Reprodukcija ovaca

Vrlo bitni podaci, zahvaljujem se. Ovih 10 što planiram za oplodnju ojagnjene su do Nove godine.
Post je spojen: [time]1297895289[/time]
_________________________________________________
f353tl.jpg
Šteta da samo jedu, kad mogu i da radjaju.
 
Kolega jos par stvari veoma bitnih. Ovce se ne smeju šišati 30 dana pre i 35 dana posle sinhronizovanog parenja. Bez dva ovna nemoj da krećeš u ovaj posao. Ovnovima dva dana pred parenje daj sugonal. Sunđeri se vade posle 12dana parenje 48 sati posle vađenja sunđera i 60i sat drugi pripust. Odnori ovna pola sata posle skoka pa onda na drugu ovcu. Ako te interesuje još pitaj.
 
Deset ovaca sa dva ovna nemozes upariti za jedan dan. Najbolje rasporedi u 3 dana. Ovan nemože imati više od četiri pet skokova dnevno. To je zajebancija jer treba da ti dolazi veterinar 6puta triput da stavlja sunđere i triput da vadi i da sugonal. Strogo pazi da aplikator (cevka kojom stavlja sunđere) obavezno detaljno dezinfikuje posle tretmana svake ovce pojedinačno. Ako dovodiš ovnove sa strane dovedi ih bar 10 dana pred parenje da se priviknu na novu okolinu jer može se desiti ako ih dovedes u onaj dan da neće da skaču jer su uplašeni. Pari iz ruke dovoljan je jedan skok ujutro i jedan uveče da overi ako ovca hoće da stoji. Ako bi sastavio ovnove sa ovcama nebi se izmrkalo ni pola.
 
Moram primetiti po onoj narodnoj ,nezna dete sta je sto kila ; ja sam u jednom danu 15 maja 2009 posle vadenja sunjdera sa jednim ovnom upario 6 ovaca ,na svakih sat do dva sam pripustao ovna iz ruke .Bilo je malo cupavo u podne zbog vrucine ali kada je zahladilo posao je odradjen a zatim sam ovna markirao bojom i pustio medju ovce .Epilog 11 jaganjaca u oktobru .Ovan u formi 4 godine star poreklo iz obrovca i naravno preko noci ih je sve ofarbao sto znaci da ovan nije bio zaljubljive prirode isao je redom.Pozdrav :spavam: :spavam:
 
Nema pravila bez izuzetaka imao si dobrog ovna. Ali i najbolji ovan može da podbaci. Sto je sigurno sigurno.
 
Optimalno je na ovna 5 ovaca. Nepotrebno je kako sam procitao razduzit u tri cetri dana, jer nema svrhe, ako imas dva ovna na 10 ovaca.
Ne treba toliki odmor za ovnove.
Iz iskustva znam, posto sam radio projektu pripremanja sjemena za u.o. drugi i treci skok su uvjek imali puno kvalitetnije sjeme, od prvog.
Ovnove dobro treba pripremiti bar mjesec dana prije pustanja, a i pustanje medju ovce prije od 48 sati. Da pocnu muski hormoni djelovati :)
Dobro ih je povuci od ovaca par sati i ponovo vratit.
Takodjer i ovce kod sinkronizacije dobro pripremiti bar mjesec - dva prije.
Tri godine je dug period za sinkronizaciju, s obzirom da je proizvodni vjek ovce max. 5 - 7 godina. U tom periodu je treba iskoristiti da ti da max.
Pozdrav.
 
Gos Spensi je stručnjak i svakako to treba poštovati. Njegovi saveti su na pravom mestu. Međutim ako se nije sigurno u kvalitet ovnova mora se biti oprezno i raditi nasigurno. Dobar sjenički ovan star 3god može da oplodi i 10 ovaca za dan dok kod plemenitijih rasa nisam siguran. Domaće ovnove stvorila je prirodna selekcija tako da opstaju samo najjači. Odlično skače i romanov.
 
Plemenite rase se ne mogu niti su se mogle stavrati i usavrsavati bez kvalitetnih ovnova. Kod gen. selekcije opstaju samo oni koji su sposobni i koju imaju kvalitetan gen.
Dok kod prirodne selekcije oplodjuju i oni slabije gen. kvalitete, ali jace morfologije.
Nema nekog pravila. Pa pogledaj sv. prvake, narocito muzjake mljecnih rasa kod razliticit vrsta zivotinja. Ima ih, kada im pogledas sliku, takvih da ih nebi drzao u stali ni pod koju cjenu :)
 
Znaci 8 mj. u aprilu. Stavi ga, ali mislim da je malo premlad za uvodit ga u sinkronizirani estrus. Rizik je. Materijal kosta, a da sve propadne zbog ovna ::lose::
Ja bih jos jednog koristio za sigurnost.
Kakva su iskustva ostalih forumasa?
Pozdrav.
 
Bez starca nema udarca. Po literaturi mladi ovnovi kada se nađu u većoj grupi razmrkanih ovaca mogu se uplašiti i da uopšte neće da skaču. Prednost se daje iskusnim provereno plodnim ovnovima. U sezoni je druga stvar, jer neoplođena ovca ponovo je spremna za 17 dana.

Kod vansezonskog parenja nema popravnog, jer se radi o satima a ne o danima.
 
Trebao bi mi jedan savet gos Spensija pošto je stručnjak u ovoj temi. Ovcama u sezoni parenja daje se sugonal po 500 ij dva puta u razmaku od 5 dana da bi se izazvala super ovulacija. Još jedna metoda. Ovnom probačem markira se ovca u teranju. To parenje se propušta. Ovca ponovo ulazi u mrkanje za 17 dana. Dva dana pred mrkanje odnosno 15 dan od prvog teranja ovci se daje sugonal 500 do 700 ij. Ovo takođe treba da izazove super ovulaciju. Ja ovo nisam radio a priču sam čuo od jednog ovčara. Pošto mi ovo niko nije potvrdio nisam hteo da rizikujem odnosno da bacam pare. Ako bi ovo imalo efekta sigurno bi se isplatilo.
 
Je to je sistem izazivanja superovulacije na jajnicima.
Cesto i dobro ga je koristiti kod krmaca.
Kod ovaca mozes,ali uvjek postoji rizik.
Ako npr. imas ovce koje u velikom postotku daju dvojke, mislim da je nepotrebno. Uostalom prekomjernim upotrebljavanjem hormona mozes uzrokovati i patoloske promjene na jajnicima, te jalovost zivotinje.
Osobnog sam misljenja da je nepotrebno ovcu forsirati na tri, cetri jagnjeta, prvenstveno sta ih ne moze dobro uzdignuti, mali su i nikad nece doseci zeljenu tezinu u potrebnom vremenu.
A uz to su i rizik janjenja, uginuca ploda, ketoze itd.
Pozdrav.
 
Još jedno pitanje. Svojevremeno sam video na tv . Jalovim ovcama se stavlja sunđer koji stoji 42 dana. Posle vađenja sunđera koji je natopljen nekim hormonom ovca se ponaša kao da se ojagnjila. Ima mleko a nema jagnje. To je kao predviđeno za mlečne ovce. Muzle bi se cele godine izuzev 42 dana. Dali znate nešto o ovome.
 
Pozdrav svim kolegama.zeleo bih da postavim pitanje,a ima tu iskusnih kolega koji ce sigurno znati da mi daju odgovor.u martu prosle god.sam kupio dva zenska jagnjeta virtemberg ojagnjene oko 15.11.2009.inace,bliznakinje su,skroz identicnog rasta,gradje,isto hranjenje,nikakvih problema nisam imao sa njima.ovan je bio stalno sa njima do kraja januara ove god.pratio sam ih ovih dana i jedna ima vec lepo i veliko vime,treba ovih dana da se jagnji,odvojio sam je u poseban box,ali ova druga nema vimena uopste,nista.da li je moguce da je jalova ili da je kasnije ostala sjagnjena?a ako nije postoji li mogucnost da sada posto sam kupio novog ovna udje u estrus i ostane sjagnjena?
 
ako nije sjagnjenja onda ce kada ubacis ovna vrlo brzo da se pari, ali desava se da kod bliznih grla da jedno zna da bude jalovo, tako daj joj fore do nove godine da se ojagnji ako ne onda na klanje
 
Nazad
Vrh