Racunica u ishrani bikova

Odg: Kolika bi trebala biti realna cena teladi i bikova da bi se isplatilo toviti ih?

u sretna vremena si za jednog bika mogao uzeti tri teleta,a vidi sad,jedva kupis dva....a za drzavu sta reci nego :udri:
 
Odg: Kolika bi trebala biti realna cena teladi i bikova da bi se isplatilo toviti ih?

cuo sam da se u okolini kovina ove godina za vreme berbe kukuruz mogao kupiti za 8 din po kg?
A kod nas ovde je bio 18din..
 
Odg: Kolika bi trebala biti realna cena teladi i bikova da bi se isplatilo toviti ih?

Za 8 din nije moglo sigurno!
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

Realno da nema zarade niko ne bi cuvao....
Ja licno kupujem telice tezine od 130 do 150kg,zavisno od cene i kvaliteta,prosek mi se uhvati 370E po teletu,bika od 650kg da prodas i po 1.6e to mu dodje 1040e...
Dakle 1040-370=670e...
Lepa cifra ako nisi nista stavio na papir,kad odbijes kocentrat,seno,tvoj rad i jos x troskova,opet ostane neki evric,
Licno misljenje da se ispod 15kom ne isplati toviti...
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

Nadje se od ovin preprodavaca,kupe kravu sa teletom za jeftine pare,kravu dobro prodaju i tele daju po nizoj ceni samo da ga ne teraju kuci....
Piso sam vec negde da sam pre dva meseca kupio blizance oko 130kg komad,za 520e,djuture...
a pre mesec dana uzeo jedno oko 160kg,po 1.9e,na istu foru...
A i cale mi radi u klanici i poznaje dosta ljude pa kad ispadne negde jeftino oni ga zovu...
Nesto ispadne skuplje nesto jeftinije i uhvati se dobar prosek....
:cao:
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

Moja racunica:
Tele 420-450e
Kukuruz 1800kg ~280e
Seno, slama, koncentrat...
Bik od 550kg 1.5*550=825e
825-420-280=125e
U 125e je seno, slama i koncentrat, kao i moj rad i moja zarada. Nije tesko zakljuciti zasto je stocni fond u opadanju.
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

bojcetic je napisao(la):
Moja racunica:
Tele 420-450e
Kukuruz 1800kg ~280e
Seno, slama, koncentrat...
Bik od 550kg 1.5*550=825e
825-420-280=125e
U 125e je seno, slama i koncentrat, kao i moj rad i moja zarada. Nije tesko zakljuciti zasto je stocni fond u opadanju.

Pa ima li tu onda uopste zarade :sta: :sta: :sta:

Kakvu li je ono Petar90 racunicu izveo :sta: :sta: :sta: :ppozdrav:
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

@Dr.Gruja
Nema sanse da ima zarade. Zato ne drzimo bikove od 2005te. :cao:
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

ako krenete da racunate sve zivo sto pojede bik i jos da racunate sopstveni rad pa ne da nece biti racunice nego je necete videti ni kroz teleskop....a jos je slabija racunica da se sedi i da se gleda u nebo da li ce nesto pasti sa njega...vecina nas koji se bavi ovim poslom vecinu hrane,u dobrom slucaju i celokupnu, proizvodimo sami tako da taj deo ulaganja (iako po pravilu nebi trebali) i ne racunamo....o.k kukuruz mozemo prodati ali u mom slucaju ja sa detelinom nebi znao sta bi,niko kod mene nebi to uzeo,tako da mi se vise isplati da to sve proguram kroz bikove i posle njih da prodam...da je bajno i sjajno nije,pisao sam vec da se 90-tih za jednog bika moglo uzeti tri teleta,a gledaj sad.... sta da kazem svi se nadamo boljim vremenima a ta vremena nesto sporo dolaze
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

zato smo tu gde i jesmo...vidis svoju propast,govna su vec do guse,al' vices,bice bolje...
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

KishRobert je napisao(la):
zato smo tu gde i jesmo...vidis svoju propast,govna su vec do guse,al' vices,bice bolje...

dobro al sta da radim,da uzmem da sve rasprodam,da prestanem da drzim sve to,sta time dobijam?
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

Mislim da san ovde negde procitao nesto i puno mi se dopalo,kaze...
...mi smo uvek u govnima samo dubina varira....
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

Sta raditi sa holstajn muskim teladima koje mi krave otele,da li dogurati do jedno 150-200kg i prodati ili dogurati do bika 550-600kg i prodati?
Ako uzmemo u obzir tu cinjenicu da holstajn ima dosta slabiju konverziju hrane,sta mi je ciniti ?

Citam sad,neko je rekao,cak ni sa simentalcom nema zarade,a o holstajnu i da ne pricamo,to je cist minus?

Pa se zato sad dvoumim sta da radim?

Napominjem ja telad ne kupujem,vec sta mi ostane od krava koje se otele,to cale uvek dotera do bika ~550kg pa proda,ali da cujem savet od vas,sta biste vi uradili na nasem mestu ?
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

ja imam simentalke pa ostavljam sve sto otele,znam da covek iz sela ima oko 40 holstajn krava i do sad je ranio bikove ali vise ne kaze ne isplati se na ovu cenu hrane i zive mere a i holstajnu treba vise vremena od simentalca da dogura do iste tezine.prodeje sve muske nakupcim od 15-20 dana starosti 120-150e kako se skim pogodi.
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

Tako sam i ja isto razmisljao,da predlozim tati da sve od holstajna prodamo dok su telad,a od simentalki da ostavljamo,medjutim nece on to poslusati,nego ce terati holstajne do 550kg pa onda prodati iako ne zna da je tako na samom gubitku.
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

bojanh66 je napisao(la):
Sta raditi sa holstajn muskim teladima koje mi krave otele,da li dogurati do jedno 150-200kg i prodati ili dogurati do bika 550-600kg i prodati?
Ako uzmemo u obzir tu cinjenicu da holstajn ima dosta slabiju konverziju hrane,sta mi je ciniti ?

Citam sad,neko je rekao,cak ni sa simentalcom nema zarade,a o holstajnu i da ne pricamo,to je cist minus?

Pa se zato sad dvoumim sta da radim?

Napominjem ja telad ne kupujem,vec sta mi ostane od krava koje se otele,to cale uvek dotera do bika ~550kg pa proda,ali da cujem savet od vas,sta biste vi uradili na nasem mestu ?
Po meni ode varijante su ti dobre,mozes da prodas telice kad ti dostijnu oko 200kg i budes dobar 500e od teleta,a mozes toviti i nadati se ceni od 1,8e po kg....
Ti si u startu dobar jer nisi platio tele,a ostalu racunicu izvedi sam,...
 
Odg: Troškovi za ishranu bikova

bojanh66 je napisao(la):
Sta raditi sa holstajn muskim teladima koje mi krave otele,da li dogurati do jedno 150-200kg i prodati ili dogurati do bika 550-600kg i prodati?
Ako uzmemo u obzir tu cinjenicu da holstajn ima dosta slabiju konverziju hrane,sta mi je ciniti

Citam sad,neko je rekao,cak ni sa simentalcom nema zarade,a o holstajnu i da ne pricamo,to je cist minus?

Pa se zato sad dvoumim sta da radim?

Napominjem ja telad ne kupujem,vec sta mi ostane od krava koje se otele,to cale uvek dotera do bika ~550kg pa proda,ali da cujem savet od vas,sta biste vi uradili na nasem mestu ?

Ja bih prodao i krevu i tele :udri: ::novac:: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh