Rase koza i odabir prave za selekciju

Mihajlo 2. je napisao(la):
u mom mjestu, koze bez rogova više oboljevaju nego koze sa rogovima, a ove sa rogovima su temperamentnije, i meni se više sviđaju, ja imam jednu sa rogovima, najjača je u naselju a daje u prosjeku 3-4litra mlijeka, u punoj laktaciji, neka mješanka je bijele boje sa dugom dlakom. :ppozdrav:
Ovo nisam video ali nikad nije kasno. Mihajlo nisi dobro shvatio. Koze treba da imaju rogove ali treba im to skinuti dok su jarad. Kao što se npr nemačkom ptičaru seče rep, kao što prasiči treba da imaju zube ali treba ih i poseći,.....ima puno primera. Koze imaju puno osobina a neke su loše. Na primer da bodu, ma dovoljno je da se ćuškaju rogovima pa da po neko jare u stomaku nastrada ili po neko vime. Kada koze platiš 50-100€ onda nije važno. Kada neko koze gaji onako, ni onda nije važno. Ali ako neko hoće ozbiljno da radi i ozbiljno da zaradi, kada uloži novac u dobra grla, kada sa nestrpljenjem iz nekok planskog parenja čeka da dobije jarčića a dobije mrtvorođenče ili najbolja koza ostane bez pola vimena, onda hoće da ubije onu kozu koja je napravila povredu a treba sam sebe da ubije.
KOze se ćuškaju i bez rogova ali su bez rogova manje agresivne i manje opasne za okolinu i to je to.
futurefarming je napisao(la):
Ovakve postove volim! :D Jel' bi ti to sa alpinom biznis da praviš? :ppozdrav:
Sa onim što mogu da nabavim: Alpine, Sanske, nemačka šarena(alpina), a kasnije (pošto ne može odmah) Nubijke i Mursijske koze.
Za proizvodnju mleka sve su one dobre Kvalitet mleka može značajno da se popravi uvozom semena iz Fr.
 
jako tesko,okolina sarajeva,nesto oko mostara,ostao je skart,bolja roba zavrsila preko drine i save,za srbiju i hrvatsku
 
farmer je napisao(la):
jako tesko,okolina sarajeva,nesto oko mostara,ostao je skart,bolja roba zavrsila preko drine i save,za srbiju i hrvatsku
voliobi da znam kakva je procedura nabavke alpske koze iz srbije
 
@ elmir
na ovo pitanje može da ti ogovori neko ko je prošao ovu proceduru. Da je tu Brundalo on bi spomenuo čamac.....
Ja mogu da ti kažem samo da sam u izvesnoj meri promenio mišljenje da su koze u Srbiji loše. To jest, tu i tamo se čuje da ipak ima i dobrih. Ima ljudi koji tvrde da vode evidenciju mlečnosti pa čak i kvaliteta mleka ali nema dokaza ni za prinose ni za kvalitet.
Drugo, kod nas se najčešće sluša kako ta i ta koza daje dnevno 3 ili 4 ili više litara a to ništa ne znači. Jedino što je merodavno to je zbirni prinos mleka u celoj laktaciji, jer, dnevna proizvodnja je veća na početku pa pada, jer neke koze imaju kraću laktaciju a neke dužu... i tako dalje. Na primer koza koja daje (prosek) od 3 litra u laktaciji od 250 dana da godišnje 750 litara. Sa istim prosekom od 3 litra i 305 dana laktacije , kao što bi trebalo, to je 915 litara. razlika je značajna. Druga daje preko 20% više.
 
za redovnu proceduru saljete zahtjev u ministarstvo u sarajevo,pa nakon njihovog odgovoa pronalazite zeljene koze koje trebaju da prodju karantin,prelaz raca,pa nakon dolaska na odrediste vasa veterinarska stanica praqvi ponovo karantin,karantini idu na trosak drzave,ali sa obzirom na proceduru i papirologiju ja sam odustao od takvog postupka,nezaboravi da je to bosna gdje nije nista normalno......ja cu cekati mozda neka dobra koza prepliva sama drinu ili kojim slucajem pobegne preko pavlovica mosta,naravno da cu joj tad dati utociste u mom novom objektu gdje njih 30 tak vec ceka na prinovu
 
koze baš ne vole vodu....a ona što bi da trči po mostu, bojim se da bi završila u loncu državnih službenika.
Nego nešto se mislim ovi prvi jarići stižu dok je još zima = kabasta garderoba. Tri krupnije dame svaka po jare ispod jakne.....jedino treba obezbediti da neko ne mekne. Tu već treba stručna pomoć. Na primer kako na jarićqe utiče bensendin i koja je doza za par kila žive vage? ::namigivanje::
 
tar,ta ti ideja nije losa,mogu da pitam ujnu ona je apotekarka........dva muska jareta,jedno za srpsku carinu i drugo za carinu srpske republike :D i dok oni jedu i piju citavo stado preko pavlovica mosta se proseta :cool:.sada sve imamo samo nam nedostaju reziseri,glavne i sporedne uloge. :ppozdrav:
 
34pm45l.jpg

2wbyd7m.jpg

kod nas sve zamesano i mi zadovoljni ovako
 
Lepe kozice.Ima ovde svega i svacega:sanske,alpske a bogami i domace koze.Jarad su vidi se,lepo razvijena i "punacka",kakve su sa mlecnoscu?
 
Nazad
Vrh