Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Srb1in

Neistine necu komentarisati vise, pisao sam lepo da svako stiti svoje interese i da podaci koje koristite nisu tacni i ne predstavljaju nikako merilo. Ocigledno ne poznajete trziste maline kad kazete da nigde na svetu ne postoje tako velike oscilacije u ceni... Gresite, upravo zbog ponude i traznje postoje tolike oscilacije. Malina se izvozila i preko 3 eura za rolend ali prosle i ove godine cena je bila znacajno niza, sirovina je previse placena i mnoge hladnjace su u problemu.

Zasto hladnjace otkupljuju malinu , pa to im je osnovna delatnost sta drugo da rade kad su mnoge zarad maline i izgradjene. Otkupljuju iako je ima dosta jer imaju oni i kooperante, misle na njih misle da se mora raditi i ziveti iako je cena losa. Niko ne srlja svesno u propast zato su ove godine i jako obazrivi po pitanju cene.

I za kraj, dok vi saljete linkove od kojekakvih novina i pominjete kakve strane organizacije koje informacije plasiraju na osnovu svojih interesa ja sam licno ovde jednom postavljao originalnu izvoznu fakturu i moj kredibilitet dokazao. Kada vi dokazete svoj kredibilitet na takav nacin, sa sve pecatima da bude lepo overeno ja cu onda mozda poceti da vam verujem. Da imam saznanja oko cena koje su sada u izvozu i kakav se trend ocekuje, nazalost neke stvari ne mogu podeliti sa vama jer nije sve za forum koji moze citati svako.
 
Pa ja sve sto iznesem,iznesem kako je u stvarnosti i kako jeste...ne koristim stilske figure,jer su ovde ozbiljne teme,a ne pisanje sastava...
To da li ti govoris istinu,nisi ti taj koji treba da presudi,jer mozda ja govorim istinu ili neko treci...
Ne bih rekao za tog komsiju jer prolazio sam u zadnje vreme tuda i nisam video nijedan velicine mog malinjaka,a i da cak ima nije poenta velicina vec kolicina i kvalitet...
A,da uspeva svugde ne bih rekao jer na jednoj parceli moze da bude idealan malinjak,a na parceli odmah pored isti uslovi isto ulaganje malinjak ne baca ni 10 deo od tog,ili jednostavno posle par godina propadne...
 
Malina se izvozila i preko 3 eura za rolend ali prosle i ove godine cena je bila znacajno niza,
Ispod dva, 1,7?

- - - - - - - - - -

ne koristim stilske figure,jer su ovde ozbiljne teme
:
Nemoj se zezati sa ovim, jbg, sramotiš se, stilske figure nisu za ozbilje tebe :)

To da li ti govoris istinu,nisi ti taj koji treba da presudi,jer mozda ja govorim istinu ili neko treci.
Ma to se lako pokazuje, recimo, ja napišem nešto, ti dokašeš da to nije tačno, a ne pokušavaš da nagađaš ko sam ja, i koji su mi motivi.
Demantuje se napisano, a ne onaj ko je pisao.
Staro je to pravilo, moj zemljače, kad se nema argumenata kreće se na sagovornika.
Ti ga tako lepo demonstriraš.

Ne bih rekao za tog komsiju jer prolazio sam u zadnje vreme tuda i nisam video nijedan velicine mog malinjaka,
E ako ti ne bi reako...:)
Površina tog malinajka je 1,4 hektara u komadu, miker.
A tvoj, koliki je?

A,da uspeva svugde ne bih rekao jer na jednoj parceli moze da bude idealan malinjak,a na parceli odmah pored isti uslovi isto ulaganje malinjak ne baca ni 10 deo od tog
Fijuuuuu!
Ajd piši malo manje, što više pišeš više se sramotiš.
 
Jel se sramote samo ljudi koji iznose drugacije misljenje od tvog?

Ja se sramotim,a ti pises Fijuuuu?

Bravo,evo ja necu vise pisati sta god ti komentarisao,jer nemam nameru da pricam sa nekim ko nema ni 10 ari maline na ovom forumu...kad budes imao javi se pa cemo pricati...to nije potcenjivanje,vec neko pravilo,sta ja imam da savetujem nekoga ko radi visnju kako on to treba i kako on nije u pravu,a nemam ni 2 stabla visnje...pozdrav
 
Pa toje problem izvozila se po 3 eura,naviklo se uzet milioncic eurica po sezoni ,sad kadje spalo na pola miliona sica,malo vam pa da navucete sa ledja malinara najlakse.Al itomeje izgleda kraj u naredne 3 god otvoricese 500 zadruga,bice tu nesto i hladnjaca!pa necete moc vise ucjenjivat,imace malinari gdje robu ostavljat .Sve stoje ljepo ima kraj pa i vase deranje koze,vidite daje kraj pada jos sta ugrabite!Al nemojte se nervirat kad nebude posla mozete kod nas na dnevnicu brat malinu.
 
Pa toje problem izvozila se po 3 eura,naviklo se uzet milioncic eurica po sezoni ,sad kadje spalo na pola miliona sica,malo vam pa da navucete sa ledja malinara najlakse.Al itomeje izgleda kraj u naredne 3 god otvoricese 500 zadruga,bice tu nesto i hladnjaca!pa necete moc vise ucjenjivat,imace malinari gdje robu ostavljat .Sve stoje ljepo ima kraj pa i vase deranje koze,vidite daje kraj pada jos sta ugrabite!Al nemojte se nervirat kad nebude posla mozete kod nas na dnevnicu brat malinu.
Nema šanse, draće vas hladnjačari još 100 godina ...
 
@zombi13

Tada kada se izvozila po 3 i preko 3 eura tada je se dobro platila i proivodjacu jer je moglo da se plati.. Sada ne moze da se plati dobro nego minimalno jer i hladnjace sada rade na "zilet" kao i proizvodjaci koji sa sadasnjom cenom jedva mogu da pokriju troskove proizvodnje svi to znaju i niko ne bezi od te cinjenice ali se u obzir mora uzeti i druga strana.

@ironman

Ispod 2 sigurno a koliko ispod jos to niko ne zna. Nimalo lepa situacija. 2018 bice nocna mora za mnoge hladnjace a pitanje sta ce biti i sa proizvodjacima ko ce ostati u igri ko ce iz igre izaci. Masovna sadnja i podizanje novih zasada uvek se desava posle dobre godine i visoke otkupne cene i to tako traje a cim se cena spusti ide se u kontra smeru. Iskreno nadam se da ce tako biti jer ne vidim drugi nacin kako da se poveca cena.
 
2018 bice nocna mora za mnoge hladnjace
Posebno za one "solo" hladnjače.
Oni će da popucaju.
Nektarova hladnjača u Arilju je puna, ali Nektar je ogroman sistem i može to, taj gubitak, da nosi.
Pokriva profitom iz drugih proizvodnji.
A onaj kome je jedini posao zamrzavanje i prodaja zamrznute maline, e taj je obrao zelen bostan.

Ali....
Nije ovo prvi put da cena malne naglo padne, pa da se ponovo digne do nerealnih visina.
Sasvim je moguće, i verovatno, da će uskoro opet dostići nerazumne visine, pa ponovo isti ciklus.
Na to sam mislio kad sam prišao o nekad nelogičnim potezima svih u lancu proizvodnje, i hladnajčara, normalno.
Nije mi blisko pameti da neko svežu malinu plati i preko dva evra, šta očekuje, po koliko planira da je proda posle svih troškova koje oko nje ima?
 
Ispod 2 sigurno a koliko ispod jos to niko ne zna.

Ja koliko sam cuo 1,75 nema bolje i to male kolicine.Ta informacija je od prosle nedelje .

Maline ima cudo.Price iz medija o nestasici i dobroj ceni ,koja samo sto nije ide od trgovaca hemijom i djubrivima, a i onima koji sisaju pare od PDV-a dobro dodje sto vise bacanja para.
Inace u prodavnici gde se celo moje selo snabdeva hemijom nisi mogao doci na red po pola sata dok nije izasla cena 130 dinara,sad kad god odem prvi sam.
 
@Xsale, Ironman, poznavalac prilika...
Vi ne shvatate da koliko god pisali i pričali da su hladnjačari u gubitku, ne možete ubediti narod u tako nešto. Kako bilo ko normalan da razume tako nešto kad i onaj što je napravio hladnjaču pre dve-tri godine konstantno širi kapacitete, i to ne po 20-30% nego po 200% pa i više. To su ogromne hladnjače. Kupuju zemlju oko svojih kuća za po 3000 - 4000 € po ar-u, jer nemaju više gfe da se šire, a ta zemlja vredi možda 100€/ar. Možete misliti koliko je narod spreman da vam veruje kad čuje da je ovaj ili onaj platio 100.000€ za 25ar-i placa pored kuće da bi proširio hladnjaču. To su za nas proizvođače nerealne cifre. Nemojte me razumeti pogrešno, nijr meni žao što oni imaju, i treba da imaju, i ti ljudi kao i mi mnogo rade, više rizikuju pa više i zarade. Ali pričati o gubicima... Ma dajte molim vas. Tvrdim da ni jedan jedini "pametni hladnjačar" prošle godine nije otišao u minus. A ovi zeleni što su navikli sve na silu, što se zaleću da kupe što više da bi pokazali da su jači od drugih- oni i jesu na gubitku.
 
Gde sam ja to pominjao da je neka hladnjaca u minusu.Napisao sam na koliko je sklopljen ugovor koji sam video.Po toj ceni malina ne moze vise da se plati proizvodjacu od sadasnjih 140.Po koliko ce otici malina koja nije ugovorena bog sveti zna,ali pretpostavke su da cena nece mnogo varirati.
Ja sam samo napisao ko lozi ljude i ko je najvise na gubitku ukoliko se odustane od maline.Ko najvise profitira bez muke i bilo kakvog rizika.
 
Aco, pa zvao bih ja i na kolace od maline, ali ce moja tek za 15ak dana :) Do tada mozete da dodjete na kolace sa jagodama i marelama... Al' ne htedoh da mešam drugo voce u ovu temu... A pivo moze u sve teme ;) :ppozdrav:
 
Evo da napisem ovde posto mi je post izbrisan iz teme cena maline. Ovako sticajem okolnosti radim u jednoj hladnjaci medju prvih 10 je po izvozu. Da vam opisem proslu godinu. Na kraju sezone gazda je kukao kako je propao ,kako ce zatvoriti hladnjacu i sl. Posle dva meseca dolazi gazda u autu od 96000€ . Nedugo zatim uradi jos jednu komoru kapaciteta kao ove dve postojece zajedno , i jos jedan tunel. Kojom magijom ako je prosle godine non stop kukako da je propao . Cist promer koliko zaradjuju je sljiva koju su kupovali 18-20din. A S/K sljivu prodaju zaledjenu po 138 din. E sad posto radim u hladnjaci i znam kako se radi. Zasto miksuju polku, polanu i vilamet i onda kukaju kako slabo ide. Sto miksaju cacanku,lepoticu i sterlej i to proxaju kao sterlej. Sto miksaju ton free i cacanku . I jos bi mogao do sutra da pisem. Da ne muckaju niti bi oni bili u problemu niti mi. Ovako.... Nadam se da nece izbrisati ovaj post.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Evo da napisem ovde posto mi je post izbrisan iz teme cena maline. Ovako sticajem okolnosti radim u jednoj hladnjaci medju prvih 10 je po izvozu. Da vam opisem proslu godinu. Na kraju sezone gazda je kukao kako je propao ,kako ce zatvoriti hladnjacu i sl. Posle dva meseca dolazi gazda u autu od 96000€ . Nedugo zatim uradi jos jednu komoru kapaciteta kao ove dve postojece zajedno , i jos jedan tunel. Kojom magijom ako je prosle godine non stop kukako da je propao . Cist promer koliko zaradjuju je sljiva koju su kupovali 18-20din. A S/K sljivu prodaju zaledjenu po 138 din. E sad posto radim u hladnjaci i znam kako se radi. Zasto miksuju polku, polanu i vilamet i onda kukaju kako slabo ide. Sto miksaju cacanku,lepoticu i sterlej i to proxaju kao sterlej. Sto miksaju ton free i cacanku . I jos bi mogao do sutra da pisem. Da ne muckaju niti bi oni bili u problemu niti mi. Ovako.... Nadam se da nece izbrisati ovaj post.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Svaka cast na informacijama! Ocekuj da ce te odma napast neki sa ovog foruma.Ima ih koji su zaduzeni za to!!
 
Samo da ne bude zastoja u otkupu...

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Meni sve ovo lici na 2011 godinu isto dobar (kvalitetan) rod kao i ove godine nece daleko cena da ode,nisam optimista ocekujem hladan tus posle sutrasnjeg sastanka u ministarstvu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh