Radovi u malinjaku

sto se tice mraza treba bas jak mraz da bude da bi unistilo maline ,preko minus 10, cak je mene sneg umaju zatekao pa nista joj ne zasmeta
 
Ja sam prosle godine povezao krtajem februara, a taj sneg je bio prosle godine, olistala je bila, procvetala i nista joj nije smetalao....

A evo ove godine ako budem mogo da udjem do 1 aprila, bicu srecan... Sneg se ne mrda ni na ovih 20 stepeni...
 
Postovani malinari, prosle jeseni smo suprug i ja posadili 80 ari maline(oko 2200 duznih metara). Prutici su poceli da pupe, da li je to znak da su se sadnice primile:sta:? Kada prskam prvi put s obzirom da jos nista nije izbilo iz zemlje i sa cim? Nasli smo i kokosije djubre, pa me interesuje kada djubriti(jesenas stavljena samo ruska 15ica), koja kolicina mi je potrebna, kako se razblazuje i koja je tehnika djubrenja, moze li zalivanjem? Svima veliki pozdrav i nestrpljivo ocekujem vase odgovore!
 
Postovani malinari, prosle jeseni smo suprug i ja posadili 80 ari maline(oko 2200 duznih metara). Prutici su poceli da pupe, da li je to znak da su se sadnice primile:sta:? Kada prskam prvi put s obzirom da jos nista nije izbilo iz zemlje i sa cim? Nasli smo i kokosije djubre, pa me interesuje kada djubriti(jesenas stavljena samo ruska 15ica), koja kolicina mi je potrebna, kako se razblazuje i koja je tehnika djubrenja, moze li zalivanjem? Svima veliki pozdrav i nestrpljivo ocekujem vase odgovore!
Marcelo, nista nediraj, pusti da se razvija, ako udari susa zali s vremena na vreme, vodi racuna sa kokosijim djubretom ono je jako pogotovo za mladu biljku, bolje nadji govedji stajnjak i okolo biljke ali nikako da dohvata lastar malo razastri, uzmi preparat Ridomil razmuti ga i zali malo. On ti je dobar fungicid i preventivno deluje na biljku i korenov sistem. A reci mi jesu li izbili novi lastari iz zemlje?
 
Nisu, samo su se pojavili pupoljci na pruticima koji su posadjeni. Ridomil kako se razblazuje i u kojoj kolicini se zaliva?
 
Nista to nediraj , treba da ti izbiju novi lastari iz zemlje, kad oni dostignu visinu dvadesetak cm onda seces te sipke gde ti sad pupe, a Ridomil 50gr na 10 lit. vode i zali, nista preterano. Radi obavezno analizu zemlje pa tek onda razmisljaj o vestaku.
 
Plavo ulje da isprskas...
Plavo ulje je za malinu dosta bolje od crvenog zbog vece koncentracije nekog elementa, zaboravio sam sad kojeg tacno...

Meni je jos sneg u malinjaku, neznam kad cu poceti sa sredjivanjem... Uglavnom na jednom panju koji se vidi su polomljenih svih 8 lastara. Nijedna se ne vidi od snega, sluti na katastrofu, ne znam dal cu uopste imati sta da vezem ove godine... Takodje cu da bacam djubrivo 15-15-15...

@xsale

Sipas flasu plavog ulja na 100l vode...

Dule,ti kao iskusan malinar bi trebao da zanas da Plavo ulje ide u koncentraciji 2 do 3%,sto znaci flasica od 1l maksimalno na 50l vode
 
I ja sam juce prskao sa plavim uljem i cipkordom , nego neki pupoljci su se otvorili i krenuli su listovi ;a negde jos nisu da nisam mozda zakasnio mozda je trebalo ranije . Iz ranijih postova sam procitao da sledece prskanje treba obaviti kad bude list;duz 10-15 cm , pa me zanima koliko treba vremena da prodje od prskanja do prskanja a da bude bezbedno za malinu . Hvala unapred;
 
Dule,ti kao iskusan malinar bi trebao da zanas da Plavo ulje ide u koncentraciji 2 do 3%,sto znaci flasica od 1l maksimalno na 50l vode

Nemogu da poverujem svojim ocima da sam ja nesto ovako napisao... izvinjavam se svima zbog ove greske...pobutao sam nesto posle neke pijanke...
Plavo ulje se inace rastvara u razmeri1:35 l ... 1l ulja u 35l vode...

Jos jednom se izvinjavam svima... desava se, sta da se radi...

Hvala futurefarming na ovoj ispravci...
 
radovi u malinjaku

Posto sam nov malinar i stvarno bih voleo da ovo bude neka lepa i svrsishodna prica moram i da pitam mozda vama i neka glupa pitanja . Pretprosle godine u sept. sam zasadio vilamet na nekih sest ari , devet redova po 31 metar i to je tako lepo zazivelo da sam bio veoma zadovoljan . Medjutim pocetkom avgusta je pao takav grad velicine jajeta i ve ci da je napravio masakr . Ma 15 dana ni trave nije bilo , od malina su ostali samo patrljci i iz te bede je izaslo sta je izaslo . Ma dobro to mozete iz mog profila da vidite kako je to do pre neki dan izgledalo , sad je orezano a lastari su krenuli na sve strane . Sutra cu da bacim djubrivo i da iskultiviram , nego nesto drugo me zanima . Ovaj cilager iz lestana koji me je i uveo u svet malina mi nesto nije jasan . Iz postova vidim i citam da po pravilu ide 4 eventualno 5 lastara u metar , a ja sam njegovu semu prekopirao jer sam iz njegovog malinjaka i navadio lastare . On u kucici da je tako nazovem ima po cetiri lastara i sadi na 25 cm razmaka sto znaci po 16 lastara u metar i hvali se da svake godine izadje ekstra sa rodom . Drugo ne vezuje samo sa jednom ili sa dve zice nego koristi vezice od materijala za proizvodnju carapa i vezuje pojedinacno . On mi je i ovih dana orezao i kako kaze ostavio da ima nesto za jelo . E sad sta ciniti , ma pusticu i ovu sezonu ovako dok mi ne stignu zdravi lastari pa onda ko svi ostali .

---------- Poruka napisana u 23:57 ---------- Prethodna poruka je at 23:54 ----------

A zicu stavlja na 60-120-180-pocinkovanu .
 
Malina prskana crvenim uljem i okopana.....polako se otvaraju pupoljci......za sada sve ok.....
5tefm.jpg


---------- Poruka napisana u 20:37 ---------- Prethodna poruka je at 20:36 ----------

23wmi3k.jpg


---------- Poruka napisana u 20:38 ---------- Prethodna poruka je at 20:37 ----------

3010k29.jpg


Naredni postovi prebačeni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?2357-Navodnjavanje-maline
 
Poslednja izmena od urednika:
kod mene nesto nije bas kako treba. neravnomerno krecu pupoljci. ima strukova koji su potpuno krenuli, na nekima po 5,6 odozdo, valjda ce da istera i dalje i ostale pupoljke.kada ih otkinem oni su zdravi,ali ne planiraju da se otvore...
 
Igor ...Svaka cast izgleda mi da nisi kao ostali macvani pregusto vezao ako dobro opazam .....5-6 na m/d jel to mozda miker...?


Ubih se od posla pa nestizem da slikam .....al za neki dan bice slika
 
Nazad
Vrh