REN

mirkem

Član
Učlanjen(a)
5 Dec 2011
Poruka
85
Lokacija
Lajkovac
Interesuje me ima li nekih iskustava sa većim zasadom rena,na primer 50ari ili više?! Kakvo zemljište ren zahteva,šta zahteva od zaštite i na kraju krajeva isplatili se?!

 
Ja sam u poslednje vreme cuo da je gajenje rena isplativo,ali slabo ima literature o tome a i komentara,ako dodjem do nekog zanimljivog teksta prebacicu ga u ovu temu.............nameravam probati gajiti ren u neoj vecoj kolicini za pocetak mozda 10-20 ari pa cu videti ima li racunice za dalje,mada sam cuo da ima racunice gajiti ren.......
 
Ima racunice, Moje domacinstvo gaji ren na vecoj povrsini, a radimo I neku sitnu preradu. Ako vas nesto interesuje pitajte I reci cu vam ono sto znamo ja I moj otac.
Ima cime da se prska od nekih korova(to on zna),i zna se kada se vadi, kada se sadi, kada se kosi I bilo bi pozeljno da se navodnjava. Zabelezeni prinosi do sada su do 5000kg po hekraru.
 
Za povrsinu od deset ari da probam proizvodnju rena sta mi je potrebno i kolika su ulaganja,da li mora da se zaliva rasprskivacima ili kap po kap.Da li se seje iz semena i kako se u narednoj godini obnavlja proizvodnja na istoj povrsini.Ako imas vremena napisi u nekoliko recenica kad se i kako seje ren,kako se tretiraju korovi,cime se prihranuje,gde se kupuje seme.Imao bih jos pitanja,ali da ne bude previse sve odjednom.....

- - - - - - - - - -

Od jednog coveka sam cuo pricu da neka porodica u okolini Sapca solidno zaradjuje od 1 ha povrsine pod renom,u ovoj Srbiji to mi zvuci neverovatno da se sa 1 ha moze nesto zaraditi.......
 
Ren se sadi iz reznica(sadnica), mi ga sadimo sadilicom za krompir u prolece. Mozes da ga zalivas kako hoces ali nevalja preterivati jer onda postane krakast ne bude prav I dugacak, znaci redje ali obilno da bi isao za vlagom na dole, vadi se od septembra pa najkasnije do kraja aprila. Prve godine se vadi na dubini od oko 15-20cm a druge oko 25-35cm I tada se dobija kvalitet, kao I svake sledece godine.
Ja ga vadim velikim traktorom(145ks) I plugom za vadjenje sadnica, posle vadjenja zaorem njivu I ostavim ga. Kad se vadi u jesen moze da se seje psenica u njemu ali ja to ne praktikujem jer mislim da bi mu ona trosila hranu, ali je bolje za korove pa sad kako ko hoce.
Za hemiju I djubrenje moram da pitam tatu pa cu I to napisati, ali 3x15 mu sugurno ne smeta pre zaoravanja.
 
Kakva mu je trzisna cena,kako ide sa pronalazenjem kupaca,sad sam u dilemi oko potrebne mehanizacije od svega sto treba ja imam samo traktor od 45 ks.......kako se dolazi do sadnica......
 
Ja sam prodavao sadnice mislim da je cena bila oko 2€ kg ali cena zavisi od kolicine. Pronalazenje trzista jeste problem prva klasa je oko 150-200din/kg. ali to na pijacama a ko odkupljije rinfuz oko 80-100din/kg. Pa recimo mozes da ga posadis sadilicom za krompir ili kupus. Ja sam prvo vadjenje vadio malim plugom od toma vinkovic, a duboko vadjenje jednobrazdnim visoko klinastim plugom.
 
Da li se ren moze prodavati na kvantasu,jer po pijacama sa nekom vecom kolicinom rena pitanje je kome da ga prodam...
 
Nazad
Vrh