Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koji mladi, pogledaj drugu temu radovi dal neko sta tamo pita ili pise, to ti je dokaz gde je otislo malinarastvo, nikog vise to ne zanima. Naporan si covece, molim admine neka ga izbace da ne spamuje vise. Bolje setaj malo tu okolo sebe da pokusas da nadjes robu za svoju hlaenjacu, ovde nista ne postizes.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Njima stvarno nije jasno da je "game over".Ja sam posatavio video da bi se on zamislio.Da vidi koliko je znanja i truda potrebno da se ulozi u proizvodnju.Da je jedan proizvod ustvari produkt citavog drustva,a ne samo vise ili manje obrazovanih neposrednih proizvodjaca.Da vidi da jedan poljoprivrednik moze da odigra ulogu kooperanta.Dakle,da proizvede sto vecu kolicinu sto kvalitetnijeg proizvoda.Ostalo je na drzavnim organima koji se bave planiranjem,preduzecima koja se bave izvozom,Vladi koja ce sklapati medjudrzavne sporazume,itd..
Ujutro oko 4 vec se formira red mladih ljudi ispred Nemackog konzulata u Kneza Milosa u Beogradu.Svako ko ima iole zanata u rukama i pameti u glavi bezi od ovih "biznismena" i nesretne Srbije.Vec od 1 marta krece primena novog zakona o useljavanju u Nemacku gde su svima do 45 godina starosti,sa diplomom bilo kog zanata i samo osnovnim poznavanjem nemackog,vrata siroko otvorena.Tako da ne znam o cemu mi ovde vise diskutujemo.
Imali su priliku da odrze proizvodnju,da postuju proizvodjaca,nisu to iskoristili.Tako da PP malinarstvo u Srbiji i regionu je "kaputt"-a ti kao nemacki gost znas sta to znaci.
 
@jevto @Brdy @Ibarska dolina

Ja imam predlog hajdemo svi na most neki i da.... (sarkazam)

Smesno, ne volim defetizam, ne volim negativnu energiju. Ako nesto mislite da ne mozete da uradite necete to ni uraditi ni postici. Vi se unapred predajete, zasto? Jeste tesko, problema mnogo, ali kada je to kod nas pa bilo lako, nije nikad bilo lako i nikad nece biti lako. Ja jesam mozda neomiljen na forumu ali nikad necu biti neko ko se unapred predao... Bilo sta je bilo, idemo dalje, naucili smo nesto iz proslosti, skupili smo svoje redove i idemo da pobedimo da budemo najbolji. Ja sam ubedjen da mi to mozemo jer drugacije ne ide... Malo pobednickog mentaliteta nece da nam skodi. Ugledajmo se na najbolje, imamo ih... Zamislite da je Djokovic kad je trenirao u bazenu rekao sebi, ma nema sanse, ne ide, ja to ne mogu, ne nije to rekao vec je trenirao jos vise i bolje, verovao je u sebe i rezultati su dosli sami po sebi kao rezultat velikog rada i truda. Hajdemo svi da budemo kao Djokovic svako u svom domenu.
 
@jevto @Brdy @Ibarska dolina

Ja imam predlog hajdemo svi na most neki i da.... (sarkazam)

Smesno, ne volim defetizam, ne volim negativnu energiju. Ako nesto mislite da ne mozete da uradite necete to ni uraditi ni postici. Vi se unapred predajete, zasto? Jeste tesko, problema mnogo, ali kada je to kod nas pa bilo lako, nije nikad bilo lako i nikad nece biti lako. Ja jesam mozda neomiljen na forumu ali nikad necu biti neko ko se unapred predao... Bilo sta je bilo, idemo dalje, naucili smo nesto iz proslosti, skupili smo svoje redove i idemo da pobedimo da budemo najbolji. Ja sam ubedjen da mi to mozemo jer drugacije ne ide... Malo pobednickog mentaliteta nece da nam skodi. Ugledajmo se na najbolje, imamo ih... Zamislite da je Djokovic kad je trenirao u bazenu rekao sebi, ma nema sanse, ne ide, ja to ne mogu, ne nije to rekao vec je trenirao jos vise i bolje, verovao je u sebe i rezultati su dosli sami po sebi kao rezultat velikog rada i truda. Hajdemo svi da budemo kao Djokovic svako u svom domenu.
DISLIKE
 
Ja mislim da ovaj čovek treba da se ignoriše da se ponašamo kao da ne postoji jer previše vremena i energije gubimo na njega i ispada da je on tema a ne malina.
 
Koliko vidim balansero ne odustaje. Pa majku mu dokle vise. Inace da vam dam malo info da razbijemo ovo rekla kazala i tako dalje. Griz ide napolje po 1.7evra znaci zaradice i na njemu. Originali su skocili preko 200 ko ih jos ima. Agro eko voce zaista radi sa jednom veliko hladnjacom i tu balansero ima dobre info. Pokusali su nesto da se busaju ali tu im je bio kraj videli su da ne mogu protiv struje da plivaju i prepustili su se. Dosta ima jos uvek neisplacene maline u Arilju i Ivanjici. Stanic pogotovo. Za firme za sifrom delatnosti 1039 ukinuti krediti i tu krece polako odlazan u vecna lovista za hladnjacare. Kreditw mogu da dizu iskljucivo podobni sirogojno i jos par. Da li je vlasti zasmetalo to sto ne placaju pores i sve ulazu time se masovno oslanjaju na kredite koje sad ne mogu da dobiju ili su resili da otresu vecinu jer znaju da za 5 godina srbija nece proizvoditi ni 30k tona jer radnika nema i tek ih nece biti. Godinama vec se sva dobit samo redistribuira u nove hladnjace po celoj srbiji i sve sto moze da se kupi,a narano porez se ne placa uzimaju se krediti. E pa sad to vise ne moze. Kod nas se osigurava malina na 200din svi tvrde bice 200din ali ne bih ja njima vrovao dovoljno puta samo prevareni. Masovna proizvodnja vilameta je nemoguca bez dosta sezonske radne snage koje sad nema i bice je sve manje. Balansero oladi malo evo pohvalio sam te da imas bar nwkw ok info za ovu zadrugu recimo ali nemoj odmah da se uobrazis. I smanji malo dozivljaj 70% poruka u temi tvoje. Malinari sve najbolje i srecna nova sezona
To sto rade sa JEDNOM VELIKOM HLADNJACOM ne znaci da su ispostava, da je tako onda se ne bi BUSALI, no dobro, forum je u pitanju, svi znaju sve, svako ima proverene informacije, evo cak smo saznali i ko moze da podigne kredite a ko ne OMG, ovo ko da pise neko iz kreditnog biroa, svaka cast na pravim informacijama :)
 
Vec nije tajna da je cena maline drugog roda ( HERTRIDZ malina ) u Chileu 2,2 dolara ili 1650 cileanski pezosa .
 
Ne bi razumeo situaciju da ako se smrznuta malina prodaje po dobrim cenama, i placa se proizvodjacima u svetu dobro, a da kod nas bude placena skromno a prodaje se isto kao i ovima sto su platili dobro.Ne bi razumeo ali me ne bi iznenadio taj scenario, pa sam ja bas izasao iz ovog posla jer svuda u svetu tamo neki proizvodjaci ostvaruju profit a ovde kod nas se zadovoljavaju mrvicama. i iz godine u godinu samo mrvice
 
@cunami

Evo da ja probam da objasnim. Naravno da je svetsko trziste vazno i da se na osnovu toga odlucuje kako ce i nase hladnjace placati svezu malinu a kasnije istu prodavati. Ipak moramo to trziste posmatrati od pocetka sezone do pocetka nove sezone a ne uzeti jedan trenutak kada je najveca cena i onda reci kako se sva malina prodaje samo po toj ceni. U ovom slucaju, recite mi po zavrsetku berbe 2019 godine koliko hladnjaca je moglo da nista ne prodaje, isplati malinu a usput ceka bolju cenu? To mozda mogu manje hladnjace finansijski stabilne ali ove druge su morale odmah po zavrsetku berbe (cak i tokom berbe) da malinu ugovaraju, jedni jer im trebaju novci, drugi jer kao dobavljaci moraju 365 dana da svoje kupce snadbevaju robom i na niskim cenama i na visokim cenama... Velike hladnjace, nase najvece, prosto moraju od kraja berbe pa do pocetka sledece robu da isporucuju jer u protivnom bi svake godine prenosili kolicine u novu sezonu. Isto tako ugovori koji su preuzeti ranije moraju se ispostovati, za nepostovanje ugovora placaju se penali, stice se losa reputacija i nemogucnost da se kasnije ponovo isporucuje roba na trziste EU.

Mora se sagledati kompletna slika i uzeti neka prosecna cena na trzistu od kraja jedne do pocetka sledece berbe, jer su u zavisnosti od trzista i cene po kojima se ugovara i prodaje malina razlicite.

Trenutno, mozda cena maline na trzistu raste ali ne smemo zaboraviti ugovore i obaveze koje su nase hladnjace preuzele na sebe a jako vazan faktor su i lageri nasih kupaca koji su puni jer su do sada dosta maline povukli i ugovorili na za njih prihvatljivim cenama. Nasi kupci nemaju pritisak da kupuju robu, imaju je dovoljno na lageru a i dovoljno ugovora po dobrim za njih cenama, tako da se situacija iako povoljna po nas nece bas tako brzo razvijati kako mi ocekujemo, trebace vreme da prodje da bi se ovakve i slicne vesti (sa smanjenem kolicina, losijim berbom i sl) reflektovale na trziste.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh