Prolećno oranje

Danas probao da orem jednu parcelu ali sam se jedva izvukao da se ne zaglavim
 
ja juce orao:
20jmjx4.jpg

2d7x56u.jpg

6jlz4w.jpg
 
Dok smo setvospremali i sejali kukuruz, nekoliko ljudi je oralo. Misljenja sam da ako ne pokisne dobro to oranje nema nista od prinosa na toj zemlji. Jako mnogo vlage je izvuceno iz zemljista, to da bi se ucinilo i spremilo za setvu treba proci setvospremacem najmanje 3 puta i svaki put ce se izvuci vlage. Docice do toga da 15cm sloja od gore bude isuseno. Ovo vazi za moj atar, moguce da je u drugim atarima gde je manje duvao vetar, manje isusena zemlja, pa prolecno oranje i ne bude toliko lose.
Samo bih jos ponovio da je i najgore zimsko oranje bolje od prolecnog, sto ce se pokazati na zalost u ovoj godini ako bude susa.
 
Samo bih jos ponovio da je i najgore zimsko oranje bolje od prolecnog, sto ce se pokazati na zalost u ovoj godini ako bude susa.


Dodao bi samo da je bolje od prolecnog oranja u slucaju da je rano zatvorena brazda... ako je lose zimsko oranje velika je transpiraciona povrsina i brzo ce se i to oranje isusiti.
 
Eto mi vec danima tanjiramo,
sejacemo florenciju,pa necemo valjda dozvoliti da nam godina ode u uzaludno placanje zakupa?
Nesto moramo uciniti,tako i ti ljudi,ako nisu imali mogucnost,moraju nekako uciniti tu zemlju,makar i rodilo 15-20metara po kj,bolje i to nego nista.
 
@KR
Naravno da je bolje ista nego nista.
@Dragan18
Najveci problem je kako parcelu koja je sad orana usitniti da bude spremna za setvu.
 
Moj komsa pre 3 dana tanjirao velikom tanjiracom i juce nije mogao da sredi njivu za setvu soje .I ja imam 1,5 ha nuzorano.
Posto sam to video ja danas zakacim 8-cu tanjracu(Dubica) i na nju stavim tocak od kamiona .U felmu dodam jos
teg od 50kg.Uradilo se samo tako,puno bolje nego ko je orao skoro.Sad citam preporuku clana Garise da prolecno tanjirane ide
na setvenu dubinu sto sam ja prakticno i uradio.Jos da onaj od odgore malo pomogne ce bidne nesto.
 
Bas sam pisao o tome na temi "Ranija setva kukuruza", u subotu drljamo ja i otac oranje (isli smo drljačom direktno na oranje kako bi je sto manje isusivali) i gledam odmah do moje njive (1ha) lik uzorao svoju, nešto manje od pola hektara, orao prije mozda sedmicu. Iz čiste radoznalosti sam uzeo sjekiru i probao ušicama da razbijem brazdu, koja je veličine kauča (orano je sa 2x16 kako sam mogao da procijenim, veoma duboko, preko 25cm) i vjerujte da nema sanse. Svaka brazda se lomila na mozda metar-metar i po duzine i sad su to sve pojedinačne, kompakte gromade, ja sam jednu bukvalno zadigao na jednoj strani , kao betonski blok, nit puca nit se lomi, dva čovjeka bi komotno mogla da odnesu svo oranje sa njive komad po komad. Bez dooooobre kise tu se nema sta traziti, ono bi polomilo svaku mogucu masinu koja bi naisla na to. Inače nije to jedina takva njiva, u nedjelju i danas sam vidio na dosta mjesta proljetna oranja,. sva su takva. Zemlja se bukvalno zabetonirala.
 
Duki,kako je išlo oranje,je li to mala tanjirača
da valjda lemenid 20 ili 22 diska ferdza cepa drugom sa njom ali teska je pa oce da mu podigne prednji kraj...inace oralo se super nego duvao vetar mnogo jak i ja izlazim iz traktor on mi iscupa vrata iz ruke i ona udare u branik i polomise celo staklo u parcice od 2 cm....kolko mi bilo krivo..ali desava se...:(...pozdrav.......:)
 
Ja sam juce orao neku bastu koju sam i prosle godine uzorao i drugar je poravnao a gazda nista nije radio tako da zemlja prakticno nije gazena. Dosta lepo se uzoralo ali ako gazda ne obradi zemlju frezom kao sto mi je nagovestio onda dzabe sav trud.



 
Bubu,to je super oranje,tu nema bojazni,kod nas je tako u najlakšoj zemlji-ja sam juče morao da prekinem jednu parcelu,plug iskače iz zemlje,jako je sabijena zemlja pa lepo nisi pametan da li treba da pokisne ili još da se suši
 
Pa super je samo zato sto nije gazena od prethodnog setvospremiranja a pre toga nije koriscena kao njiva, eventualno kao neki pasnjak i to mozda poslednji put pre 10 godina. Kod onih koji sada oru njive oranje se kaisa i mnogo sija...
 
Tačno a kod nas kiša samo poprskala.najebasmo ove godine,izgleda da će biti suprotnost prošloj
 
Ja sam popodne izašao da probam kako će se spremati grudavo džombište i nikako ne ide. Kiše je bilo nedovoljno i nije pomogla mnogo_Onda sam prešao na uzorano sojište i drugi put prešao setvospremačem. To se uradilo jako lepo.
 
Miroslave što ne podigneš malo produžetke dasaka mislim da će još lepše slagati oranje.
 
Nazad
Vrh