Recepture za spremanje koncentrata

I moj otac je hranio sa dosta kukuruza i prizvodio je vise belog mesa.Radio sam u fabrici stocne hrane gde se godisnje proizvodilo 2500 vagona stocne hrane uglavnom za pilice ali sam video brdo receptura,i svakom bih savetovao bez jecma nista.Ovo su vec moderne svinje i traze odredjene vrste hraniva da bismo imali kvalitet e jos da plate po kvalitetu.A ono derane kamo srece da je tako sa mojih skoro 60 ne ide.Pozdrav
Izvini za derane, to je nekako po inerciji u potpunosti se slazem sa tobom, ali kad se kod nas kvalitet još ne vrednuje u potpunosti pa se mnogo puta manje kvlitetna roba plati više, i obrnuto. Matematika u svinjarstu ne kaze uvek da su 2+2 uvek 4.
 
Ovo je jedan drugarski razgovor i ne treba izvini .Ja malo hranim ali volim da experimentisem jedino nema kvalitetan izbor prasadi a to je prvi uslov.
 
Uz patantove supere sam radio ogled samo sa psenicom i mogu reci da je prasad bukvalno nije imala na 1m slanine na trbusini,samo ona skrama koja razdvaja misice,sto se konverzije tice nisam primetio neku razliku,...A najbolje mi se pokazala kombinacija jecma i ovsa + super
 
koristim svoje sirovine sem sacme i premiksa i ne mogu jeftinu hranu proizvesti,od premiksa ustalio sam se kod patentovih ne kazem da su najbolji vec da se drzim njih 3 godine.Sto se psenice tice ne koristi je jer su mi savetovali da nije bas za svinje zbog brasna koji se talozi u zeludcu i izaziva cir,dali je tacno ili nije nek se jave koji imaju vise iskustva.A sto se matematike tice kolega nadalj potpuno si u pravu2+2 nikad kod mene nije 4 zato ostavljam svakom nek othrani za sebe koliko su potrebe.
 
Hoce da izazove cir brasno od psenice a isto tako i mnogo sitno samleven kukuruz ,resenje je krupnije sito na mlinu i nema problema.
 
hvala va na odgovorima .

zaboravio sam reci i jecam tu spada . to hranim za sebe .

nekako mi izlazi mlogo kad jede samo moje bez soje, i mlogo mast ima .najesen cu da probam sa soju pa cu vidim .kod men pateten ko super je 1450.sto je mlogo

.posteno ja cu dodam jos malo pa cu kupim 20 kila soju.
 
Obavezno dodaj sojinu sacmu ili ako imas u okolini mozes probati sojin griz ali samo pola 10 kg zameni sojinu sacmu to sam probao i rezultati su dobri.Probaj kukuruz i jecam u jednakom delu posto je za tebe to nije za prodaju.
 
8mm je za kukuruz u klipu, ja na velikoj mešaoni(imam sita od 3.5,4,5 i 8mm)sam juče mleo za goveda sa 5mm i prođe ne samlevena zrna žita i ječma(motor 7.5kw) za svinje meljem sa 4mm a na maloj meljem sa 4mm ali treba da kupim sa većim rupama.
 
Nisam neki svinjar....samo 3 krmace imam al sam se uhodo sa hranjenjem prasica...Koristim Rapic koncetrate...Dok su mali hranim ih pocetnim (granulama) a kasnije predem na super koji mijesam 4x1 u omjeru i potpuno sam zadovoljan...Prije sam mijeso patent premikse i soju,mekinje i prekrupu kukuruznu al nije to to
 
Potrebna mala pomoc......

Neznam zasto, ali svinje mi zadnjih 15 dana dobijaju proliv. Kako velike od 100kg tako i prasad od 30+kg koje sam stavio u tov.
Nema znakova bolesti, svinje su vesele i rado jedu samo je izmet redak, maltene u tecnom stanju.
Sumnjam da nesto od sastojaka u hrani koju sam pravim izaziva problem.Mada sam i do sada sam pravio hranu i nije bilo tih problema....

Receptura je sledeca:

za tov od 30-70kg

40kg kukuruz
30kg jecam
18kg Sojina sacma
5kg suncokretova sacma
4kg pivski kvasac
3kg aminogold

za vece tovljenike samo povecam kukuruz a smanjim soju i to je to.....

Sta bi tu mogao biti problem?
 
Prema mom iskustvu mikotoksini mogu biti problem, kao i sojina sačma. Proveri da li nema plesni u komponentama i sojinu sačmu malo sitnije samelji ili čak delimično zameni grizom ili pogačom.
 
Potrebna mala pomoc......

Neznam zasto, ali svinje mi zadnjih 15 dana dobijaju proliv. Kako velike od 100kg tako i prasad od 30+kg koje sam stavio u tov.
Nema znakova bolesti, svinje su vesele i rado jedu samo je izmet redak, maltene u tecnom stanju.
Sumnjam da nesto od sastojaka u hrani koju sam pravim izaziva problem.Mada sam i do sada sam pravio hranu i nije bilo tih problema.

Sta bi tu mogao biti problem?
Moze biti i ovo sto kaze kolega ali ne znamo kakve su ti komponetnte. Ako nisi kupio mnogo tog aminogolda promeni premiks, moze biti od njega a moze biti i da je bajat. Dosta eksperimentisem i imao sam sledecu situaciju. Npr kada koristim patent indy3% mogu jesti koliko hoces nece biti retke stolice-naravno pod uslovom da su komponente ispravne. A kada se prejedu s nutriplusom 3%(odlican premiks takodje) obavezno nekoliko tovljenika u boksu dobije redju stolicu. Aminogold sam koristio pre nekih 10 godina i od tada sam na patentu i nutriplusu a probao sam i druge i s ova dva sam najzadovoljniji. Tovljenike koji su vise povukli na jorksir hranim patentom a landrase nutriplusom to mi se pokazalo dobro. Obavezno gledaj datum na vreci, ili jos bolje po mirisu, jer znaju lopovi nekada da zapakuju stari premiks kome prosao rok u nove vrece. Tako nesto jedino patent ne radi to sam siguran 100%...za ostale nisam siguran imam dosta iskustva s tim...
 
Da li ici sojina pogaca i suncokretova sacma ili izbaciti suncokretovu sacmu i ici sa povecanim udelom sojine pogace? Da li kombinacija ova dva izvora proteina ili samo jedan?
 
Sa dobrim premiksom je uvek bolja varijanta oba. Suncokretova sačma je bogata sa aminikiselinama sa sumporom i dobra su dopuna pre svega lizinu koga ima u sojinim prerađevinama, plus pojeftinjuje smešu i ne smanjuje proizvodne pokazatelje i povećava profit.
 
Nazad
Vrh