Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni se cini da ce se ponoviti godina kao sto je bilo pre 10 ak godina kada smo protestvovali i trazazili cenu,a Bog uredio situaciju sa temperaturnim sokom i vrucim vetrom i na kraju cena bila preko 2 evra....Nije bilo maline,ali bar nije bila dzabe.....
 
Zato što niko nije lud da uvozi skuplje. Hladnjačari su trgovci, to znači da im je cilj da naprave što veću razliku u ceni, u svoju korist. Baš ih briga odakle dolazi roba, bitna je cena.
 
Zamislite moji malinari da je preko puta ministra, sekretara, hladnjacara sedeo covek sa ovakvom biografijom i radnim iskustvom?

https://postimg.org/image/6tnxtnsk5/20857e01/

Mislite li da bi imao vise sanse od ove dvojice ili koliko ih je vec bilo na pregovorima a koji su zastupali proivodjace malina?
I budite uvereni, sa njim ne bi smeli da se igraju, ne bi mogli da ga kupe za "tepsiju ribe" , ne bi mogli da iznose podatke koji nisu verodostojni, ne bi mogli gomilu stvari jer on zna i bolje i vise od njih a i ono sto ne zna ima mogucnost da brzo dodje do prave informacije.

Koliko god ja zeleo da verujem da ce se nesto promeniti na bolje nazalost bez promene sistema od toga nema nista.
Cak i da dodje "svetska TOP klasa" na celo udruzenja takav covek je skolovan i navikao da posluje u uredjenom drustvu,u sistemu gde se znaju pravila igre ,pa ovi nasi hohstapleri bi ga "preveslali" za 15 min ne bi znao covek gde je supalj..
Da ne ispadne da sam protiv,apsolutno podrzavam struku,ali verovati da ce neko da bude impresioniran njegovom radnom biografijom i da ce da prizna da je mesetario pa da "zavuce"ruku dublje u dzep je po meni, ajde da to nazovem optimizmom bez pokrica.
Setite se bivseg ministra finansija Krstica,skolovan mlad covek zavrsio prestizni univerzitet Jeil,clan MENSE,konsultant u firmi McKinsey & Company...kad je video sa cim ima posla pobegao odavde glavom bez obzira a sadasnji Vujovic se snasao ko "riba u vodi"..
Drzavu treba pritisnuti da uredi trziste i pravila igre.
Na sastanke vise ni ne dolazi Nedimovic nego salje onog mucenog zamenika sto vam dovoljno govori koliko se ministarstvo brine za ovaj problem.
Gledao sam njegovo gostovanje sa vlasnikom Master frigo fruits u jutarnjem programu bolje da su u studio stavili fikus od njega barem neka korist od ovog nista,muca covek,pravi neke pauze u govoru ja se uplasih da mi se nije pokvario tv...
 
Da ste malo pogledali biografiju videli bi da covek ima iskustva i u ''neuredjenim zemljama'' i da u potpunosti razume sve nedostatke takvog jednog sistema. Pustite Krstica on je bio mlad i ne toliko iskusan. Ja ovde govorim o coveku sa svetskim iskustvom i kontaktima koji bi sigurno napravio rezultat. E sad koliko vidim vama svaki predlog smeta svemu nadjete primedbu a ne nudite resenja. Hajdemo za pocetak malo pozitivne energije.
 
Moze doci ko god hoce, kad je ovde sistem takav - ili radi po naredjenju ili kupi prnje. Pa za ovih 17 godina smo imali priliku da vidimo svakakve strucnjake, i sta smo imali od istih? Samo su napunili svoje dzepove.

Sad bi ovaj stranac nesto promenio.. joooj... U takve price ne veruju ni deca vise... Uostalom sto bi isti kad je tako sposoban radio za platu od npr 400 000 eura godisnje, umesto da otvori ovde firmu i zaradjuje milione (pa ovde i polupismeni hladnjacari imaju toliku godisnju zaradu)
 
Zasto bi to radio? Ljudima poput njega nije uvek novac u prvom planu jer su se profesionalno i privatno u zivotu ostvarili. Njima je potreban izazov jer ih posao pokrece na neki nacin. Mi imamo problem jer smo siromasno drustvo i mnoge ljude posmatramo samo kroz prizmu novca sa brojnim predrasudama. Ja nisam multimilioner pa sam opet upoznao i radio sa pomenutim gospodinom i jos uvek sam u kontaktu sa njim. Cesto mi po svetu otvara vrata i oravi sastanke gde ja nikad ne bih uspeo ili gde bi mi trebalo puno vremena. On to radi sa lakocom. Jos jednom kazem jako dobro poznaje i korumpirane sisteme a siguran sam da bi napravio rezultat jer on drzi svoju rec bori se na trzistu isto kao sto se borio pre 30 godina. E sad ako vi od starta pokazete malodusnost i nedostatak energije onda vama niko ne moze pomoci. Neko komentarisa ovde ne mogu uceni ljudi nista, ovaj covek je obrazovan a ujedno ima iskustva zna kako se igra igra a zna i ''prljavo'' da igra ako bas mora. Kada bi ga sreli i objasnili vase probleme kada bi mu pokazali da zelite najvise od svega da uspete i idete napred siguran sam da bi nasao resenje i da bi se zauzeo. Ali morate da radite , da pozitivno razmisljate, pokusavam da vam donesem pozitivnu energiju, da prikazem drugaciji pogled na stanje stvari... Sve je na vama...
 
Takve koje ti opisujes ne dolaze na balkan sigurno,oni su po razvijenijim drzavama.sta im ovde moze bit izazaov?Poznata je cinjenica da mi kasnimo 25 god za evropskom unijom.Koce doc u nerazvijene i zaostale zemlje balkana?Samo oni koji nisu uspjeli!Vrhunske strucnjake mi dobit nemozemo.Pa bili ti dosao iz Velike britanije, Francuske ;Njemacke ovamo:pa nemoj dase lazemo svi koji mogu bjeze odavde; sportisti,doktori,fakultetski obrazovani,zidari tesari,svi idu u inostranstvo. I koje god mogao i uspio ostao je tamo,ovamo dodju samo za godisnji odmor!
 
Zasto bi to radio? Ljudima poput njega nije uvek novac u prvom planu jer su se profesionalno i privatno u zivotu ostvarili. Njima je potreban izazov jer ih posao pokrece na neki nacin....

Zanemarimo navedeno da gospodinu novac nije u prvom i da bi verovatno radio pro bono zbog izazova , u sta licno ne verujem.

Koji je mahanizam njegovog delovanja, sta bi npr bili njegovi konkretni koraci u trenutnoj situaciji? Da li ce on da razbije hladnjacarski kartel ako isti uopste i postoji, da li ce on da nagovori Vladu Srbije da obezbedi malinarima dodatna sredstva? Na koji nacin on misli da poveca otkupnu cenu maline za 30-40 dinara npr.
 
Za kupinu te neko slagao,već zovu nakupci da obezbede robu. Hladnjače je nemaju ni grama za razliku od maline koje ima previše. Proći će kupinari ove godine mnoooogooo bolje od malinara. Prošle godine vrisnuli kupinari ove malinari i tako redom svi voćari,Srbija je ovo brale
 
Kolege šta ćemo s ovim...ministarstvo poljoprivrede
5lv1qe.jpg
 
Da ste malo pogledali biografiju videli bi da covek ima iskustva i u ''neuredjenim zemljama'' i da u potpunosti razume sve nedostatke takvog jednog sistema. Pustite Krstica on je bio mlad i ne toliko iskusan. Ja ovde govorim o coveku sa svetskim iskustvom i kontaktima koji bi sigurno napravio rezultat. E sad koliko vidim vama svaki predlog smeta svemu nadjete primedbu a ne nudite resenja. Hajdemo za pocetak malo pozitivne energije.

Ovo vam je slicno kao kad bi doveli Ronalda ili Mesija da igra za Srbiju a znate da je utakmica namestena i sudija "kupljen" pa kazete ma ko ga j.be samo pozitiva vazno je ucestvovati..
Ja sam resenja predlagao pre svega za Polku i Polanu i otkup ove dve sorte JEDINO kao organski gajenih u sta ste sumnjali(ako treba i post cu da vam nadjem)da bi posle sami sebe demantovali i priznali da je trziste organske maline u ekspanziji..ali dobro svako ima svoje misljenje i u krajnjem zbiru sve ovo bude korisno,nauci se nesto novo.
E sad da se vratimo na malinu.
Zna i ministar Nedimovic koliko se maline uveze i izveze pa nikom nista.
Od januara hladnjacari pricaju kako na zalihama imaju 30.000t maline i da je prodaja stala,pa izadje ministar u martu pa kaze da je izvezeno 9.000t pa u aprilu i maju jos po 8.000t...
a od hladnjacara ista prica zalihe i dalje 30.000t pa sad cak i nova informacija da ima i zaliha iz 2015...a ministra vise nigde,sprema se covek za novo mesto u vladi pa gde bas sad da se "cima" oko berbe.

Zašto bi vlada Srbije obezbedjivala dodatna sredstva? Narod Srbije da doda malo novca malinarima?

Pa i malinari spadaju u taj "narod Srbije".
Niko ni ne trazi da se daju "narodne" pare nego da se kroz olaksice smanji cena kostanja proizvodnje i skladistenja.
Drzava od prodaje malina ima cist devizni priliv od 250 miliona evra svake godine i samo na osnovu pdv-a na ovu sumu inkasira 50 miliona evra u budzet plus zarada od akciza za poslove koji su direktno vezani za maline(gorivo-transport,djubriva,pesticidi,struja..i da ne nabrajam).
Zasto bi bio problem da deo tog novca "vrati" u proizvodnju,u Poljskoj subvencionisanje maline po kg funkcionise pa zasto ne bi i ovde?
Svaki ministar koji je dosao kaze da se u poljoprivredi na svaki ulozeni evro drzavi vrati 5e,pa eto neka se umesto 5 vrati 4e da svi raspodelimo teret losih godina a ne da se kola slome preko seljaka kao i uvek..
 
Vidise iz ove gore tabele dasu ove godine uvozili malinu po 1,67 eura sto dodje oko 200 dinara.a nece toliko da plate svojim proizvodjacima malina.Bolje da Poljaci zarade nego nasi ljudi,dosta nasima i 100 din.:osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh