič u knjizi Reprodukcija ovaca kaže : Izuzetno je važno da se ovce ne izlazu bilo kakvim stresnim situacijama ..... tokom prvih 32dana posle osemenjavanja. Nebi trebalo dase upotrebljavaju ovčarski psi, da se ovce prekomerno kreću, transportuju" itd. Prvih 30 do 35dana je rana gradivnost. Ovo je najosetljivija faza gradivnosti pa se u toj fazi događa i najveći procenat smrtnosti embriona. Oko 80% ukupnih gubitaka plodova dešava se u periodu rane gradivnosti. Tako kaže nauka. Po mom mišljenju to dovodi do dugog perioda jagnjenja jer ovce povađaju u sezoni parenja. Posledica je neujednačena jagnjad što stvara dodatne probleme kod zalučivanjat ishrane prodaje itd. Drugarski pozdrav!
 
Jedne su mi se ovce izjagnjile početkom novembra, a druge sve povremeno do sredine januara,neke se i dalje jagnje. Pošto sam ovce kupio, prethodni gazda nije vodio računa da se mrču odjednom već to je bilo " onako ", medjutim mislim da je velika prednost kada se ovce mrču odjednom i jagnjad biva jednaka i lakše je sve to čuvati. Interesuje me da li hormonskom stimulacijom mogu da ih dovedem do situacije da se jagnje u par dana sve, a pošto jagnjad držim zbog mesa i ne muzem ovce da li moram odbijati jagnjad i koliko najmanje vremena treba da prodje od jagnjenja da bi na ovaj način pripremio ovce za mrkanje.
 
oko 3.5 meseca, dva meseca sisaju jaganjci, 15 dana da se zasuse, i 15 dana pojacana ishrana zatim pustati ovna sa njima, tako sam radio poslednji put i sve su se mrkale u roku od 15tak dana
 
nisu to masine, ako zelis da imaju normalan vek onda hormone jednom u tri godine
 
ako jagnjad sisaju a radis hormone procenat uspesnosti ce ti bit za bar 30 posto manji nego ako ih zasusis,takodje ako radis hormone obezbedi dovoljno dobrih ovnova,moj savet 1 ovan na max 3 ovce,prenosim iskustva ljudi koji to vec dugo rade
i naravno uslov za svaki uspeh je dobra hrana i nega svake vrste
2 meseca jagnjadima je sasvim dosta ako se hrane i ovce i jagnjad po propisu
kolega @djura je u pravu,ne preterivati s hormonima ako hocete da ta grla traju
 
Probaću 10 komada od aprila, a ovna planiram kod Miljka, ako bude imao.
Post je spojen: [time]1297842544[/time]
_________________________________________________
Evo kako izgledaju sadahttp://i55.tinypic.com/2mfy7b8.jpg
[right][size=1][color=#135d37][b]Post je spojen: [time]1297867777[/time][/b][/color][/size][/right]_________________________________________________
[img]http://i55.tinypic.com/2mfy7b8.jpg
Post je spojen: [time]1297893350[/time]
_________________________________________________
4ia93.jpg
 
Radimo sinhronizaciju 8 god. Uspeh je u proseku 70%. Ova godina je bila loša nepunih 50 % ne samo kod mene već i kod drugih kolega koji to rade. Ja svako treće parenje idem sa sinhronizacijom. Dali je prošle god bio kvalitet hormona sporan ili nešto drugo neznam ni sam. Sinhronizaciju radimo samo kod ovaca koje su spremne za to u aprilu. Znači ovce koje se ojagnje najkasnije do 15 januara. Parene u aprilu jagnje se u septembru a mrkanje krajem novembra ponovo. Kad se ojagnje krajem aprila za sledeće parenje spremne su za avgust tako da se jagnje 3puta u dve god. Veoma je važno imati zrele ovnove za ovo parenje u aprilu. Treba da su stari preko 2god da budu iskusni. Ja sam radio 3 ovce sa dva ovna dnevno. Kad sve bude kako treba trud i ulaganje se isplati. Jagnjad ojagnjena u septembru imaju najbolju cenu lako se odgaje jer ovce još pasu i vreme je optimalno ni zima ni vrućina.
 
Nazad
Vrh