Rad sa konjima u poljoprivredi

Moj otac je devedesetih nabavio kobilu sa idejom da odradi lake poslove samim tim da ušpara koji litar goriva .Uglavnom špartanje kukuruza,spartanje i zagrtanje krompira ,obilazenje njiva i prevozenje lakih tereta .Ja sam imo osecaj da je to vise bilo ozivljavanje neke tradicije jer nije jedini bio u selu koji je to uradio a ukazo se dobar razlog zbog sankcija i nestasice goriva a da ih drugi ne smatraju lude sto to rade. Ja sam bio klinac i imao obavezu oko uprezanja isprezanja ,timario ,vodio kovacu jer je otac morao na posao a kobila je bila stvarno mirna .Konji traze odrzavanje svaki dan da izlaze iz stale ,da se dobro hrane ,kad zavrsis posao ispregnes osusis istimaris nahranis napojis a tebi se muda otegla do zemlje i **greška ojelo odajuci za njima al ipak sam ih voleo jer ima tu nesto u genima . Kad je otac video da je ipak zgodniji traktor resio je da proda tu staru kubilu i jos dve koje je ozdrebila dvogotkinju i trogotkinju ,to jutro sam ih prvi put video da sve tri leze mirno u stali i nikad vise ,taj dan su otisli za tepsiju ribe ,prvo sto sam uradio je macola i polupao valov i pobacao amove i oglavine na smece i zapalio da mi se nikad taj dan ne ponovi.
 
Markojx kada voleš stoku onda se srce cepa kada izlazi poslednje/zadnje grlo neke vrste iz dvorišta.
A opet kada si emotivac onda plačeš i kada prodaješ polovnu polovnu mašinu ako druga nije stigla kao zamena.
Elem mnogi toliko zemlje rade da je nemoguće vratiti se na rad sa konjima. A treba imati i štalu, opremu, špediter, a i znati. Da se vratimo sa 4 rednom ili 6 rednog špartača na 1 red je nemoguća misija.
 
Ma ljudi nema sveta sela prazna moje selo je sad gore nego posle rata kad je izginulo toliko sveta ,koliko treba ljudi da bi uradilo sa konjima uzoralo posejalo itd kuce se prazne nema zamene ako se nesto desi domacinu pa da ga neko zameni a bice jos gore . Ide se ka obradi sa sto manje prolaza jer nema ko da vozi toliko traktora to je jos jedan razlog da se predje na no til obradu . Jedan traktor 300 500 konja i no til sejalica velika prskalica i kombajn to su sve masine jer nema ko da vozi .
 
Ja putujem čak u Šimanovce na posao i kada se god pobunim da radimo k'o konji, i da treba još ljudi da se nađe i zaposli, gazda podigne platu.... 🤣 🍻
Iz sela su se zaposlili ljudi koji su bukvalno par godina pred penzijom, 60+ godina starosti, po firmama u Rumi, Inđiji i S. Pazovi....
Mnogo je otišlo i u Austriju, Nemačku i Irsku da rade, ni ne dolaze kući po 2-3 godine....
Bukvalno odselili...
 
Nazad
Vrh