Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene naberu plafon 30 kg (rodbina koju takodje plaćam 200 sat) tako da o tom benzinu ni govora, jedino da odem do Bijeljine pošto je tamo gorivo oko 90-100 din
 
Proizvođači malina organizovaće u sredu, 28. juna, protest u Arilju i širom Srbije zbog upola niže otkupne cene maline nego prošle godine, rekao je danas predsednik Asocijacije malinara Srbije Dobrivoje Radović.
Blic. ....
 
E, a sta bi tek bilo da nije bilo onih mrazeva, snega i da je bila jedna od onih "idealnih godina"!? Stvarno svasta sa ovim cenama ::lose::
 
Joj ljudi, pa ko se leba najeo od maline....Ja evo sad pišem čekam smenu,radio sam noćnu,vozim sada 30km do kuće i idem pravo u malinjak, tamo me očekuju radovi čitav dan. Juče se probudio u sedam i još nisam spavao. Jedan rođak juče došao u malinjak i kaže nema pare za koje bi ja radio ovo po ovakvom suncu. Zato kažem ko se leba najeo.....

Ima nas vise koji posle regularnog posla idemo u malinjak pa tamo radimo donekle trecu smenu ;) Ja od proslog cetvrtka ne izadjem pre ponoci u koje god doba ja dosao sa posla ili iz prve ili iz druge smene... Imam prenosni reflektor, onu naglavnu lampu i udri sta treba... Ako grizu komarci, naprskam se autanom i super :) A mir, tisina, 'ladovina, po koja sova preleti, nema sunca da upekne, nema komsija da dodju "da vidim sta radis" (cupam travu piiip ti mat...) :osmeh: Pustim vodu oko 10 iz cisterni, pa dok ne istekne lagano i ja dok mogu ;)
 
Buraz tako si romantican, dodje mi da te zovem da oplevis i moje maline

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 992D using Tapatalk

Prosto sam duuuša od coveka, a? :cvetic:

Pa rekoh da vam unesem malo lepog raspolozenja u ovu temu gde samo gledam kad ce ispadne neki kurslus :) Mada, vidi... Ono, kad se izborim sa svim ovim silnim hektarima, k'o zna gde moze noć da me nanese... Ako vidis da se neko mota sa naglavnom lampom po tvojim malinama, mojne pucas o'ma, mozda sam ja... Ti vikni PROXIMUS, pa ako se ne odazovem, onda pucaj :haha:
 
Ne boj se, ja samo pejntbol puskom pucam a na to si navikao :)

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 992D using Tapatalk
 
Jel isto kao sto si se ti nacrtao na proslim protestima za suncokret?Il da trazim tvoje postove u kojima pise kako su ludi oni sto su izasli i kako ti ne bi nikad to uradio..?a ovamo palamudis ljudima.aj ne s--- majke ti.
Ako ste izbrisali moj post onda ste trebali prvo obrisati putkov post! Kao prvo laze kao pas da sam nekad napisao da su svi ludi koji izlaze na proteste i da ja nikad ne bi izasao! Sto se tice zadnjih protesta napisao sam zasto nisam jer nije izaso niko iz cele opstine, tako da nisam sam krenuo put za BG!A ti putko ne sluzi se lazima! Da mnogo kenj.s to znamo! Ali nemoj na forumu!
 
Ne treba biti posebno pametan o malini u Srbiji i povecanju proizvodnje, povecanju povrsina... Do pre 6-7 godina da li je bilo maline i u kojoj meri na jugu Srbije, Lebane, Leskovac, Vranje i taj deo, zatim, Prijepolje, Priboj i taj deo, zatim Vojvodina, zatim deo oko Loznice itd a maline ima cak i na istoku nase zemlje doduse u nekim manjim kolicinama. Znaci da mi konstantno povecavamo nase povrsine pod malinom a samim tim i proizvodnju a kada se poklopi dobra godina kod nas i kod Poljaka onda je tu jasno da cena ide nadole jer je ponuda na trzistu puno veca od realne potrebe.

Ovo je samo jedna od netacnih informacija koje plasirate.

Lepo ste rekli "Statistika moze da registruje proizvodnju (koliko hiljada tona izvezemo) ali ne moze povrsine pod malinom..." bilo bi dovoljno da pogledate nasu proizvodnju iz godine u godinu pa bi ste videli da je nasa proizvodnja prosle godine od 89.380t bila na nivou iz 2006!

"Наша земља је 2006. била прва сила света са производњом од 90.000 тона или за трећину више од другопласираних САД."

Evo i podataka za 2011..
"Према подацима ИРО за 2011. годину, род малине у Пољској износио је 113.000 тона. Друга је била Србија са 85.000, испред САД (73.000) и Чилеа (46.000).

O kakvoj hiperprodukciji pricate?
To sto su se povecale povrsine pod malinom NE ZNACI da se povecala proizvodnja sto lepo mozete da vidite ako pogledate podatke udruzenja hladnjacara o izvozu iz godine u godinu.
Proturati pricu da nece biti dobre cene dok neko "ne pocupa malinu" je,da se blago izrazim zlonamerno.
Vi ovo vrlo dobro znate jer kada je rec o hladnjacama ne povezujete brojnost sa kapacitetom "Ne moze se gledati prosek na takav nacin. Moraju se sabrati svi kapaciteti. Drugo, jedno je kapacitet jedne hladnjace a sasvim je drugo koliko ce ta hladnjaca uraditi robe za sezonu. Kapacitet hladnjace ne mora nista da znaci ako recimo hladnjaca konstantno kupuje robu i konstantno je prodaje... A opet, ima hladnjaca koje ne koriste svoje kapacitete u potpunosti."
Zasto onda istu logiku ne primenite na povrsine pod malinom i prinosom po hektaru?
 
Uz dužno poštovanje , kolega Srbin , izgleda da niste sa matematikom baš ... (ili vam je promaklo ) Sami ste prestavili u svom postu hiperprodukciju , odnosno značajno povećanje proizvodnje , a kažete da toga nema ??
 
Moje selo proizvodi 500t maline sigurno, 2006 smo proizvodili 0t. Verujem da je slicno i po ostalim selima u Vojvodini. Ratkovo, Parage, Silbas prednjace oni imaju zavidne povrsine.
 
Uz dužno poštovanje , kolega Srbin , izgleda da niste sa matematikom baš ... (ili vam je promaklo ) Sami ste prestavili u svom postu hiperprodukciju , odnosno značajno povećanje proizvodnje , a kažete da toga nema ??

U kom delu posta je Srb1n napisao povećanje? Napisao je da je prozivodnja 2006-te bila ne punih 90000 tona, a 2011-te 85 hiljada... Ove godine ta cifra neće prići ni blizu toliko (ugrubo moja pretpostavka)... Kao što on reče, to što je u jednom selu dignuto nekoliko malinjaka po vojvodini, dopunjava ono što će po Ivanjici i Arilju da kalira zbog nepogoda... U ovom poslu nema "win-win" situacije... Jedni dobiju, drugi izgube i tako iz sezone u sezonu.
 
Sto se tice Vojvodine kao sto kaze Bojcetic do pre par godina nisam ni cuo da neko gaji, a sad seju i u bascama. Bas mi juce rece komsija da su pojedinci sadili i kupine. Mada sve to na stranu nije mi jasno zasto bi se povrsine trebale smanjivati, kad ionako sve ide u izvoz, pa nema konkurencije za nase trziste.
 
U kom delu posta je Srb1n napisao povećanje? Napisao je da je prozivodnja 2006-te bila ne punih 90000 tona, a 2011-te 85 hiljada... Ove godine ta cifra neće prići ni blizu toliko (ugrubo moja pretpostavka)... Kao što on reče, to što je u jednom selu dignuto nekoliko malinjaka po vojvodini, dopunjava ono što će po Ivanjici i Arilju da kalira zbog nepogoda... U ovom poslu nema "win-win" situacije... Jedni dobiju, drugi izgube i tako iz sezone u sezonu.

Bože svašta ?? Pa valjda se vidi iz aviona ?'
 
Evo sad gledam za proslu godinu 110 000 izvezeno, tak da je to solidno povecanje u odnosu na 2011 i 85 000 tona
 
Moje selo proizvodi 500t maline sigurno, 2006 smo proizvodili 0t. Verujem da je slicno i po ostalim selima u Vojvodini. Ratkovo, Parage, Silbas prednjace oni imaju zavidne povrsine.
Da,i u vecini slucajeva ljudi to sto vide da je neko zasadio tamo gde se pre nije gajila povezuju sa povecanjem prinosa odnosno hiperprodukcijom.
Ovo bi bilo tacno kad bi bilo praceno povecanjem kolicine maline u izvozu sto nije slucaj.
Nasa proizvodnja u zadnjih 10 godina,ako uzmete neki prosek dobrih i losih godina je oko 80.000t i varira 15.000t gore-dole znaci nema ni govora o hiperprodukciji nego se ta prica "nasadilo se svuda pa sad nema dobre cene dok neko ne pocupa malinu" zlonamerno plasira da bi se opravdala niska cena.
Imali smo proizvodjace poput Ljubise Rakinca,Dragana Staletovica,Novice Janicijevica,Sveta Karaklajica i da ne nabrajam koji su imali fantasticne prinose od 25 do cak 30t po hektaru sada tih prinosa nema(bar ja nisam cuo da ih ima).
Polka i Polana,koje su se mahom najvise i sadile u zadnje dve godine mogu samo da kompenzuju gubitke koje zbog mraza,snega u maju,grada..itd zadese Vilamet.
Ako pogledate Poljsku,kod njih se vidi u zadnjih par godina povecanje proizvodnje sa 80-90.000t na 140-150.000t da ovoga ima kod nas onda bi moglo da se prica o hiperprodukciji ovako mi imamo slican problem koji imaju i Bosanci,sadi se dosta ali su prinosi po hektaru nikakvi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh