Reprodukcija ovaca

Kolega Gacevicu trenutno tog Ramba nije moguce videti na sa planine.:)))Mali postao "stelt",ne znam sta je ali fotka se ne moze otvoriti.
 
sad kolega petrovo i ja razgovaramo o neplodnosti ovna,ipak je taj razgovor za ovu temu.naime,ovnic kog sam kupio pre dva meseca,star 11 meseci(postavio sam slike u temi virtemberg ovce) ne pokazuje nikakvu zelju za parenjem,ni jednom za dva meseca nisam video da vija ovce ili da skace na njih,cak nisam uocio ni karakteristicno podizanje gornje usne,nista.sa njim u toru su dve dviske koje nisu sjagnjene,i jedna ovca od koje sam sad odbio jagnjce.on samo jede,muva se po toru i lezi,neobicno je miran,cak i kad ih pustim napolje,ostale ovce se krecu,skacu,zivahne su,a on samo seta i legne.kupljen je iz stada od 350 ovaca,gde su sve ovce bile zajedno,gazda kaze da ga je video kako pari ovce,kod mene nikakve stresne situacije nije imao,ne znam sta da radim,ako neko ima ideju,svaka pomoc ce mi koristiti.
unapred hvala.
 
da ti ispricam moje iskustvo imali smo ovna pramenkin kupili smo ga za parenje on je htio da pari trcao je za ovcama njuskao i u sezoni skakao po citav da ovce su stajale on skoci malo bude i odma sidje i po citav da ih je tjerao na kraju samo se jedna ovca ojagnjila nije bio uredu dali je bio neplodan ili slabe plodnosti neznam uglavnom on je prodan a ta ovca sto se ojagnjila jagnje je povuklo na nju i zasad je dobar imam i njegove slike u temo vlasicka (travnicka)pramenka kupili msmo novog provjeren je slike tog ovna starog pa cu nekad posavit ali je taj ovan imao kratak rep mi kazemo sto duzi rep bolje tako da i krupnoca i velicina je bitna ovaj tvoj ovnic sto nece da pari nije mali i ima dovoljno starosti
 
E,to za rep sam i ja cuo,i bas ovaj ovnic sto nece da skace ima rep do zemlje maltene.ne kazem da je tacno da sto duzi rep to bolji ovan,ali ovaj stvarno ima dugacku repinu.
 
kod nas ovo pravili vazi samo za pramenku a za druge neznam nebi reko jer je bio pramenkin ovan imo je kratak rep a to kod nas nije toliko pozeljno ali ovaj novi ima dugacak rep
samo me cudi sto tvoj ovnic nece da mrce jer nije on sezonski pa da ceka imas li ti svoji muski jagnjadi i koliko su stari
 
Cesto kod mladih ovnova, ces se susresti s tim fenomenom. Ne vidis in nikad kad skacu. Npr. u jednoj farmi gdje smo prakticki bili cjeli dan, niko nikad nije vidio ni jednog od mladih ovnova koji su prvi put uvedeni u reprodukciju da skace. Bilo ih je jedno 30 -tak u svakom boxu s 10 ovaca. Kad smo radili ultrazvuk radi utvrdjivanja gravidosti, svega 5-6 % ih je ostalo neoplodjeno :) Vjerovatno je vecina skokova bila tijekom noci i dana kad nikoga nije bilo u pokretu :)
Pozdrav.
 
meni za ovaj slucj je bilo sigurno da je ovan bio neplodan a to da mlade ovnove nemoze uhvatiti kod nas neznaci jer uvijek kad neko kupi mladog ovna za ovce on odma pocne da njuska i skace mada sve je moguce
 
ali,eto bas zacudo,niko ga nije video ni da njuska...
jedne stvari se bojim.mislim da je ukrsten sa cigajom,jer sam video da taj covek od koga sam ga kupio ima i ukrstene ovce cigaje i virtemberga,a ovaj ovnic bas ima i crne mrlje oko ociju i na njusci,pa se bojim,znajuci da je cigaja sezonska ovca,da nije povukao mogucnost samo sezonskog parenja od cigaje.da li je moguce da je to u pitanju?
 
mogu ce je da povuce sezonsko jos ako ti je taj covjek od koga si uzeo reko da ga je vidio da mrce moze da bude jer nece nije sezona imali ko blizu tebe starijeg w ovna
 
Prica mi jedan moj komsija, koji ima oko pedesetak pramenki ,da navodno ovcama pred parenje treba sisati vunu oko one stvari?Dali je ovo neophodno,posto ovdje ima dosta profi odgajivaca,pa vjerovatno bolje to znaju ?
 
mogu ce je da povuce sezonsko jos ako ti je taj covjek od koga si uzeo reko da ga je vidio da mrce moze da bude jer nece nije sezona imali ko blizu tebe starijeg w ovna
rekao mi je da je video da mrce ovce,sad koliko mu je verovati.ima jedan komsija starijeg virtemberg ovna,moracu ga dovesti i staviti sa ovcama,a ovog odvojiti.
zar i ovnovi zavise od duzine dnevne svetlosti,tj.da li su i oni kao i ovce potpuno vezani za sezonu parenja?
 
kod rasa sa sezonskim koliko ja znam da mada i tu nekad ima izuzetaka na primjer ovce ti ostanu jalove a imas sezonskog ovna a nije sezona mozes da ga odvojis na mjesec dana ili 20 dana na dobru hranu isto pojacas i ovcama i onda ih pustis zajedno ja mislim da bi se mrkale ali opet neznam najbolje je sa provjerenim ovnom jos ako nije sezonski i ovce ce ti se oganjati
 
koliko sam ja citao knjige,a tu mislim da knjigu reprodukcija ovaca od dr.Blagoja Stancica,ovnovi gotovo svih rasa su aktivni tokom cele godine...
nesto drugo je problem,ali sta?
 
i ja imam isti problem imam mladog ovna ima oko 80 kg sa instituta za stocarstvo (sad dali je MIS ili IDF neznam ), isto je vizuelno ne aktivan samo jede i lezi... s tim da je neverovatno plasljiv .. ja stojim kod jasala ostale ovce i jagnjad jedu a on ne prilazi sve dok se ne sklonim .. neznam sta da radim na kraju cu uzeti neku motku i ubiti baksuza..
 
prijatelju,video sam kod jednog kolege sa foruma jedno resenje,pa cu ja to probati.stavicu mu onaj marker oko stomaka,pa ako ofarba koju ovcu znacu da skace kad ja nisam tu.probaj sa tim.marker je 420 din,a pojas mozes sam napraviti.e,sad neki mi kazu i da nije lose ubaciti i jednog jos mladjeg ovna,onda se starijem ovnu ljulja presto i mora da mrce ovce da sacuva teritoriju.
 
Sava21 jesi doveo drugog ovna ili ti je sa njima idalje ovaj
to jeste rijesenje ali moze mu se ovan odvojiti od ovaca na nekih 20-40 dana i onda se pustiti da mrce
to kad se uvede mladji ovan neznam ali dali hoce i taj mali da mrce jer ako se dovedu i ako nisu velike razlike dolazi do udaranja
treba gledati dali dize gornju usnu na mjesto gdje se ovce pomokre
 
ne dize gornju usnu garantovano,posmatrao sam ga.nisam doveo drugog,sad cu mu staviti taj pojas,pa ako ne skace,ide na klanje,ne treba mi takav ovan jer ja sad stvaram stado,bitan mi je dobar ovan.
 
Druze nemoj da prnaglis, sa ovnom je najverovatnije sve u redu samo je mlad i plahovit.I ja sam imao takvog nisam nikada video kada mrce a jaganjci su dosli kad treba.Inace ako ovce nisu u teranju nevredi ni od najboljeg ovna.Inace ako hoces da budes siguran dovedi starijeg ovna pa ako utvrdis da neka trazi ti pripusti tvog iz ruke.
 
Nazad
Vrh