Rasipači mineralnog đubriva

Va lja li šta ovo ćeresto.Treba mi jedan manji za fergu i brdo.I ,ože li ko odokativno da kaže koliko baca u širinu.Cijena je bagatela 175e se cijeni a može vjerovatno i manje
 
Citam malo ovu temu i ne verujem sta sve mogu da procitam. Kada na rasipacu pise 1000l, verovatno se podrazumeva da je tolika zapremina kad je ravno natovaren a to sto mi tovarimo u kupu pa bude jos toliko u njemu, to je vec stvar rezije.

Rasipac Akpil 1200l. Natovareno u njega 2 vrece od po 600kg i jos preko pola vrece moze da stane u njega ali nismo imali potrebu da tovarimo toliko:

dsc1395.jpg
dsc1400.jpg
 
, a ni radni zahvat mu nije po prospektu, takođe je veći, sa NPK skoro duplo veći.

To tako treba da bi svugde bilo jednako rastureno (samo je sra... kad ides na medu). Mozes i to korigovati sa smanjenim obr. ali nije to to. Ja sam narucio limiter za moj ZAM 1501.

http://www.amazone.ru/390.asp
http://www.amazone.hu/files/Leaflet_Limiter_hu.pdf

Rasipac Akpil 1200l. Natovareno u njega 2 vrece od po 600kg i jos preko pola vrece moze da stane u njega ali nismo imali potrebu da tovarimo toliko:

moze da ti stane 1600kg od mesanog, cija je 1.2kg/l, i jos mozes da stavis 150kg (da stoji u kupu) a da ne curi kad udes u neku rupu.
 
Koliko psenice prehranite za jedan dan sa djubrivom tipa an ili san vi koji imate nosene rasipace od 1000-1500 lit zapremine?
 
Pitanje je bilo koliko može da stane, a ne i kako :osmeh:.
Neznam da li je i kod drugih rasipača sa dve lopatice isto, ali kod mene na nekih 400 o/min kardana, Ureu baca od 20 do 24 m, ali zato NPK baca od 30 do 38 m, u zavisnosti od ugla lopatica.
 
Pa kad smo clan kum i ja sa mojim od 450lit,od 1 poslepodne do uvece do 7,na 3 mesta,razbacali 36kj.Onda tek koliko ti veliki mogu da ucine...
 
Mi sa Vicon 600-700kg (12m baca NPK, urea 10m, san/an malko sire od urea) stane u zavisnosti od tipa vestaka razbacimo 50kj. Jedino kad za repu onda manje, jer ide vise vestaka po kj, pa je vremenski tesko ovome sto je u prikolici da nasece dzakove.:haha: Ti veliki rasipaci imaju po meni prednost sto kod kuce napunis i ne treba da se vuce prikolica. Jedan traktor manje i jedan sofer manje. Mana je sto kad je njiva uzana ili kad se promeni tip vestaka podesiti pravu dozu po jutru. Sa malim rasipacima, naspemo 100-150kg i onda podesimo dozu.
 
Nije problem podesiti, jednom kada se isproba, zapišem u tefter, pa sledećeg puta idem na sigurno :osmeh:. Podešavanje ili menjanje lopatica radim na njivi.
 
Svake godine se radi sa drugacijim vestakom. Ove jeseni smo prvi put radili sa Elixir 8-16-24 i curi najsporije od svih vestaka. Gadjali 250kg a bacili 210kg/kj na prvoj njivi. Sledecu smo dobro uradili. Urea ne curi jednako brzo. Kutina curi brze od Ruske itd itd.:ppozdrav:
 
Kako ocenite razmak gde da terate sa rasipacima zahvata 20-30m ukoliko nemate neku traktorsku navigaciju pa po njoj ida idete?Imate jos jednog coveka koji vam meri,razmerite i obelezite pre razbacivanja, sami izlazite iz traktora na svakom kraju da razmerite ili terate odprilike?
Nemojte misliti da vas zezam,hocu sve da saberem i oduzmem i stavim na papir da li mi se isplati kupovati novi rasipac sa tolikim zahvatom ili ne.
 
Kod mene u kraju ko ima takve rasipace ima i navigaciju.To je posao pravi.Kad stegne mraz bacaju i nocu.Ucrtaju jednom njive u navigaciju i mogu da bacaju po magli,snegu,noci.
 
Moj kolega nakon sjetve oznaci na uvratinama malim zastavicama gdje treba ici sredina traktora. Kad psenica nikne, krece od kraja njive koji ide ravno s medjom, udje u red i samo gas ravno. Na drugom kraju njive "zajasi" zastavicu i samo prati red dok ne dodje do kraja i onda "niklovanim okomjerom" dozira zadnji prolaz da nema previse preklapanja. Kad se jednom ugaze tragovi, prihrana psenice i prskanje se radi skoro pa na zmireci...

Sad ima automatsko zatvaranje tragova na sijacici i to je preporod, kako god okrenes.
 
Kako ocenite razmak gde da terate sa rasipacima zahvata 20-30m ukoliko nemate neku traktorsku navigaciju pa po njoj ida idete?Imate jos jednog coveka koji vam meri,razmerite i obelezite pre razbacivanja, sami izlazite iz traktora na svakom kraju da razmerite ili terate odprilike?
Nemojte misliti da vas zezam,hocu sve da saberem i oduzmem i stavim na papir da li mi se isplati kupovati novi rasipac sa tolikim zahvatom ili ne.

Na zitu koje sam ja sejao umem da poznam gde je sastav pa brojim a po oranju odokativna metoda mada je nezgodno jer smo u istom danu bacali i Ureu i Eurofertil gde je razlika i 6m u sirini bacanja i skroz drugacije leti djubrivo pa smo se igrali sa stelovanjem lopatica jer smo prvi put radili sa tim rasipacem ali nije problem, vidi se lepo dokle baca.
 
Nazad
Vrh