Razrivač (Gruber)

Da, ocito ta Puma nije imala toliko tegova jer je ona tezila nesto oko 8 t.
Kao i za plug i za gruber treba tezina.
 
Ima li jos neko da vec 4-5 godine za redom ne koristi plug.
Ja sam jedan od njih, ali pitanje je sta dalje.
Neki kazu orati svake 3,4 godine, a neko kaze da tek tada krece efekat razrivanje.
Ne znam za koju soluciju da se odlucim....
Pa ako mogu neki saveti.
 
Imao sam ja jednu parcelu pola podrivanu(razrivanu) sa onim tupanjcem od 5 radnih tela a pola oranu.
Nije bilo razlike u prinosu,jedino mi je orana na oko lepše izgledala (možda samo subjektivan utisak).
Što se tiče potrošnje nije ni tu bilo neke razlike što sam ušparao jesenas vratio sam u proleće zbog više slame.
Prvi put sam radio pa sam tako prošao,neiskustvo.
 
Pošto smo ove godine uzeli gruber, od sada pa naredne tri godine jednu parcelu ću pola da orem a pola da razrivam, e tek onda četvrtu godinu ćemo da gledamo razliku...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Na dve parcele sve je potpuno isto sem osnovne obrade.Na oranom vlaga 13.3% a na dvaput gruberisanom 15.7%.Kukuruz na gruberisanom vidno mnogo bolji.
 
Pa pazi, kod mene je ove godine najbolji kukuruz gde sam u prolece pretanjirao repicu....
Sad to je po meni samo srecna okolnost ne nesto sto bi trebalo praktikovati
Ipak duzi niz godina treba da pokaze neku prednost
Mada mislim da kad se sve oduzme i sabere docice na isto
 
Грубер ро је оно што има више радних тела и иде плиће, док подривач иде до по метра и више у земљу јел тако, пошто ми ово писање некако све конфузно, те се спомиње груберисање те подривање у пјединим коментарима....
 
Piše u naslovu razrivač pa u zagradi gruber što mu dodje isto. Tako da razrivanje ili gruberisanje je isto, dok podrivanje je nešto drugo. A i ima tema podrivači i tamo se spominje podrivanje...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Ima prica da kada udari susa vidi se razlika I da je mnogo bolje na oranom.
To mene plasi, a inace mi se vise svidja rad gruberom.
Kod mene ove godine nije bilo pukotina u zemljustu kao kod ostalih....
 
Tanjirano sojiste na cca 10 cm i sada uradjeno sa gruberom na dvadesetak cm. Ucinak je 3 kj/sat a potrosnja 7 - 7.5 lit/KJ + 4-5 lit tanjiranje.

h3AHQq5.jpg


KqI46kJ.jpg
 

Kukuruz i soju.

Cici da li je moglo da prođe bez tanjiranja?

Naravno da je moglo da prodje bez tanjiranja ali ja ne zelim bez tanjiranja. Ovako su bolje sakriveni zetveni ostaci i nemam problema u prolece prilikom spremanja. Drugi razlog je kada se potanjira odmah posle kombajniranja napravi se tampon sloj od desetak cm i zemlja se mnogo manje isusuje nego da stoji nedirnuta.
 
Ljudi be mogu da radim na vise od 20cm, suvo he dole.
Sta mislite da li je dovoljno za kukuruz? Za suncokret pretpostavljam da jeste...
 
Nazad
Vrh