Psenica 2019/2020

Kod nas u ataru nema naznaka nicanja i zelenih njiva. Za sada poneko zrno ima iglicu iz zemlje. Ali njive i dalje crne, u celom ataru.
 
Kod nas isto, sreca toplo je vreme , eto njega napolju za 2-3 dana.I narednih desetak dana javljaju toplo.Bice to dobro.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
najzad sam uspeo u ova 4 dana da uradim sve i posejem. Oranje i 3 tanjiranja. Bacio seme KWS Solehio (575 kg na 2,5ha) rasipačem. Ima vlage i seme jeu njoj. Jos sinoć i jutro palo lepe kiše. Obzirom da će ovih dana biti toplog vremena verujem da eto nje na površini za 5-6 dana. Isto kao i prošle godine u isti datum sam posejao (razlog suša). Ali je prošle godine kasno nikla, msl tek negde polovinom decembra. Ali idemo dalje i pratimo situaciju.
 
Kod nas konbinat ,tj . Ciric agro seje sa rasipacem. Prvo popale kukurzovinu,bace vestak,zatim seme i plitko zatanjiraju. Sejalice ne koriste,kazu usteda
 
Ima tu svega da se vidi kako dobrog i zanimljivog tako i lošeg skarabudženog.Ima ko seje rasipačem i to bude stvarno za kalendar a ima i takvih da nije vredno pomena.Po meni sejalica je sejalica.
 
U to ne sumnjam,ispravna sejalica i dobra priprema nema zamenu...samo kažem svoja zapažanja sa terena...
 
Ma ne verujem,rade svoje doradjeno seme ,a sto se prinosa tice ,kako kad.Bacaju dosta vestaka i redukuju obradu,a zna se sta se moze ocekivati od takve setve. Kad se poklope kockice rodi,a kad ne onda bude slabo. Prosle godine su tako sejali repicu pa na kraji sve pretanjirali,bes' ustedu
 
Prosle godine i oni sa horshom i vedershtadom su pretamburali repicu.Nije merodavna jedna godina, narocito sto susna jesen je bila.Sta ostaje spram ulozenog. Sve te gazde interesuje jedino dobit. Mada setva je mala usteda. Finansijski posmatrano moze da je Ciric ustedeo 10e +- koji evro po kj ali vremenski mnogo vise je dobio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod nas konbinat ,tj . Ciric agro seje sa rasipacem. Prvo popale kukurzovinu,bace vestak,zatim seme i plitko zatanjiraju. Sejalice ne koriste,kazu usteda

Ja svake godine posejem barem pola povrsina sa rasipacem i uvek mi je psenica bolja gde sejem sa ciklonom nego sa sejalicom.Ove godinee sam sejao samo nekih 15% povrsina.

Inace kod mene u kraju jednom coveku mu crkla pumpa na vaderstand sejalicu i nije mogao da nadje tu pumpu a imao da seje oko 800kj.Sejao sve ciklonom i semensku psenicu sve prinos nikad bolji nije imao 3.900kg po lancu prosek na toj povrsini sto je za nasu zemlju i ovakvu godinu premija.Evo i sad je ponovio istu pricu sa setvom.
 
Sto ne bi rodila posejana ciklonom priblizno kao neka posejana prosecnom sejalicom. Samo treba imati umeca da se lepo sastavi i nasteluje. I uslovi ako su dobri rodi maltene pa isto. Ali ipak je sejalica sejalica. Seme na dobroj dubini, estetski lepse, precizna setvena norma itd itd. Moj drugar prve godine kad se pojavio u apotekama ovde (2013 ili 2014) Ingenio sejao sejalicom i nesto se pokvari a ostao mu samo taj Ingenio za probu da poseje. Zurio da zavrsi setvu pred kisu i baci to ciklonom i zadrlja. Prinos 7800kg/ha a ove ostale sorte od 5 do 7t dale.
 
Pa dobro nema potrebe sad da se lupeta ako smo naveli par primera kako takva setva uopste nije bauk (moj pradeda je bacao rucno dok nije stigla sejalica koju su konji vukli verovatno bi ljubio rasipac u lopaticu da je imao u tom trenutku) , mislim da nismo deca pa da se podjebavamo, :osmeh: Svako moze da radi kako hoce i da ima neko opravdanje za sebe, da se razumemo psenica je korov klija i izbaci po neki list i na prikolici nakon zetve ako pokisne. Ne bi se sejalice unapredjivale da je rasipac idealno resenje, ali kad coveka muka natera vrlo lako se vrati na neku proslost i ne konvencionalne nacine. Sto se mog primera tice taj drugar je kupio dogodine i jednu nodetku sa diskovima uz IMT sa diskovima koju je ima bas zbog tog kvara da mu ne koci setvu ponovo u buducnosti a i brze se zavrsi posao kad rade dve. Znaci nije se vodio time da je imao bolji prinos pa ajde da seje rasipacem i da proda sejalicu (pritom brze se zavrsi rasipacem :haha: ).
 
Poslednja izmena:
Aauuu, sad ima svi da predjemo na setvu pšenice sa rasturivačima. Jebeš sejalicu, oma u oglase ide...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока

Sejao sam prosle godine solehia moja dorada i sa sejalicom i sa ciklonom, nikao je krajem februara taj sa ciklonom tako dobro bokorenje je imao tako da ovaj sejan sejalicom nije bio ni blizu.Imam neke slike u mob okacicu ovih dana cim malo ugrabim vremena, mrzime sad da pretrazim slike u mob.
 
Pa ovi što nisu na forumu i ne znaju za ovo...
Nije podjebavanje samo malo šale, ali jbg nisam stavio smajli na kraju pa zvuči drugačije. Ne kažem ništa da kad muka natera pa da se odradi kako tako, ali da je bolji prinos sa rasipačem nego sa sejalicom to mi ne pije vodu. Ok, desilo se jedne godine pa je ispalo tako bolje, ali ajde da se 3-4 godine seje tako i to podeliš parcelu pa pola sa sejalicom a pola sa rasipačem, i onda posle 4 godine uporediti koliko godina je bila bolja sa sejalicom a koliko sa rasipačem... Sve ostalo je puka slučajnost...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Setva sa rasipačem je ekspresno brza.Danas možeš razbacati 2-3 vagona semena bez problema dok sa sejalicom od 2.5-3 metra kakvu uglavnom svi imamo nema teoretske šanse.
 
Nazad
Vrh