Religijska rasprava.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

pidikanac

Član
Učlanjen(a)
13 Jan 2010
Poruka
5.871
Lokacija
Bavanište
drugarice MAŠO vrlo sam radoznao da mi u starom zavetu nađete gde piše NEDELJA. nedelja se spominje samo sedam puta i to u novom zavetu i to u kontekstu prvog dana u nedelji ( sedmični ciklus) a što se tiče toga da to nije zapovest e tu se tek grdno varate jer neznate onda četvrtu zapovest koja poziva i kaže " sečaj se dana od odmora da ga svetkuješ ...."a u starom zavetu pročitajte malo u 2MOJSIJEVOJ od 20-og poglavlja pa nadalje da bi vam bilo lakše uporedite prevod Biblije Daničić-Karadžić sa recimo Bakotićem, šaričem, ima i drugih ali otom potom.želim da ti se zahvalim za trud i da te podstaknem da malo pročitaš nešto iz Biblije ali da čitanje nebude sa nekim predrasudama već poučno .pozdrav
 
Odg: Sta radite Nedeljom

ne znam zašto se svi koima postavim pitanje Nedelja i stari zavet kao i Nedelja kroz istoriju ljudi neče ili ne žele da razgovaraju ja samo želim da stvari postavim na svoje mesto i da poštujemo Bibliju i tačno ono što tamo piše. :cao:

druge prevode sam naveo iz istih razloga kao i vi a mogli bih onda da koristimo Aramejski za stari tavet i Grčki za novi zavet i opet će mo doći na isto jer se reč sabat i sabbat veoma razlikuju sabat je dan a sabbat označava odmor tako da nedelje u starom zavetu nema a u novim je ima samo na onim mestima koja sam već pomenuo :cao:
 
Odg: Sta radite Nedeljom

da me neshvatite pogrešno ja nemam nameru da se prepirem ili bilo šta drugo samo sam izneo biblijske činjenice i izvinjavam se ako sam vas povredio moim pisanjem još jednom se izvinjavam i pozdravljam :cao:
 
Odg: Sta radite Nedeljom

U potpunosti se slažem sa Mašom. Njeno tumačenje je najbliže onome što su mene učili na katoličkoj veronauci. U petak se posti jer je Hristos taj dan raspet na krstu. A Nedelja je treći dan nakon petka kada je po predanju Hristos vaskrso. I da ima milion drugih razloga zašto bi trebalo da slavimo Nedelju, nije mi jasno šta će ikom više od ovog jednog jedinog razloga? :sta: Hristos je došao na svet da bi nas izbavio. Svojom smrću On je otplatio sve naše dugove prema Bogu Ocu (Naravno to ne znači da ćemo svi automatski otići u raj nakon smrti - kako to protestanti uče! Već je za to potrebno par uslova: da budemo kršteni, da želimo da se pridržavamo Božijih zakona i da dobrim delima doprinesemo našem spasenju. Samo to što verujemo u Boga nije dovoljno. I Sotona veruje u Boga pa mu to opet ništa ne vredi, i dalje se krčka u paklu ::namigivanje:: ). Nedelja je dakle dan pobede Hristosa nad Smrću. To je ujedno i dan naše pobede. Taj dan slavimo i svoje Spasenje.
I sad ja vas pitam: zar nije dostojno i pravedno svetkovati taj dan u nedelji kad nam je Gospod Bog podario mogućnost da jednog dana, neokaljani Iskonskim Grehom i gresima koje smo mi sami počinili, mognemo stupiti pred Njegovo Sveto Lice??

I to što je neko rekao da mi garant zato svetkujemo Nedelju jer nemamo druga posla - nije tačno! Sad kad su bile ove kišurine, te jedne subote je granulo Sunce, a u nedelju je bio dan savršen za prskanje useva (a za ponedeljak je ponovo najavljena kiša) moj Otac nije hteo da dozvoli našem drugu da nam poprska useve baš zato što je bila nedelja! Moj otac nije nešto preterano religiozan, ali te osnovne stvari još uvek poštuje.

No... Kao što jedan Svetac reče: "Ko veruje, ne moraš mu objasniti. Ko ne veruje, ne možeš mu objasniti". Ja se inače klonim diskusija na temu vere, jer ne osećam nikakvu potrebu da se ja tu ikome pravdam. Diskusiju su izmislili oni koji bi sve dali samo da nađu što više takvih ljudi koji će njihove postupke odobravati, i da na taj način umire svoju savest!


Post je spojen: [time]1276096372[/time]
_________________________________________________
Маша je napisao(la):
Што би рекао Ф.Ниче "Не постоје чињенице,већ само интерпретације". Нема потребе за извињењем,свако је изнео своје мишљење,на потпуно културан начин. Поздрав :cao:

Mašo, moram i tebi jednu packu da lupim! :D Nemoj da mi spominješ Ničea, on je bio ateist.
A samim tim i ono što je rekao je glupost! Istina je uvek samo jedna. Bog je Istina. Ako bi postojalo više interpretacija Istine, Bog bi sam sebi protivrečio. A znamo da je to nemoguće.
Nemoj da mi zapadneš u jeres relativizma! :)
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Zaista ne razumem kakve to ima veze i sa čim! Stari Zavet sa svojim zakonima je prestao da važi na Veliki Četvrtak kada je Hristos sa nama sklopio Novi Zavet! Zašto se vi držite tumačenja Starog Zaveta kao pijan plota? A zašto je nama Nedelja dan odmora i svetkovanja, to sam već objasnio.
 
Odg: Sta radite Nedeljom

jesi li ti potpuno siguran u to što pričaš :sta: ako baš i nisi pročitaj MATEJ 5:17 pa mi reci šta je sve to ukinuto iz starog zaveta i nemij misliti da želim da te ubeđujem već želim da vodimo jednu konstruktivnu raspravu :cao:
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Attila M. je napisao(la):
Zaista ne razumem kakve to ima veze i sa čim! Stari Zavet sa svojim zakonima je prestao da važi na Veliki Četvrtak kada je Hristos sa nama sklopio Novi Zavet! Zašto se vi držite tumačenja Starog Zaveta kao pijan plota? A zašto je nama Nedelja dan odmora i svetkovanja, to sam već objasnio.
Tako je, Novi Zavet je ispunjenje Starog Zaveta.
„Стога, ако је ко у Христу, нова је твар: старо прође, гле, све ново постаде”
 
Odg: Sta radite Nedeljom

i samo da dopunim i da se ispravim Nedelja se spominje na 8 a ne na 7 mesta kako sam ranije i napisao i avo i tih osam mesta
1.matej 28:1
2.marko 16:2
3.marko 16:9
4.luka 24:1
5.jovan 20:1
6.prva korinćanima 16:1-3
7.dela 20:7-12
8.otkrivenje 1:10
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Odma sam znao da ćete za Mateja da se uvatite! :haha:
Istina. Deset Zapovesti će važiti uvek dok je sveta i veka. Ali tih deset zapovesti su sadržani u one dve što nam je Isus dao! Tako da on jeste DOPUNIO zakone.
E sad, pošto četvrta zapovest važi kako god da okreneš, Božji Dan se mora svetkovati. I opet se vraćam na prethodno rečeno: zašto svetkujemo Nedelju, to sam već objasnio.

Ali da ne ostane nedoumica koje je to starozavetne zakone Hristos ukinuo: pa recimo na primer da više ne moramo da se sunetimo. A sad ćete mi reći da to nije rekao Hristos nego Apostoli. A ja ću vam reći da je Hristos izabrao Apostole da bi propovedali Istinu.

I tako ćemo lepo u krug i u krug...
 
Odg: Sta radite Nedeljom

recitemi gde piše da je stari zavet ukinut već sam rekao pročitajte matej 5:17
 
Odg: Sta radite Nedeljom

A ja vam odgovorih post pre vašeg.
 
Odg: Sta radite Nedeljom

kao prvo postojalo je više zakona i ti
1.obredni zakoni
2.ceremonijalni
3.moralni
4.zdravstveni
i ko kaže da je zakon ukinut taj je delimično u pravu jer je ukinut ceremonijalni i obredni zakon a zdravstveni i moralni nisu ukinuti
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Svetkovanje Nedelje bih mogao da svrstam možda u Moralne zakone, nikako u zdravstvene. :haha:
I kao što rekoh: DA! MI SVETKUJEMO BOŽJI DAN. A ZAŠTO BAŠ U NEDELJU? ZATO ŠTO JE NA TAJ DAN PO PREDANJU HRSITOS VASKRSO IZ MRTVIH.
 
Odg: Sta radite Nedeljom

pa sada se nameće pitanje gde je to isus rekao da se svetost sa sa starozavetne subote kao dana odmora prenosi na nedelju ili su to apostoli uradili i ako su apostoli to negde u bibliji mora da piše :sta:
 
Odg: Sta radite Nedeljom

A da ja vas nešto pitam: je li imate vi neki poseban razlog zašto ne biste da svetkujete Nedelju kao sedmi dan?

Što se mene i moje vere tiče, meni je sve kristalno jasno. Bog je Istina. Istina je samo jedna. Na ovom svetu Istinu može tumačiti samo Magisterijum Jedne Svete Katoličke i Apostolske Crkve koju je osnovao sam Bog (znam da je ovde većina Pravoslavne veroispovesti, i znam da se sa ovom rečenicom ti isti nikako neće složiti. I odmah podvlačim da ne želim da učestvujem u novoj raspravi na temu Apostolske sukcesije itd. jer znam da niko nikog ubediti neće)
E sad: ako Magisterijum uči da Nedelju treba da svetkujemo i kao sedmi dan, i ako se to učenje poklapa sa viševekovnom tradicijom, onda je to tako, i za mene nema više pitanja. Roma locuta, causa finita. Rim je rekao svoje i dalje rasprave nema.
 
Odg: Sta radite Nedeljom

prvi zastupnici svetkovanja nedelje su Varnava iz Aleksandrije i Justin Mučenik iz Rima oni sredinom drugog veka spominju hristovo vaskrsenje kao jedan od razloga za svetkovanje nedelje .a prvi zakon o svetkovanju nedelje donet je u Laodikeji 364 god.u svom 29.kanonu. tako da u bibliji nema osnova za svetkovanje nedelje već u apokrifskim spisima koi nisu kanonizovani i u crkvenoj tradiciji koja nema autoritet Biblije
Post je spojen: [time]1276099351[/time]
_________________________________________________
jedini autoritet je BIBLIJA
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Evo ja cu da kazem koju... Mislim da ova vasa rasprava nije na mestu... Zna se da je Nedelja crveno slovo i dan za odmor. Takodje se zna da mi seljaci ne mozemo da praznujemo svaku nedelju. Zato kad moram nedeljom da radim prekrstim se i radim sto moram. Trudim se da ne radim nedeljom, jer nikad nisam uspeo da odradim planirani posao. Kazu da je to zbog toga sto sam rodjen na veliki praznik, ne bih da ulazim u diskusiju, kad moram radim, a gledam da izbegnem rad nedeljoim. :ppozdrav:
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Pretpostavljam da je kolega Pidikanac protestant pošto oni veruju da je Sveto Pismo "jedini" autoritet.
Što je samo po sebi glupost. Pogledajmo samo koliko ima podvrsta protestanata! I svi oni tumače Sveto Pismo na svoj način! Zašto ja da verujem njima kad očigledno nisu u posedu Istine.
Da je Sveto Pismo jedini autoritet, zar Bog ne bi u njemu rekao: E! OVO JE JEDINI AUTORITET! :) A neka mi kolega Pidikanac kaže GDE u Svetom Pismu stoji da je ono JEDINI autoritet? :D

Samo po pitanju Morala je Sveto Pismo nepogrešivo. A sve ostalo je u nadležnosti Crkvenog Magisterijuma, koji opet mora svako učenje podrobno da objasni i da uskladi sa Apostolskom Tradicijom.
Nije na nama vernicima da se upuštamo u religijske rasprave. Naše je samo da se držimo toga što Crkva kaže. A rasprave treba ostaviti sveštenim licima, koji se "malo" bolje razumeju u Učenje od nas.
 
Odg: Sta radite Nedeljom

Маша je napisao(la):
Црквено предање и светоотачка литература имају легитимитет осведочен од стране како Православне,тако и Католичке цркве. Они су,заједно са Светим писмом,неодвојив део Црквеног учења. Е,сад,ако ви не припадате ниједној од ових двеју Цркава,онда је ваш слободарски приступ разумљив.

Mislim da je Isusu dok je bio prikovan za krst ova razlika u razmišljanjima bila najmanje važna. Suštinu hrišćanstva čini Isusova poruka a sve ostalo su ipak samo nadogradnje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh