Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas zavrsio sa hranjenjem miseva. Nije bilo strasno naj vise je bilo po komsijskim oranjima izmedju psenice i oranja. One njive koje su dalje od sela izgleda da su lisice vise obilazile pa nema toliko al blize selu ima vise miseva..... Jos jednom obici ako vreme dozvoli.
 
Čovek se sa ovom pšenicom stvarno sludi.Prvo je dobro nahrani da rodi, a onda ispravljaj krive drine što si je nahranio pa koristi regulator,pa ovo pa ono...Bolesti ne zna se ni broja,a preparati dosta skupi.I na kraju 15 -16 dinara.Nisam dugo sejao repu ali mi se čini da je sad lakše odgajiti repu nego pšenicu.Mislim da ona polako zauzima prvo mesto od svih ratarskih kultura po zahtevnosti.
 
Ima fora grunt, fora je ovaj naš geografski deo. Pa kad dođu vetrovi strada sve, i kukuruz i suncokret, pa bar na pšenici bih da sprečim koliko mogu jer sam video koliko mi je ostalo po parceli (mada je i led tukao). Od đubriva pisao sam i ovde, nikakva specijalna količina, azota gledam da unesem po ha oko 120kg, to nije ništa astronomski.
Ove godine će biti malo jače od tih 120kg jer nisam potrefio dozu sa Ureom pa sam morao dodati, dakle: 115kg/kj Uree + 90kg/kj An-a = 140- 150 kg azota po ha.

@ACA RAIC, ako je ne nahranim, onda će manje da rodi, ako manje rodi, hoću li ja više ili manje da zaradim na tu cenu koju si naveo? Mislim da treba gledati da ako je već cena otišla u majčinu, bar na rodu izvučeš neki rezultat.
 
Poslednja izmena:
Evo kao sto sam obecao,cutao sam dok mogao i cekao sta ce biti

Levo pkb talas semensko,desno kws 4.reprodukcija.
Sejano isti dan,ista agrotehnika,isto djubrenje
6s88c6.jpg
kad si mi pricao mislio sam da ovo nije bas ovako,nisam verovao,neznam sta ce ti reci ostali sa foruma,ja cu reci spremaj za kukuruz,ovo nece da raste
 
I meni se cini da ce ovde kukuruz da radi,sinoc je bio mali mraz i veceras sam stigao da odem da vidim sta se desava,njiva kao totalom prskana a kws se zeleni samo uziva.Definitivno u ovu njivu ubuduce idem sa meracem krvnog pritiska:osmeh:Ako se ne popravi stanje do 1.aprililija nema spasa.
 
psenica ne poleze samo od previse azota,problem je i kosava koja kod nas zna da duva i preko 120 km/h,a sorte kao sto su pobeda i simonida itd. su same po sebi visoke. a sto se modusa tice i da se malo zakasni nije strasno jer on ima trostruko delovanje (smanjenje rasta,jacanje korena i zadebljanje stabljike)
 
Kad ti vidis prvo kolence drugo je vec formirano u stablu.I u samom upustvu pise da je cycocel za primenu do formiranja drugog kolenceta.
Verujem da je tako ali rezultat nije izostao,više godina tako sam radio a i ove godine ću
možda ne reaguje svaka sorta isto....kolega se žalio da mu na ingenio nije "uspelo" prskanje a radio je pre mene i sa jačom dozom:sta:
 
Jbt ja i ne znam za cega sluzi regulator rasta sta isforsiras psenicu kvalitetnom agrotehnikom i onda shvatis da si preterao pa moras da joj regulises rast....jbt ko kad bi pretero sa ervamatinom za kosu:haha:ili ima neka fora ozbiljno pitam?Nek izbrisu ovaj post moderatori slucajno sam ga kopirao:off_topic:
 
Grunt na jednoj parceli imam problem sa velikom količinom fosfora i kalijuma (kalijum i boš pomozi ali fosfora, strašno) i tu ti nemožeš kontrolisati rast i razviće biljke i na toj parceli neunosim npk đubriva samo azot a pšenica je kultura kojoj treba fosfora, videću da je slikam i okačim ovde.
 
Jbt ja i ne znam za cega sluzi regulator rasta sta isforsiras psenicu kvalitetnom agrotehnikom i onda shvatis da si preterao pa moras da joj regulises rast....jbt ko kad bi pretero sa ervamatinom za kosu:haha:ili ima neka fora ozbiljno pitam?Nek izbrisu ovaj post moderatori slucajno sam ga kopirao:off_topic:

Ako hoces prinos preko 5t/kj .

Malo gledam koliko se sopa gnojiva , herbicidi ,regulatori rasta itd. a cijena psenice na trzistu vec dugo nije tako niska kao sada a bice za zetvu jos niza. Da li ce se pokriti troskovi ako se ulaze max u psenicu.
 
Ja taj regulator sam imao prilike da gledam u tritikalu i jecmu,a prosle godine i kod komsije u zitu neznam on mi se hvalio kako je extra prosao sa zitom kao prinos ma vrh dok ga njegov kompanjon nije izdao da su popusili na zitu samo zog tog regulatora kaze ili ju je predozirao ili sta ali kaze podbacaj strasan zito ko da je sprzeno i prekinuto u bokorenju!U startu je njihova psenica bila 10 puta bolja od moje i posle prskanja samo je pocela da kopni da se toliko razredila da si mogao misa videti kako trci kroz redove!
 
Pre par godina sam koristio Cikocel u Balatonu, prskanje odrađeno na vreme, sa propisanom dozom, i opet je nagurao preko 90 cm, i naravno polegao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh