Receptura za spremanje kocentrata za tov junadi

Da li je neko silirao zrno jecma sa 30% vlage?
Kao kukuruz zrno sto se se silira sa 30% vlage.
 
Da li je neko imao problem sa bikovima da mu do 470-500kg dodju lepo i brzo a od te kilaze samo stanu i pocnu da propadaju? Rebra im se provide... meni vec treca tura tako. Mislio sam prvo da je do genetike, pa do hrane,sada sam im sve izbacio i samo jedu jecam i kukuruz pola pola. Probao sam da stavljam i premiks, kostovit, stocni kvasac,dikalcijum, stocnu kredu, stocno brasno, suncokretovu sacmu i stalno isto... doduse nisam sve stavljao uvek u punoj dozi jer je neisplativo ali prosto ne znam sta im fali vise....
 
Da li je neko imao problem sa bikovima da mu do 470-500kg dodju lepo i brzo a od te kilaze samo stanu i pocnu da propadaju? Rebra im se provide... meni vec treca tura tako. Mislio sam prvo da je do genetike, pa do hrane,sada sam im sve izbacio i samo jedu jecam i kukuruz pola pola. Probao sam da stavljam i premiks, kostovit, stocni kvasac,dikalcijum, stocnu kredu, stocno brasno, suncokretovu sacmu i stalno isto... doduse nisam sve stavljao uvek u punoj dozi jer je neisplativo ali prosto ne znam sta im fali vise....
Da nije, kolega, pneumonija u pitanju. Kakvi su klimatski uslovi u objektu, higijena, izdjubravanje...?
 
Da nije, kolega, pneumonija u pitanju. Kakvi su klimatski uslovi u objektu, higijena, izdjubravanje...?
Higijena je dobra. Prethodna tura je bila slobodan tov i nikad nisu bili u glibcu i nisam cekao da ima puno djubreta cistio sam i uvek su imali svezeg vazduha da kazem. Ovi su sada vezani, cisti se redovno ujutru i uvece i poceli smo bas zbog toga i u podne da cistimo da im bude svez vazduh i uvek cisto trudimo se da bude.
 
Kako su hranjeni do kilaze kad pocnu da staju i propadaju ,po volji ili obrocno?
Koja je receptura hrane ,koju kolicinu hrane dajes u odnosu na njihovu trnutnu tezinu?
Sve to ima uticaja i desava se da se u mladjem uzrastu preforsiraju i stvore velike masne neslage ,kako nas narod kaze "zatvore se" i onda kad bi najvise trebali da jedu i napreduju oni pocnu odbijati hranu.
 
Kako su hranjeni do kilaze kad pocnu da staju i propadaju ,po volji ili obrocno?
Koja je receptura hrane ,koju kolicinu hrane dajes u odnosu na njihovu trnutnu tezinu?
Sve to ima uticaja i desava se da se u mladjem uzrastu preforsiraju i stvore velike masne neslage ,kako nas narod kaze "zatvore se" i onda kad bi najvise trebali da jedu i napreduju oni pocnu odbijati hranu.
Obrocno hranim sve od pocetka. Nisam neki da ulazem previse, premiks,suncokretova sacma i kukuruz i sada je stigao jecam... trenutno ovih 6 sto propadaju jedu oko 30 kg hrane te i pojedu oko 2,5 bale lucerke. Bala ima oko 15kg maksimalno. I po njima oni bi jos mogli da jedu ali ne smem da im dam, jer se plasim da se ne prejedu sto je jos gora situacija... sve ovo je na dan...
 
moji imaju 200 kg i jedu u proseku pet kg koncetrata plus sena lucerke poslobodnoj volji .kad predju tezinu 400 kg onda peglaju oko 10 kg koncetrata u proseku i tako teraju do kraja tova ,slobodan tov obrok je stalno pred njima seno i slama se daju ujutru i uvece koliko god mogu da pojedu a to je rol bala sena na 2 dana na njih pedeset komada,koncetrat pravim sam kad su u toj fazi preko 400 kg 18 posto suncukretove sacme 2 posto kulmin i ostalo mekinje i kukuruz
 
Ureja je preskupa od toga nema nista. Bas u svaku mesaonu soli ili jednom mesecno? Posto kad upacim so nekako mi bistro balegaju.
 
Ja nikad nisam stavljao so kredu itd od kad koristim ove strane premikse u njima ima sve . Nekad sam razmeravao kad je premiks bio samo vitamin pa se dodavalo sve ostalo kreda dikalcijum so ,kad sam presao na Rindamast samo premiks i to islo ga 1 posto do 1.5 posto nije trebalo nista dodavati a goveda napredovala ko besna.Svi ovi strucnjaci ma nema sanse da je svu upakovano u 1 kg mora so ovo ono jbg svaba sve upakovao goveda samo bubre od toga
 
Hoće biti problema kada bi bikovi jeli više kabaste hrane nego kocentrat?
 
Kad nema sena... Dobra je i slama. Sećam se da su moji u početku bojkotovali slamu ali posle im je bilo daj šta daš.
 
Nazad
Vrh