Razne mere za površine zemljišta

I u mom kraju samo hektari i ari,samo po neko od starijih ljudi koristi meru lanac i sve ostalo mi je poprilicno konfuzno. :sta: Verovatno nisam navikao i zato jedan ovakav forum moze da bude vrlo poucan po mene. :D
 
koristiti te stare mere vise je nepotrebno, cak su ih i englezi zabranili. inace jedan inc je jednak duzini tri prosecna zrna jecma, a karat je prosecna tezina nekog semenja, toliko o tim standrdima.
 
Nema govora o odbacivanju starih mera i nije istina da su ih englezi zabranili. Ja imam totalku i gledam engleske televizije i oni sve govore isključivo u njihovim merama. Plugovi će se zauvek meriti colima, a i vodovodne cevi, daske i ko zna šta sve. Većina nas nema pojma koliko mu koji traktor ima snage u kilovatima, ali zato bi i pijan znao da kaže koliko koji ima konjskih snaga. Danas su i stare mere precizne, a na svakom mobilnom telefonu postoji digitron, a da ne pričamo tek o konverterima na internetu.
Službeni jezik je službeni jezik, ali u svakodnevnom govoru, kao i velika većina u mom kraju i ja kao meru za površinu najčešće koristim jutro i nemam u planu da tu naviku menjam.

E, da sad sam se setio, da li je neko čuo za nemačku milju? Ako u nekim starim spisima naiđete na razdaljinu u miljama, a da se radi o današnjoj severnoj pokrajini, treba imati na umu da nije u pitanju englaska milja od oko 1,6 km, već nemačka od oko 10 km.
 
eeee bato to je nasa srbija 116 mera i naziva za jedno te isto to moze samo kod nas pa neka neko kaze da ni smo posebni :haha: :haha: :haha:
 
Da se i ja nadovezem na diskusiju.Dakle ovako,kod mene u Semberiji povrsina se izrazava u dulumima sto je okruglo1000 kvm.Iliti ovako.
1 dulum=1000kvm=10ari=0,1 hektar
Po meni je ovo dosta jednostavan nacin,jer dulum koristi OKRUGLU mjeru kvadratnih metara(metar/ osnovna jedinica u SI sistemu).Zgodna mjera je i ar i hektar,ali prvi je premali adrugi preveliki za neke njive.U praksi to izgleda ovako recimo.Povrsina od 43850kvm-43 duluma i 850 kvadratnih(metara).U katastarskim knjigama,planovima i rjesenjima ovdje u Bijeljini sve je izrazeno u kvadrat. metrima sto je i najpravilnije mada je malo neprakticno za neku njivu reci da ima recimo 150 000 kvm. :ppozdrav:
Savoris da li je ovako i kod tebe ?
 
I vamo kod mene, ja sam od dede i caleta ucio da zemlju merim u LANCIMA! Ali, pojavili su se ovi malo savremeniji paori, ili ti poljoprivrednici koji sada zemlju mere u hektarima. OK je to, preciznije, sta ti ja znam, ali sam ja navikao na lance, fate, vrste. Pa kad sumnjam da mi je komsija usao u njivu ja mu odokativnom metodom odfikarim vrstu, dve-tri, pa neka se on malo pita posle. Pozdrav iz Alibunara
 
3 FU je napisao(la):
I vamo kod mene, ja sam od dede i caleta ucio da zemlju merim u LANCIMA! Ali, pojavili su se ovi malo savremeniji paori, ili ti poljoprivrednici koji sada zemlju mere u hektarima. OK je to, preciznije, sta ti ja znam, ali sam ja navikao na lance, fate, vrste. Pa kad sumnjam da mi je komsija usao u njivu ja mu odokativnom metodom odfikarim vrstu, dve-tri, pa neka se on malo pita posle. Pozdrav iz Alibunara
Ma u pravu si kad poznajes svoju njivu OCIMETAR je najbolje mjerno sredstvo za neuljudne komsije. :D :haha: :haha: :haha:
 
Dragi forumaši, vidim da je naša nam lepa zemlja toliko različita po pitanju mera, a čak se može reći i da je unikatna. ::namigivanje::

Različitost u merama površine potiče od naše istorije i definitivno predstavlja zaostavštinu na kojoj u budućnosti treba raditi. Treba uređivati ovu našu lepu zemlju, a samim tim i mere za površinu, na taj način da svima bude lakše, univerzalno, i u skladu sa standardima. Moje je mišljenje, da treba "preći" na metre, are i hektare, jer samo tako ćemo ići u korak sa svetom. ( SI sistem...)
Kao što je neko napisao u prethodnim postovima, sve se izražava "po hektaru", npr. đubrivo/ha, prskanje/ha... Pa zar ne bi bilo lakše da svako zna koliku površinu obrađuje u hektarima? :sta:
Mislim da bi svaki poljoprivrednik u našoj zemlji trebao da površinu svoje imovine izražava u ha/ar/m, i da to bude univerzalno za sve.
 
Dragi forumaši, vidim da je naša nam lepa zemlja toliko različita po pitanju mera, a čak se može reći i da je unikatna.

Različitost u merama površine potiče od naše istorije i definitivno predstavlja zaostavštinu na kojoj u budućnosti treba raditi. Treba uređivati ovu našu lepu zemlju, a samim tim i mere za površinu, na taj način da svima bude lakše, univerzalno, i u skladu sa standardima. Moje je mišljenje, da treba "preći" na metre, are i hektare, jer samo tako ćemo ići u korak sa svetom. ( SI sistem...)
Kao što je neko napisao u prethodnim postovima, sve se izražava "po hektaru", npr. đubrivo/ha, prskanje/ha... Pa zar ne bi bilo lakše da svako zna koliku površinu obrađuje u hektarima?
Mislim da bi svaki poljoprivrednik u našoj zemlji trebao da površinu svoje imovine izražava u ha/ar/m, i da to bude univerzalno za sve.

Je, u tvom kraju govore u hektarima, pa ajcad svi da se prebacimo onako kako si ti navikao. Eto, sad sam još ispao i zagovornik trivijalnih mera. :haha: More, sve bih ja vas zagovornike dosadnog metričkog sistema prvo pitao koliko vam koji traktor ima snage u kilovatima i koje su im dimenzije guma u milimetrima? Al, kao iz topa da kažeš, a ne da čitaš na prste! :haha:
Ja, baš kao i ti nemam nameru da menjam navike, ali ja bar ne tražim od drugih da se prilagode meni. Verujem, da si kojim slučajem iz nekog drugog okruženja, da bi i sam govorio u fatovima i motikama i prodavao kuruz na mericu. Kad bi ovde kod mene neko probao da govori sa običnim ljudima u metričkim merama, ljudi bi ga gledali kao da je pao s Marsa - Šta ovaj tu izigrava nekog "stručnjaka"? Kad oćeš da govoriš ko gospoda što govoru odma nisi njihov čovek i neće ništa ni da ti kažu ili pomognu, samo još gledu da te zaj**edu. Sije se na dubinu od tri ili četir prsta, na rastojanje od jednog opanka i ore se duboko ko flaša piva.
U ostalom NS seme pakuje setvene jedinice posebno za hektar i za katastarsko jutro, pa ko kako voli nek izvoli. Moja žitna sejačica se podešava na lbs/acre, pa ajcad neznaj mere nego teraj pravdu sa tvojim SI sistemom. :haha:
Sad ozbiljno mislim. Nismo ovde da bismo se ubeđivali da li su bolje stare - trivijalne ili metričke mere. Ovde smo da bismo eventualno pomogli jedan drugome kako da konvertujemo iz jedne u drugu meru. I eventualno objasnimo šta znači koja mera i gde je ko i zašto koristi.
 
Poslednja izmena:
naisao sam na zanimljiv tekst, evo izvod (izvor)

Ako su ljudi iz konteksta i shvatili da je riječ o zemlji, još ne znaju koliko je to zemlje – malo ili mnogo – ako ne znaju ni približno koliko zemlje obuhvaća jedan lanac. No čim je riječ o mjerama, pa još k tome starima, sigurno ćemo se zaplesti kao pile u kučine. U jednim izvorima piše da jedan lanac iznosi 793 m2, a u drugima 7193,3 m2, što je velika razlika, no kako se ti podaci ponavljaju na više strana, možda je riječ i o pukom prepisivanju podataka bez računanja. Tomislav Ladan (Riječi, ABC naklada, Zagreb, 2000) piše da lanac odgovara jutru zemlje (ralu), danu oranja ili jugeru (lat. iugerum). Negdje se govorilo i vreteno (lat. aratrum, plug), a sve su te mjere u starom Rimu iznosile 2520 m2. Martin Jakšić pak u svojoj knjizi Divanimo po slavonski (Pergamena, Zagreb, 2003) kaže da je lanac zemljišna mjera od 19 m ili 10 hvati. Ako krenemo tragom tih mjera, naći ćemo se u nebranom grožđu. Naime, dan oranja iznosi kod nas 4000 m2, a jutro (zemlje) ili ral 5760 m2 ili 4320 m2. Jutro ili ral (oralo se ralom, ralilo) obično se mjeri u četvornim hvatima (ili, razgovorno, fatima), a jedan hvat ima 3,5 m2. No i opet se postavlja pitanje: u čemu računamo – u bečkoj ili u mađarskoj mjeri. To nije svejedno, jer ni vrijednosti neće biti iste. Po bečkom izračunu, ral obuhvaća 1600 četvornih hvati (5760 m2), a po mađarskom 1200 čhv (4320 m2). Valjda su Austrijanci orali brže od Mađara, pa im je i mjera veća. Dan oranja, da smo jako dobrohotni, još bismo nekako i mogli nategnuti na sličnu mjeru, premda 4000 m2, 5760 m2 i 4320 m2 nisu iste veličine, no od lanca koji iznosi 793 m2 ipak se bitno razlikuju. Ako počnemo malo računati, vidjet ćemo da 2000 čhv ipak daje 7193,3 m2 (2000 x 3,6), što odgovara jednom lancu, i to srijemskom. No kako veličina lanca varira, kao što varira i trajanje dana, sve se te veličine podudaraju negdje više, a negdje manje. Mene ovdje lanac zanima u prvom redu kao riječ, a ne kao veličina, no i o ovim raskoracima valjalo bi povesti računa, jer su mnogi podaci s raznih društvenih mreža (neprovjereni kakvi već jesu) pravi rasadnik pogrešaka. Ima još jedna stara mjera za površinu zemlje koja je već potpuno zaboravljena. To je motika zemlje. Iznosila je 800 m2 (no ni ona nije svuda ista, jer npr. na Hvaru može biti i gotovo upola manja). Motika je poljoprivredni termin i odnosi se na oruđe koje je starije od pluga. Razumljivo. Čovjek je najprije sve radio sam, a kasnije je pripitomio životinje da mu pomažu u radu. Danas više nema ni konje ni volove nego traktore i motokultivatore. Motika, prasl. *motyka, izvodi se iz ie. korijena *mat-, što znači kopati, udarati. On je i u lat. mattea, iz čega će se ispiliti i macola (mlet. mazzola, željezni bat kojim se tuče kamenje) i mačuga (toljaga, kijača). Motika zemlje rabila se (gdjegdje se rabi i danas) osobito za vinograd, a matornik je mjera za vinogradsku česticu koju može okopati jedan radnik u danu.
Od starih mjera ne treba zaboraviti ni dunum / dulum (tur. dönüm), što je 1000 m2 ili 10 ara. Ar je (uz ral) najčća mjera za površinu zemlje koja se spominje u križaljkama (=100 m2), a društvo joj pravi i akra (engl. acre), koja također varira od izvora do izvora (4048 m2, 4047 m2 i 4046,8 m2). Nije zapostavljen ni hektar (10.000 m2 ili 2780 čhv), kod kojega pretvorbeni račun iz mjere u mjeru uglavnom štima.
 
Једне године дошли неки Босанци код нас да раде.Биће од сејања све док се не обере кукуруз.Кад је било друго копање одведе их мој деда у њиве зване "у две дужи" у Владимировачки атар.Двоје кола на сваку увратину по једна.Воде за коње и људе мора бити,Две дужи су дведужи,
није кратко.
Путовали смо целу ноћ.Кола шинска без амортизера.Кад смо стигли било је близу 7 сати и одмах се фруштуковало па мотике у руке и напред.Отишли су и вратили се и таман за ручак.Још један круг и вечера.После вечере пита мог деду један од њих:Јел домаћине јесу ти све њиве овако дугачке?
Ма не ,ова је најкраћа .Мало се деда нашалио а они мислили озбиљно.Па јес`800 метара у једном правцу и није мало а још кад се на њиви трипут ноћи!
Беше година Господња 1959.
 
Ovde je sve u kj i fatima . 1 kj 1600 fati . Prvu meru sto sam cuo kad sam imao 3,5 godine je jutro tj 20 21 red na duz . Za hektar sam cuo tek kada sam krenuo da ucim SI system . Znaci ruke na ledja i korak je u dlaku 0.7 metra .
 
U mom kraju oduvek zemlju izrazavamo u arima i hektrima.To je vec poznato 1 ar=100kvadratnih metra,1 hektar=10.000 kvad.metra.Druga prisutna mera je dulum,samo ovde pod dulum se podrazumeva 16 ari ili 1.600 kvad.metra.Zato se i ja teze snalazim sa ostalim merama, ali ucimo polako.
 
Kod mene samo m, ar, Ha. Niko ne koristi druge mere, niti sam cuo da se ikad koristilo. Pa cak ni od najstarijih nisam cuo da koriste druge mere.
 
Predstojeci popis stanovnistva ce se popisivati tako sto ce se vlasnistvo zemlje upisivati u ha i ar. Da bi se prevazisle te stare mere u vodicu za popisivace na zadnjoj strani je dat pregled preracunavanja svih uobicajenih mera u ha i ar... pa izvolite preracunajte na vreme...
 
Predstojeci popis stanovnistva ce se popisivati tako sto ce se vlasnistvo zemlje upisivati u ha i ar. Da bi se prevazisle te stare mere u vodicu za popisivace na zadnjoj strani je dat pregled preracunavanja svih uobicajenih mera u ha i ar... pa izvolite preracunajte na vreme...

Ja sam sve rekao u merama kojima se služim u svakodnevnom životu, a nek ih pretvara u metrički sistem onaj kome treba. Ko će čuvati našu tradiciju ako mi ne budemo.

- - - - - - - - - -

Evo jedne interesantne nedoumice - izražavanje površine u merama za dužinu?!?!
Pre desetak dana sam bio kod tasta i sedimo nas dvojica tako za stolom, pijemo pivo i slušamo radio i baš išao oglas da se prodaje "desiat siáh ornej pôdy"(deset fati oranice) i učini se meni da je to nenormalno velika cifra, a opet mi došla i sama parcela suviše mala za poljoprivredno zemljište. Tu se tast samo nasmeje i razjasni mi nedoumicu.
Nisu u pitanju kvadratni fati nego dužni fati! Podrazumeva se, dakle da su u pitanju normalne duži. Znači standardna duž puta deset fati(ili 60 stopa), a to mu dođe jedan (veliki)lanac.
Dakle tih 10 fati nisu deset kvadratnih fati nego čak 2000 kvadratnih fati.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh